Menüsü

Wizz Air Eindhoven'den Yaş'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Yaş

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Rumence
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Rumen leyi (RON)

 • Eyfel'in Oteli

  Grand Hotel Traian, Yaş şehrinde yer alan en önemli tarihi binalar arasında yer almaktadır. Bu hotel ünlü Paris kulesinin yaratıcısı olan Gustave Eiffel tarafından tasarlanmıştır.

 • Polis, Şeytana Karşı Savaşıyor

  Yaş şehrinde kötü ruhlara olan inanç gerçekten güçlüdür ve bu durum kamu yetkililerini ve yerel otoriteleri bile etkilemektedir. 2006 yılında, Yaş Şehri Polis Karakolu, Ortodoks rahiplere bir şeytan çıkarma ritüeli yapma çağrısında bulunmuştur.

 • Cafeneaua'da Gece

  Şehrin en popüler gece kulübü olan Cafeneaua Piata Unirii, şehrin kuzey kesiminde yer almaktadır. Eğer gece hayatına ilginiz varsa Cafeneaua Piata Unirii’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yaş Gezi Rehberi

Yaş Şehrinde Görülmesi Gereken Şeyler

Moldova'nın eski başkenti olan şehir, tarih boyunca Moldova ve Rus kültürün etkisi altında kalmış olan yerdir. 1859-1862 arasında da Romanya’ya başkentlik yapmış olan şehir, ülkenin kültür başkenti olarak da kabul ediliyor. Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş olan Kültür Sarayı (Moldova Tarih Müzesi, Etnografya Müzesi, Sanat Müzesi ve Bilim ve Teknoloji Müzesi olarak kullanılıyor.) ve 17. Yüzyıl inşa edilmiş olan Three Hierarchs Manastırı, Yaş şehrinin tarih boyunca önemli olduğu dönemlerden günümüze miras kalmıştır.

Yaş şehri, 300 bin nüfusuyla ülkenin en kalabalık dördüncü şehridir. Romanyalı öğrenciler kendi ülkelerinde en çok Yaş ve Bükreş’teki üniversiteleri tercih etmektedirler.

Gerçek yerel kültürü görmek ve yaşamak için, 14 Ekim tarihinde Yaş şehrini ziyaret etmelisiniz. Bu özel gün şehrin ve Metropol Katedrali'nin koruyucusu olan Saint Paraskeva'nın anısına düzenlenmektedir. Kutlamalar boyunca, kalabalık sokaklarda güzel vakit geçirebilir ve hediyelik eşyalar satan tezgahlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Yaş şehrinde yer alan en önemli anıtlarını bisiklet kiralayarak hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bazı şirketler, örneğin Rolandia, şehir etrafında bisiklet turları düzenlemektedir. Eğer bisiklet turuna katılmak istiyorsanız, önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Romanya'daki en eski halka açık park olan Copou Parkı'nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1834 yılında kurulmuş olan park, Fransız bahçeleri tarzında tasarlanmıştır. Parkın içinde sayısız heykeller, çeşme ve şehrin koşuşturmacasından uzaklaşıp dinlenebileceğiniz güzel yeşil alanlar bulacaksınız.

Romanya’nın en çok tüketilen ve en meşhur yemeği olan Mamaliga’yı mutlaka denemelisiniz. Mısır nişastasından yapılan ve Bryndza peyniri, ekşi krema, sarımsak sosu ya da kızarmış yumurta ile servis edilen lapa türüdür. Yaş şehrinde yerel ve geleneksel mutfak konusunda uzmanlaşmış restoranları bulmak oldukça kolaydır. Örneğin Strada Lascar Catargi'deki Oscar Restaurant’ına uğrayabilir veya Strada Rece'deki Casa Bolta Rece'ye giderek terasta otururken hem sokak hayatını izleyebilir hem de yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca, geleneksel bir yemek olan sarmale’yi deneyebilirsiniz. Üzüm yapraklarının içine pirinç, et ve mantar koyulup sarılmasından meydana gelmektedir.

Eğer şehre tepeden bakmak isterseniz, Unirea Hotel'in 13. Katında yer alan ve Yaş şehrinin eşsiz manzarasını sunan Panoramic Restaurant'ta bir masa rezervasyonu yapmalısınız. Otel çevresindeki tüm binalardan çok daha yüksek bir şekilde inşa edildiği için böyle bir imkan sunmaktadır.

Tatlı yemek için her formda ve lezzette çikolata servis eden Leonidas Iasi'ye gitmelisiniz. 

Havaalanları

Eindhoven Yaş

Eindhoven - Yaş güzergâhındaki popüler hava yolları