Menü

Malezya'ya uçak bileti ara

Malezya

 • Long Banga
 • Genel bilgi

  Resmi dil: Malayca
  Zaman dilimi: UTC +8
  Para birimi: Malezya ringiti (MYR)

 • Eğlence Zamanı

  Gelecek yıl La Paz'da tatil yapmayı planlıyorsanız, ziyaretinizi ilkbahar döneminde gerçekleştirmelisiniz. Her yıl 26-27 Mayıs tarihlerinde organize edilen Fiesta del Gran Poder (Büyük Güç Festivali) katılarak oldukça güzel zaman geçirerek, yerel kültürü keşfedebilirsiniz.

 • Kadınların Güreş Gösterisi

  Her Pazar saat 15:00’de, Ceja de El Alto’da gerçekleştirilen ve kadınların yer aldığı güreş müsabakalarını izleyebilirsiniz. İzleyeceğiniz gösteri eğlence amaçlı olduğundan müsabaklar tiyatral bir havada gerçekleştirilmektedir.

 • Bir Cadıyı Ziyaret Etmek

  Eğer korkunun ne demek olduğunu bilmiyorsanız, Linares caddesinde yer alan Mercado de las Brujas'ı ziyaret etmelisiniz. Bolivya'ya yaşayan yerlilerin şans getirdiğine inandığı tuhaf bitkisel karışımları ve tılsımları satın alabilirsiniz.

La Paz Gezi Rehberi

La Paz Şehrinde Gezilecek Yerler

Yaklaşık üç milyon nüfusa sahip olan La Paz şehri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. La Paz, bir Güney Amerika ülkesi olan Bolivya'nın yönetimsel başkentidir. Ülkede yasal başkent Sucre olmasına karşın, bakanlar kurulu La Paz'da yerleşiktir ve ülke buradan yönetilir. Kent ek olarak, La Paz bölgesinin de bölgesel başkentidir. And Dağları arasında kurulan La Paz, dünyanın en yüksek başkentidir.

Bu kalabalık metropolün gerçek yüzünü ve sosyal yaşantısını görmek  istiyorsanız, merkezde yer alan Plaza Murillo meydanına mutlaka uğramalısınız. Şehrin sadece yerel sakinleri değil, aynı zamanda merdivenlerde oturan Campesinos’ları görebilirsiniz. Bu kişiler, iş tekliflerini bekleyen kiracılık çiftçilerdir. Ayrıca, geniş ve renkli eteklerden oluşan geleneksel kıyafetler giymiş Cholitas'la tanışabilirsiniz. Museo de Etnografia'yayı (Etnografya Müzesi) ziyaret ederek, 3000 yıl öncesine ait renkli kumaşlardan dikilmiş Bolivya ve Endülüs kostümlerinin yer aldığı büyüleyici bir sergiyi görebilirsiniz.

Şehrin yüksek yamaçlarda yer aldığı için, kesinlikle dağ tren hatlarından Mi Teleferico'yu kullanmalısınız. 4100 rakım seviyesine sahip olan Al Alto köyünü ziyaret ederek, La Paz'ın en güzel panoramasını görebilirsiniz. Özellikle gün batımını izlemek için tercih edilen nokta, yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Kentte ortalama sıcaklıklar kışları 15 santigrad derece, yazları ise 22 derece dolaylarındadır. Yazlar genellikle yağmurlu, kışlar ise görece serin ama güneşli geçer.

Karnınız acıktığında Bolivya’nın geleneksel yemeklerinin tadına bakmalısınız. Sopa de mani, sığır etinin, tuzsuz yer fıstıklarıyla pişirilmesiyle meydana gelen bir çorba türüdür ve denemeye değer yemeklerden biridir. Bir diğer popüler yemek ise pilav, patates, tavuk, sebze ve kızarmış yumurtayla hazırlanan Silpancho’dur. Plato Paceńo ise mısır, kabuklu bezelye, kızartılmış patatesin fırında pişirilmiş et ile servis edilmesinden oluşmaktadır. Ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler olsn Gustu ve El Vagon del Sur, Calacoto ve Luciernagas ilçelerinin, Avenida Illimani Caddesi üzerinde yer almaktadır. Sagarnaga Caddesi'nde, Paya Huari'yi deneyebilir ve geleneksel canlı müzik eşliğinde güzel zaman geçirebilirsiniz. La Paz, Cholitas tarafından işletilen, ucuz meyveler ve taze sıkılmış meyve suları satan sokak tezgahları ile ünlüdür. Bu tezgahları gördüğünüzde meyvelerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Malezya'ya uçan popüler hava yolları