Menüsü

Ryanair Faro'dan Leeds'e uçak biletleri

Filtreleri göster

Leeds

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İngilizce
  Zaman dilimi: UTC+1 (yaz), UTC+0 (kış)
  Para birimi: İngiliz sterlini (GBP)

 • Kafanız Karışmasın

  Birleşik Krallık'ta, "Leeds" adında iki şehir yer almaktadır. Bunlar Yorkshire ve Kent bölgelerinde yer almaktadır. İkinci olan, Leeds Kalesi olarak ünlüdür. Bu yüzden İngiltere'nin kuzeyinde Leeds şehrini aramayın.

 • Bahşiş Bırakmaya İlişkin İpuçları

  Genellikle Leeds'deki restoranlarda (ancak barlarda değil) hesabın % 10-15 gibi bir kısmını bahşiş olarak çalışan kişiye bırakmak yaygın bir uygulamadır. Bahşişi hesabınızı ödenetikten sonra sadece masaya bırakın.

 • Şehir Dışını Keşfedin

  Leeds şehrinden çok uzak olmayan ve 18. yüzyıldan kalma Harewood House’u ziyaret edebilirsiniz. Yorkshire'daki en gözde turistik mekanlardan biridir. Heyecan verici açık hava etkinlikleri her hafta sonu burada yapılmaktadır.

Leeds Gezi Rehberi

Leeds Şehrinde Gezilecek Yerler

Leeds, Batı Yorkshire bölgesinin en geniş şehri ve İngiltere'nin nüfus olarak en büyük ikinci metropolitan şehridir. "Leeds" adını "Loidis" şeklindeki Kelt kökenli bir orman isminden almıştır. Bu "Loidis" ormanı 5.-7.yy arasında Kelt Elmet krallığı arazisinin çoğunu kaplıyordu. Tekstille özdeşleşmiş olan şehir, İngiltere’nin Londra’dan sonra en önemli ikinci finans merkezi konumunda olup; hareketli gece hayatı, ödüllü restoranları, gittikçe artan turist ve öğrenci sayısı ile görülmeye değer bir yerdir.  Tekstil endüstrisinin gelişmesi nedeniyle Viktorya döneminde şehrin refah düzeyi zirvesine ulaşmıştır. Leeds'in batısında yer alan Armley isimli bölgede endüstriyel miras müzesi olan Armley Mills bulunmaktadır. Nehir boyunca ilerleyerek, 12. yüzyılda yıkılmış olan Cistercian manastırını, Kirkstall Manastırını ve Abbey Evi Müzesi'ni (bölgedeki en popüler turistik mekanlar) ziyaret edebilirsiniz. İngiltere’nin para birimi Pound – Sterling’dir.

Bunun yerine doğuya doğru yönelirseniz, eski iç limana ve Kraliyet Silah ve Zırh Müzesi'ne ulaşabilirsiniz. Görkemli ve çok katlı binada yer alan müzede, İngiltere Kraliyet ailesini tarihi silah ve zırh örneklerini görebilirsiniz. Galeriye ek olarak, gene aynı binada yer alan arbeletli ok atış alanını da ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan en ilgi çekici nokta ise, çok sayıda anıtın yer aldığı Kent Meydanı’dır.

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, Leeds şehri sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. İngiltere'nin bu bölgesindeki en büyük alışveriş merkezi burada yer almaktadır. Alışveriş merkezi içerisinde bir çok farklı aktivite alanı da yer almaktadır. Şehir merkezinde, eski binalar arasında yürüyüş yaparak, etkileyici tarihi çarşıya ulaşabilir ve eşsiz bir ortamda alışveriş keyfini çıkarabilirsiniz. The Queen’s, Thornton's ve Grand Arcades birbirine kısa mesafede yer almaktadır.

Uzun bir günün ardından biraz nefes almanız gerekiyorsa, geleneksel bir İngiliz pubına adımınızı atın. Bu barlarda, balık, cips, Yorkshire pudingi veya Pazar günleri kızartması (kavrulmuş et, patates ve seçimlerinden oluşan ana bir yemek) gibi tipik İngiliz yemeklerini deneyebilirsiniz. Leeds şehrinde karşınıza her fırsatta güzel dekore edilmiş kaliteli lokantalar çıkacaktır. Ancak, Swan Caddesi'ndeki Beyaz Kuğu veya 112 Briggate'de yer alan Hourglass'dan başlamanızı tavsiye ederiz. Her iki restoran da şehrin kalbinde yer almaktadır. Yerel pub'ın otantik atmosferini yaşamak istiyorsanız Old Town'ı geride bırakın ve Dewsbury Yolu'nda yer alan Broadway’i, Whitfield Place'de yer alan The Garden Gate ve Town Caddesi'nde canlı müzik çalan The Rodley Barge'yi ziyaret etmelisiniz.

Leeds gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Metro, tren ve otobüslerle şehir merkezi ve dışına ulaşım sağlanmaktadır.      

Havaalanları

Faro Leeds