Menüsü

Wizz Air Gdansk'tan Kristiansand'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Kristiansand

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Norveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Norveç kronu (NOK)

 • Kanon Müzesi

  Şehrin merkezi olan Kvadraturen'den güneye doğru yürüdüğünüz zaman olağandışı bir cisimle karşılacaksınız. Dünyanın en büyük ikinci topu sizleri beklemektedir. Yakınlarda bulunan askeri sığınakları da ziyaret edebilirsiniz. Bu sığınaklar, günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktadır.

 • Lindesnes Deniz Feneri

  Şehrin merkezi olan Kvadraturen'den güneye doğru yürüdüğünüz zaman olağandışı bir cisimle karşılacaksınız. Dünyanın en büyük ikinci topu sizleri beklemektedir. Yakınlarda bulunan askeri sığınakları da ziyaret edebilirsiniz. Bu sığınaklar, günümüzde sergi salonu olarak kullanılmaktadır.

 • Geyikle Tanışın

  Çocuklarınız ile birlikte mi seyahat ediyorsun? Şehrin doğusunda olan ve arabayla 15 dakika uzaklıkta bulunan (geyik, kurt, hatta timsah ve develerin yaşadığı) hayvanat bahçesi yer almaktadır. Aileniz ile beraber güzel vakit geçirebileceğiniz oldukça sakin bir yerdir.

Kristiansand Gezi Rehberi

Kristiansand Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Kristiansand Norveç’in coğrafik Sorlandet (Güney Norveç) bölgesinde Vest-Agder ilinde bir şehir, bir belediye ve il başkentidir. Kvadraturen gezinize şehir merkezinden başlamalısınız. Kare şeklinde olan meydan, küçük sokakalar ile birbirine bağlanmıştır. Bu bölgede, 300 farklı mağazayı gezerek vakit geçirebilirsiniz. Yorulduğunuz zaman, yerli halkın sizi neşeyle karşılayacağı yüzlerce bardan birine girerek dinlenebilirsiniz. Kristiansand 5 Aralık 1643'de yeni bir şehir olarak Danimaraka Kralı olan İV. Christian tarafındn kuruldu. Şehrin merkezinin adı birbirine dik olarak kurulan sokaklardan oluştuğu için "Kvadratüren" olarak anılmaktadır. Norveç Krallığı veliahtı olan Prenses Mette-Marit bu şehirde doğmuştur. Günümüzde Kristiansand'ın ana ekonomik önemi denizden çıkartılan Norveç petrol üretimi için inşaat ve mal ve malzeme tedariki sağlamak ana liman hizmetlerine destek üssü olmasından gelmektedir. Fakat son yıllarda şehir yörel idarecileri şehri bir turizm merkezi yapmak için yatırımlar ve çalışmalar yapmışlardır.

Norveç'teki en büyük katedrallerden biri, Wegeland'da bir parkta bulunmaktadır. Tarihi kilise, halen aktif olarak varlığını sürdürmektedir. Neogothic tarzda inşa edilen tapınağı ziyaret ederek, fantastik bir şekilde yayılmış güzel sesleri dinleyebilirsiniz.

Mayıs ve Ekim ayları arası olan sıcak mevsimlerde buraya gelirseniz, 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Christiansholm Kalesini ziyaret etmeyi unutmayın. Şehri baskınlara karşı korumak için denize doğru yönlendirilmiş topları görebilirsiniz.

Kristiansand sahil kenti olduğundan, plajları görülmeye değerdir. Sıcaklık, 20 santigrat dereceye kadar inmesine rağmen yerliler, Kvadraturen yakınlarındaki küçük bir plaj olan Bystranda'ya güneşlenmek için giderler. Kıyı ve sahil boyunca hüküm süren kuğuları, zevkle izleyebilirsiniz.

Eski liman kenti olan Kristiansand'ın kalbi, limanın yakınında bulunan bir balık pazarıdır. Geçmişte, yeni yakalanmış taze balıklar ve diğer tüm ürünler burada satılırdı. Bugün bu balık pazarı, taze balık satın alabileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda balık restoranları ve deniz ürünlerinde uzmanlaşmış birçok restorana da ev sahipliği yapıyor. Şehrin günlük hayatını gözlemlemek için buraya gidebilirsiniz.

Norveç ucuz ülkeler arasında yer almamaktadır. Geleneksel Norveç yemeklerini denemek ve servet harcamak istemiyorsanız, Radhusgata 15 tarafında bulunan bir restoran olan Håndverkeren'e gitmelisiniz.. Kjøttboller (et topları veya fiskeboller) isimli balık toplarını mutlaka denemelisiniz. Somon balığı ile hezırlanan makarnayı da mutlaka denemelisiniz.

Havaalanları

Gdansk Kristiansand

Gdansk - Kristiansand güzergâhındaki popüler hava yolları