Menü

Bolivya'ya uçak bileti ara

Bolivya

 • Sucre
 • Genel bilgi

  Resmi dil: İspanyolca
  Zaman dilimi: UTC -4
  Para birimi: Bolivya bolivyanosu (BOB)

 • Trekking ve Yüzme

  Sucre yakınlarında bulunan Alegria köyüne mutlaka uğramalısınız. Dağlarda bulunan yedi şelale ve doğal su havuzlarının güzelliği nefesinizi kesebilir. Bu nedenle yüzmek için gerekli ekipmanlarınızı, havlularınızı ve fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

 • Maragua Yanardağı

  Sucre'ye yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta, Maragua yanardağ krateri bulunmaktadır. Fazladan İki boş gününüz var ise, trekking için mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Muhteşem doğa manzarası garanti edilmektedir.

 • Hediye Olarak Ne Alacağınıza Karar Verdiniz mi?

  Sucre geziniz boyunca, geleneksel kumaşlarla dolu dükkanlardan birçok şey satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra alpaktan üretilmiş el işi kazakları ve eldivenleri de tercih edebilirsiniz. Şehir, ayrıca Para Ti ve Taboada gibi lezzetli çikolataları ile ünlüdür.

Sucre Gezi Rehberi

Sucre Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Sucre, Bolivya'nın anayasal başkentidir. Sucre, Bolivya'nın anayasal başkenti olmasına karşın, ülke Bakanlar Kurulu'nun bulunduğu La Paz'dan yönetilir. Bu ülkedeki en güzel ve en güvenli şehir olarak kabul edilmektedir. Şehrin cazibesini, sadece sahip olduğu beyaz sömürge mimarisinden gelmemektir. Yerel halkın misafirperverliği de, şehrin ilgi görmesindeki önemli etkenlerden biridir. Ne yazık ki Boliya’nın diğer şehirlerinde bu seviyede bir misafirperverlik görmek oldukça zordur.

Sucre, Orta Cordillera'nın eteklerinde, deniz seviyesinden 2700 metre yükseklikte yer almaktadır. 16. yüzyılda önce İspanyol kolonisi Chuquisaca, daha sonra ismi Ciudad de la Plata Nuevo Toledo olarak değiştirildi, burada kurulmuştur. Kolonileşmeden önce bu bölge, Charcas Kızılderilileri tarafından kullanılmaktaydı. Bolivya'nın ilk cumhurbaşkanı olan Antonio Jose de Sucre onuruna 1839 yılında şehre bu isim verilmiştir. Zengin tarihi ve güzel tarihi binaları sayesinde Sucre, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Metropolün kalbi, eski şehrin merkezi bir meydanı olan Plaza 25 de Mayo'dur. Burada, ülkenin ilk anayasasının yazıldığı katedral (Catedral Metropolitana de Sucre), Casa de la Libertad, bir fıskiye ve Antonio Jose de Sucre'nin anıtı ile güzel bir parkı görebilirsiniz. Bunların yanı sıra devlet binaları, 17. yüzyıl üniversitesi, birçok restoran ve kafe gene burada yer almaktadır. İlginç bir mimariye sahip olan manastır Iglesia de San Felipe Neri, ziyaret edilmesi gereken önemli bir noktadır. Gözlem noktası olarak kullanılan platformu, binanın çatısına kadar çıkarak ziyaret edebilirsiniz. Sucre'nin tarihi merkezin de içinde bulunduğu muhteşem bir panoramik manzara sizleri beklemektedir.

Aç olduğunuzda, tipik Bolivya yemekleri sunan bir restoran seçmelisiniz. Peki neden ? İspanyol, İnka, Arap ve hatta Afrika etkilerini Bolivya mutfağında göreceksiniz. Patates (la papa), mısır (la maiz), pirinç, balık ve nadiren sığır eti gibi ucuz ve basit ürün alanlarına dayalı olmasına rağmen, oldukça doyurucu ve lezzetlidir. İlginç olan kısım ise, Bolivya'da 200 kadar farklı patates türü üretilmektedir! Hangi yemeklerin tadına mutlaka bakmalıyım? Şüphesiz pastel (şeker ve yağ ile hazırlanan kekin kızartılmasından yapılır) ve bu yiyecek, genellikle kırmızı mısırdan oluşan ve api olarak adlandırılan bir  içecekle servis edilir. Ayrıca bu bölgenin lama, koyun ve Bolivya istiridyeli suri eti ile ünlü olduğu unutmamalısınız. Nereye  kaliteli yemekler yiyebileceğinizi biliyor musunuz?  Las 7 Lunares caddesinde bulabileceğiniz La Posada Restaurante ve Cosmo Cafe, en çok tavsiye edilen yerlerdir.

Bolivya'ya uçan popüler hava yolları