Menüsü

Ryanair Memmingen'den Zadar'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Zadar

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Hırvatça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Kuna (HRK)

 • Benzersiz Kilise Organı

  2005 yılında, eşi veya benzeri bulunmayan bir enstrüman yapılmıştır. Denize giden merdivenlerle melodik sesler çıkaran borular yerleştirilmiştir ve her dalga farklı sesler çıkarmaktadır. Bu olağanüstü gösteriyi mutlaka dinlemelisiniz.

 • Beş Wells Meydanı

  Şehrin içinde, suyun bir sarnığa çekildiği, yaklaşık 300 yıldır kentin suyunu temin eden kuyuya sahip ünlü bir meydan yer almaktadır. Kuyular sevimli fener lambarı ile dekore edilmiştir. Özellikle hava karardıktan sonra oraya gitmenizi tavsiye ederiz. Nefes kesici görüntüye hayran kalabilirsiniz.

 • Güneş'in Övgüsü ve En Güzel Gün Batımları

  Sahil bulvarının kenarında bulabileceğiniz Riva da, Güneş Sistemi'ni taklit eden Nicola Bašic'in bir icadı bulunmaktadır. Gün boyunca güneş enerjisini depolayan bu sistem, gece boyunca güzel ışıklarla parlamaktadır.

Zadar Gezi Rehberi

Zadar Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Zadar, Hırvatistan'ın en eski kentidir. Kurulduğu günden bu yana sürekli yerleşim bölgesi olarak kullanılmıştır. Adriyatik Denizi tarafından ülkenin batı kesiminde yer alır. Bu şehir 1797 yılında Venedik Cumhuriyeti'nin yıkılmasından sonra 1805'ten 1813'e kadar Fransız egemenliğinde kalmıştır. Hem tarih hem kültürel hem de siyasi anlamda Dalmaçya'nın merkezidir. Sahip olduğu zengin tarihi ve bulunduğu güzel konumu sayesinde, Hırvatistan'ın en popüler şehirlerinden biridir. Bu varış noktası genellikle, nazik iklimi ve muhteşem manzaraları nedeniyle denizciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kente küçük Roma denilmektedir. Zadar’da izleyeceğiniz gün batımı, dünyanın en güzellerinden biri olarak kabul edilmektedir. Zadar'ın eski kısmı, bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Yeni bir köprü ile Jazine körfezi üzerinden bağlanmıştır. Romalılara benzer yapı tekniklerine dayanılarak inşa edilmiştir. Küçük ana caddeler yaygındır ve karakteristik dikdörtgenler oluştururlar. Rönesans, Orta Çağ ya da Antik çağlardan günümüze ulaşan birçok güzel ve tarihi mekanı, burada ziyaret edebilirsiniz.

Günümüzde kentin eski kısmı, şehrin kalbi olarak varlığını sürdürmektedir. Yerli halkın ve turistlerin buluşma noktasıdır. Birçok bar ve restoran burada bulunmaktadır. O bölgede bir şeyler yemek isterseniz, kesinlikle şikayetçi olmayacaksınız. Farklı konseptlere ve menülere sahip birçok mekan sizleri beklemektedir. Kaliteli yemekleri nerede bulacağınızı biliyor musunuz? La Famiglia ( Knezova Shubica Bribirskih 9) isimli restorana adımınızı atın, harika deniz ürünleri de dahil olmak üzere Akdeniz mutfağının çeşitli yemeklerini burada tadabilirsiniz. Görülmesi gereken bir diğer nokta da, Brne Krnarutica 4'te yer alan geleneksel ve bölgesel yemekler konusunda uzmanlaşmış bir restoran olan Zadar Jadera’dır. Blazha Jurjeva 1 adresinde bulabileceğiniz 2Ribara Restaurant'ı da yemek yemeye değer yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Başta Hırvat ve İtalyan olmak üzere Akdeniz mutfağında uzmanlaşmıştır.

Zadar şehri, birçok yerel ürünü övünmektedir. Pag adasında üretilen hindiba peyniri veya ünlü füme jambon pršut, bunlardan bazılarıdır. Tatlıların ana maddesi olarak genellikle taze veya kurutulmuş meyveler kullanılmaktadır. Son derece popüler olan Maraschino likörü, vahşi kirazlardan elde edilen meyve suyu ile üretilmektedir. Bu lezzetlerin tadına mutlaka bakmalısınız. Ayrıca, şehir boyunca kolaylıkla bulabileceğiniz, hediyelik eşya dükkanlarına uğramayı da unutmamalısınız. 

Havaalanları

Memmingen Zadar