Menüsü

Ryanair Memmingen'den Oradea'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Oradea

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Rumence
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Rumen leyi (RON)

 • Sağlık Tesisleri

  Oradea yakınlarında, iki ünlü sağlık merkezi olan Băile Felix ve Băile 1 Mai bulunmaktadır. Havuzlardaki suyun iyileştirici nitelikleri vardır. Bu tesisleri ziyaret ederek, sakin bir haftasonu geçirebilirsiniz. 

 • Şehir Manzarası

  Muhtemelen şehrin en iyi panoramasını bir tepede olan Gradina Publica Ciuperca'ya giderek izleyebilirsiniz. Beş farklı gözlem noktası olan bu parka giderek, şehri hayranlıkla izleyebilirsiniz.

 • İkonik Bir Yer

  Oradea'da mutlaka görülmesi gereken bir diğer ise Black Eagle isimli otelin yanında bulunan      pasajul - "Vulturul Negru" isimli alışveriş merkezidir. Özel bir şekilde tasarlanmış binası ve sahip olduğu ayrıcalıklı iç dekoru gerçekten ilgi çekicidir. Fotoğraf makinenizi yanına almayı unutmayın!

Oradea Gezi Rehberi

Oradea Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Romanya'nın kuzeybatısında Bihor ilinin merkezi olan kenttir. Oradea, Romanya'nın en güzel ve gelişmiş şehrlerinden biridir. Şehir, 20. yüzyılın başlarında hemen hemen yalnızca Macarlar tarafından yaşam alanı olarak kullanılmaktaydı. Bugüne kadar Macar etkileri yalnızca mimaride değil, aynı zamanda sokaklarda da görülüyor. Peki, orada görülmeye değer ne var?

Kent, Varadinium adıyla 10-11. Yüzyılda kurulmuştur ve yüzyıllar boyunca Macaristan Krallığı'nın en önemli ilçelerinden biri olmuştur. 20. Yüzyılda ise, dönüşümlü olarak Macaristan ve Romanya'nın kontorolü altına girmekteydi. Günümüzde toplumsal gerçekçilik, barok ve ayrıkcılık tarzının karışımı olan ilginç mimari özelliklere sahip en önemli Romen şehir merkezlerinden biridir. 2002 yılında büyük ölçüde yenilenen kentin tarihi merkezi oldukça ilgi çekicidir. Art Nouveau tarzındaki şehir evlerinin bulunduğu ve Transylvania'nın en güzel caddelerinden biri olan Strada Republicia'da güzel fotoğraflar çekebileceğinizi garanti ederiz. Şehir merkezini yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz.

Şehrin en çok ilgi gören turistik noktaları, barok tarzda Kereszami  (Muzeul Țării Crișurilor) tarafından yapılan Ülke Müze’sinin binalarıdır. 365 pencereye sahip olan Catedrala barocă, ülkenin en büyük katedralidir. Kentin yemyeşil kalbi olarak adlandırılan ve 1 Aralık parkında bulunan beş köşeli bir kale olan Cetatea Oradea da görülmeye değer yerler arasındadır. Günümüzde, Güzel Sanatlar Enstitüsünün binaları olarak hizmet vermektedir. Biserica cu Lună Kilisesi, mutlaka görülmesi gerekn yerler listenizde yer almalıdır. Kilise, Ay’ın evrelerini gösteren bir saat kulesine (özel bir mekanızma)  ve Teatrul de Stat'in anıtsal yapısına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, sahip olduğu muazzam sayıdaki (yüzden fazla tarihi kilise burada bulunmaktadır) kiliseleriyle de tanınmaktadır.

Karnınız açıktığında, nelerin tadına bakmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Oradea'nın Old Town (Eski Kent)'ında şık restoranlar bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, az miktarda para (2-3 leis) ile patates veya peynirli olarak hazırlanmış turtaları ve yerel spesiyaliteleri deneyebileceğiniz pek çok bar bulabilirsiniz. Romanya’nın geleneksel yemekleri olan, ciorbă de burtă ( kremalı işkembe çorbası), mamałyga (mısır unundan yapılır) ve sarmale (üzüm ya da lahana yapraklarının içine prinç ve et koyularak yapılır)’nin tadına mutlaka bakmalısınız. Nerede kaliteli yemekler yiyebilirim ? Kentin merkezi dışında ucuz ev yemekleri satan yerleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Allegria, Hanul cu Noroc veya Ziga Zaga gibi restoranlara giderek, kaliteli yemekleri ucuz bir şekilde tüketebilirsiniz.

Havaalanları

Memmingen Oradea