Menüsü

Uçuştan Önce Bilmeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Uçuştan Önce Bilmeniz Gereken 10 Önemli Bilgi
 1. Bagajda Taşınması Yasak Maddeler
  Patlayıcı veya yanıcı maddelerin kabin içine sokulması kesinlikle yasaktır. Bunlar arasında gaz meşaleleri, havai fişek ve ızgara gibi maddeler de buna dahildir.
  Güvenlik nedenlerinden ötürü, uçakta keskin uçları olan aletler veya tirbuşonlu makas gibi bir silah olarak kullanılabilecek eşyaların taşınması yasaktır.
  En kısıtlayıcı düzenlemeler sıvılarla ilgilidir. El bagajlarında 1 litrelik ağzı kilitli torba içinde her biri en fazla 100 ml’lik kaplarda sıvı, jel ve aerosol taşıyabilirsiniz. El bagajınızda sıvı olarak ilaç taşıyabilirsiniz. Ancak, seyahat boyunca kullanmanız gerektiği kadar.
 2. Bagaj Boyutları ve Ağırlığı
  Her havayolu, el bagajı ve kayıtlı bagajın boyutu ve ağırlığı ile ilgili kendi kurallarına sahiptir. Belirtilen boyutları ve ağırlığı aşmamak önemlidir. Aksi takdirde havalimanında fazladan bagaj ödemek zorundasınız.
  El bagajına ek olarak çoğu havayolu, ikinci ve çok daha küçük olan bir çantayı getirmenize izin verir ( bir kadın çantası veya bir dizüstü bilgisayar çantası olabilir). Bavulunuzu düzgün bir şekilde paketlediğinizden emin olun. Bir kontrol durumunda kolayca eşyalarınızı çıkartabilirsiniz.
 3. Güvenlik Kontrolü
  Havalimanında sadece bagajınız kontrol edilmeyecektir. Üzerinizde taşıdığınız eşyaların kontrol edildiği güvenlik kontrolünü de geçmek zorundasınız. Sıra size geldiğinde, bant bulunan sepete üzerinizde bulunan tüm cisimleri bırakmanız gerekmektedir.
 4. Her Ülkenin Kendi Kuralları Vardır
  Avrupa gümrük birliği içinde, alkol, sigara, yiyecek veya eşya taşımacılığı kuralları çoğu ülkede aynıdır. Ancak, bunun dışında her ülke kendi kurallarını uygular. Yasaklı malların taşınması veya yasa dışı miktarlar için verilen cezalar da bu ülkenin yönetmeliklerine bağlıdır. En hafif ceza biçimi, ürünlere el koyulmasıdır.
 5. Uçak İçin Doğru Kıyafet
  Önemsiz görünüyor gibi olsa da kıyafetiniz uçuş konforunuzu etkilemektedir. Ne kadar uzun seyahat ederseniz, yanlış kıyafet seçimini etkilerini o kadar fazla hissedebilirsiniz. En önemli şey, uzun bir oturuş sırasında hiçbir şeyin sizi etkilemediğinden emin olmanın rahatlığıdır.
 6. Elektronik Cihazlarınızı Uçuş Modunda Kullanın
  Yolculuğunuz boyunca, tüm elektronik cihazlarınızı uçuş modunda kullanmanız gerekmektedir. Bazı uçaklar yolcuların yerleşik Wi-Fi ağını kullanmalarına izin verir. Ancak, genelde bu ücretli bir hizmettir.
 7. Yanınıza Yiyecek Bir Şeyler Alın
  Uçuş sırasında yiyecek ve içecek satmayan şirketleri kullanabilir ve uçuş sırasında acıkabilirsiniz. Yanınıza küçük atıştırmalıklar veya sandviçler alabilirsiniz. Kısıtlamaların çoğu, sadece içecekler için geçerlidir.
  Çocuklar için yemek tamamen farklı bir konudur. Ebeveynler veya veliler çocuk için süt veya başka yiyecekleri alabilirler. Denetim sırasında ayrı ayrı gösterilmelidir.
 8. Şekerler Sadece Çocuklar İçin Değil
  Başlangıç ​​ve iniş sırasında basınç değişimleri tıkanmış kulak hissine neden olur. Soğuk algınlığı varsa, oldukça rahatsız edici olabilir. Bu sorunla başa çıkmak için çeşitli yollar vardır.
  Sakız çiğneyenerek ya da çocuk şekeri emerek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Bu belirtileri hafifletmelidir. Burun akıntısı ile ilgili bir probleminiz varsa, burun damlalarını iniş ve inişten yarım saat önce uygulamalısınız.
 9. Çocuğunuzun Canı Sıkılacak
  En büyük havacılık meraklısı olsaydı bile, her çocuk uzun bir sessizlik anından sonra sıkılacak. Böyle bir an için kendinizi hazırlamalısınız. Favori oyuncaklarınızı yanınızda getiremiyorsanız, yanınıza kalem ve kağıt alabilirsiniz. Çocuğunuzdan seyahati hakkında resim çizmesini isteyebilirsiniz.
 10. Pilot Kabinini Ziyaret Etmeniz Mümkün Olabilir
  Bu durum tamamen pilotların kararına bağlıdır. Uçuş sırasında hostese, inişten sonra kabini ziyaret etmenin mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz. Gecikme yoksa ve mürettebat acele etmeyecekse, kaptan muhtemelen size kabini gösterecektir.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.