Menüsü

Wizz Air Gdansk'tan Aberdeen'e uçak biletleri

Filtreleri göster

Aberdeen

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İngilizce
  Zaman dilimi: UTC+1 (yaz), UTC+0 (kış)
  Para birimi: İngiliz sterlini (GBP)

 • Sanatsal Zaman

  Ağustos ayında Aberdeen Uluslararası Gençlik Festivali ve Mart ayında ise Aberdeen Caz Festivali gerçekleşmektedir. Festival dönemlerinde sokaklar, müzik ve sanatla doludur.

 • Şık Bir Nokta

  Footdee, şu anda Pocra kıyılarında bulunan şehrin en ilginç bölgelerinden biridir. Orada, gün boyunca balıkçılara ait olan büyüleyici evleri gezebilir ve biraz şanslıysanız yunusları görebilirsiniz.

 • Yukarıdan Bakıyor

  Şehre tepeden bakmak istiyorsanız, üniversite kütüphanesinin modern tesislerinde bulunan gözlem güvertesi kullanabilirsiniz. Şehir ve deniz için güzel bir panoraması bulunan bu noktayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aberdeen Gezi Rehberi

Aberdeen Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Aberdeen, İskoçya'nın kuzey doğu kıyısında yer almaktadır. Genellikle bu bölge granit mimarisi ve güzel plajları ile gezginlerin dikkatini çekmektedir. Bu bölgelerin sahip olduğu petrol endüstrisi sayesinde, şehir hala gelişmekte ve zenginleşmektedir. Şehir mutfağının zenginliği ve turistik alanların artmasından dolayı, her yıl bu bölgeyi ziyaret etmek isteyen insan sayısının artmasına neden olmaktadır. Aberdeen şehrinde İskoçya'nın önde gelen üniversitesi Aberdeen Üniversitesi (University of Aberdeen) ve Robert Gordon Üniversitesi bulunur. Özellikle Aberdeen Üniversitesi Petrol/ Doğal Gaz Mühendiliği, Yenilenebilir Enerji ve Sürdürebilir Enerji alanlarından dünyanın en iyi lisans ve yüksek lisans programlarını sunar.

Şehrin tarihi ve en karakteristik noktası, Old Aberdeen olan eski şehrin çok iyi korunmuş kalıntılarıdır. Aberdeen granit yapıları ile bilenen bir şehirdir. Çoğu zaman gümüş veya gri olarak anılan kentin ana caddesi olan Union Street boyunca yürüyüş yaparak kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Kasaba ve İlçe Bankası, Müzik Salonu ve Trinity Hall binalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Mimarinin granitik incileri arasında yer alan daha fazla yapıyı görmek istiyorsanız, Street Street, King Street ve Castlegate caddeleri üzerinde keşfe çıkabilirsiniz. Görülmesi gereken en önemli yerlar arasında Rosemount Viyadüğü, Marischal Koleji, St. Machar katedrali ve Bridge Köprüsü (taş köprü) yer almaktadır.

Aberdeen şehir merkezinde yer alan Union Terrace Park, restoranlara, lunaparka, sinemaya, bir alışveriş merkezine ve hatta bir spor salonu ve ince kumlu bir plaja (Aberdeen Beach) da ev sahipliği yapmaktadır. Günbatımında romantik yürüyüşler için mükemmel bir mekandır! Ayrıca Aberdeen Sanat Galerisi ve deniz müzesi olan Aberdeen Denizcilik Müzesi'nin Viktorya döneminden günümüze ulaşan binalarını da ziyaret etmeye değerdir. İskoçya'nın diğer bölgelerine kolay ulaşımı nedeniyle, bölgenin eteklerine yapılan geziler için bir başlangıç ​​noktası olarak kabul edimektedir. Yol boyunca viski damacanalarını, moors'u ya da uçurumlarda inşa edilmiş kaleleri ziyaret edebilirsiniz.

Hnagi yemeklerin tadına bakmanız gerektiğini bilmek ister misiniz? Bölgenin spesiyali, Angus Aberdeen sığır eti ve Kuzey Denizi'nden kızarmış balıklarıdır (örneğin, deniz levreği). Tadına mutlaka bakılması gereken yemekler arasında cullen lavabo (füme mezgit balığı, patates ve soğan ile hazırlanan bir çorba), jambon hock ve cock-a-leekie çorbası (pırasa ve tavuk ile hazırlanır) yer almaktadır. Yerel lezzetleri denemek için, gerçekten tavsiye edilen birçok yemek mekanını da bulabileceğiniz Union Square Aberdeen'e ufak bir gezi yapmanızı öneririz. İskoç yemeklerini denemek isterseniz, Native, Howie ve Angus ve Ale restoranları sıklıkla tavsiye edilen yerler arasındadır.

Havaalanları

Gdansk Aberdeen

Gdansk - Aberdeen güzergâhındaki popüler hava yolları