Menüsü

Wizz Air Memmingen'den Kutaisi'ye uçak biletleri

Filtreleri göster

Kutaisi

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Gürcüce
  Zaman dilimi: UTC +4
  Para birimi: Lari (GEL)

 • En Ucuz Ulaşım Yöntemi

  Havaalanından şehrin merkezine taksi ile (yaklaşık 20 lari) ulaşmanız mümkündür. Aynı zamanda on kat daha ucuz olan marshrutka’yı da kullabilirsiniz. Tek yapmanız gereken terminalden geçmek, Kutaisi'den Batum'a giden yolu bulmak ve el kaldırmak.

 • Gürcü Yöntemiyle Alışveriş Yapmak

  Paliashvilis sokağının kuzeyinde yer alan markete uğramalısınız. Ev yapmı olan peynir ve tatlıların ("churchkhela") tadına bakabilir ve ev yapımı şaraplaradan satın alabilirsiniz.

 • Yeraltı

  Kutaisi'ye 20 kilometre uzaklıkta yer alan Prometheus mağarasına gitmenizini tavsiye ederiz. Bu alanda nefes kesen mağara damla taşları bulunmaktadır. Mağaranın içinin oldukça soğuk olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Kutaisi Gezi Rehberi

Kutaisi'de Görülmeye Değer Yerler

Kutaisi, zengin ve parlak geçmişine göre günümüzde de oldukça önemli bir şehirdir. Gürcistan'ın tarihini tanımak, Karadeniz kıyılarının spesiyalitelerini denemek ve bu çok renkli ülkede yolculuğa başlamak için mükemmel bir yerdir.

Kutaisi şehrinin yer aldığı bölgede, M.Ö. 4. ve 1. yüzyıllar arasında Kolchida isimli bir ülke ve antik bir şehir olan Aja kurulmuştur. Bu bölgeler o dönemden beri yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Eski Yunanlılar efsanevi Golden Fleece'in bu bölgede olduğuna inanıyorlardı. Peki bu fikir nereden geldi? Yüzyıllardan beri Gürcü nehir sularında altın taneleri bulunmaktadır. Bu küçücük altın parçaları geleneksel olarak koç derisinin suya batırılması ile yakalanmaktadır. Ocak ve Mart ayları arasında Kutaisi'nin çevresinde yer alan nehirlerin su seviyesi düşmektedir. Modern altın kazıcılarının nasıl altın bulduğunu görmek istiyorsanız, şehrin dışında yer alan birkaç nehri ziyaret edebilirsiniz.

Kentin kendisi biraz ihmal edilmiştir. Ancak, bu durum şehrin sahip olduğu birçok güzel noktayı ziyaret etmeniz için bir engel teşkil etmemektedir. Özellikle, şehrin meydanı olan Dawid Agmaszenebele  restorasyon çalışmalarından sonra oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca meydanda bulunan altın çeşme, zengin bir biçimde dekore edilmiştir ve eski Kolchida gelenekleri hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir. Tarihin ruhunu, Rioni nehrinin sol yakasında bulunan Mcwane-Kwawila kasabasında hissedilebilirsiniz. Ayrıca, UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ve Gürcistan sakral mimarisinin tipik bir örneğini oluşturan katedral Bagrati de görülmesi gereken önemli bir noktadır. Şehir merkezinden arabayla yapacağınız sadece yarım saatlik bir yolculukla bu bölgenin en popüler iki manastırını görebilirsiniz. Gelati ve Motsameta manastırları, sadece tarihi bir yapı olarak değil, aynı zamanda gelenek ve dinle Gürcistan bağlarını simgelemektedir. Bu manastırları gezmek için tüm gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Kutaisi bölgesindeki Gürcü mutfağı, doğu etkilerinin etkisini hissedilebileceğiniz mükemmel yemekleri için ünlüdür. Orada hangi yemeklerin tadına bakmalıyım ? Chaczapuri (tuzlu hamurla hazırlanan turtaların üzerine kızartılmış peynir eklenerek yapılır ve birçok versiyonda mevcuttur )’nin tadına mutlaka bakmalısınız. Özel listelerde bulunan chinkali, hamur arasına et veya patates konularak yapılan bir yemektir. Tereyağ veya yoğurt katılmak suretiyle yenilir. Yanında haşlanmış patlıcan ile servis edilmektedir. Gürcistan, enfes içkilerle, özellikle de şaraplarla ünlüdür. Palaty, Eto's ve Sapere restoranları, turistlerin uğrak noktasıdır.

Havaalanları

Memmingen Kutaisi

Memmingen - Kutaisi güzergâhındaki popüler hava yolları