Menüsü

Ryanair Gdansk'tan Newcastle'ye uçak biletleri

Filtreleri göster

Newcastle

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İngilizce
  Zaman dilimi: UTC+1 (yaz), UTC+0 (kış)
  Para birimi: İngiliz sterlini (GBP)

 • Dil

  Newcastle'da Geordie lehçesi ile konuşulmaktadır. İskoç lehçesi ve İskandinav dillerinin unsurları açısından zengin olan en zorlu İngilizce dilidir.

 • Bira

  Şehirde gayri resmi adıyla Newkie Brown adında kahverengi bir bira olan Newcastle Brown Ale bulunuyor. Bugün, kuzey doğu İngiltere'nin geleneksel bir sembolüdür.

 • Su Boyunca

  Tynemouth yakınında, sadece yayalara açık olan ve sadece yüzmenin sevgilileri tarafından değil, sörfçüler tarafından da hevesle kullanılan bir plaj vardır. Gitmenizi tavsiye ederiz.

Newcastle Gezi Rehberi

Newcastle Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

İngiltere'nin kuzeydoğu kesiminde yer alan Newcastle upon Tyne, Gregoryen mimarisi, harika sanat galerileri ve zengin gece hayatı ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Bu bölgede rüzgar sörfü yapmak için mükemmel koşullar olduğundan sadece tarih ve eğlence severleri değil, su sporları ile ilgilenen kişiler için de oldukça cezbedici bir şehirdir. İngiltere'nin 20. en kalabalık şehridir. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihi binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir. Şehirdeki evler Victorian stili (Kırmızı tuğlalarla inşa edilen 2-3 katlı müstakil evler) mimariyle inşa edilmiştir. Şehri boydan boya ören hafif raylı sistem metro ağı bulunmaktadır. Pahalı bir ülke olan İngiltere'nin en ucuz şehirlerinden biridir. Kaliteli-ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusuyla eğlenmek isteyenler için özellikle cuma ve cumartesi geceleri tam bir cazibe merkezidir.

Bu kasabayla ilgili ilk notlar İmparator Hadrian'ın dönemine kadar uzanmaktadır. Bu dönem, yaklaşık olarak M.Ö. 1. yüzyıl olup Hadrianus Duvarı kurulduğu zamana kadar uzanmaktadır. Bu duvar, Roma İmparatorluğu'nun sınırıydı ve İngiltere'yi İskoçya'dan ayırmakta idi. Bu duvarın günümüze ulaşan kalıntılarını ziyaret etmek istiyorsanız, Wallsend metro istasyonu çevresinde ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Duvarın inşa edildiği bölgenin bir kısmına M.S. 11. yüzyılda bir tahta ve 12. yüzyılda ise, büyük bir taş kale inşa edilmiştir. Sonraki yüzyıllarda şehir önemli bir deniz limanı haline gelmiştir. Günümüzde, Newcastle şehri, Birleşik Krallık'ın önemli bir kültür ve üniversite merkezidir.

Turistler için ne gibi olanaklar sunulmaktadır? Avrupa'da Gregoryen mimarisinin en güzel örneklerini burada görebilirsiniz. Özellikle şehrin kalbinde (Grey Street, Grainger Street ve Clayton Street) yürüyüşe çıkmaya değer. Orada ince kulelere sahip Grainger Market veya Theatre Royal gibi dikey çatı pencereleri ile karakteristik olan ve çoğunlukla çok katlı binaları bulabilirsiniz. Eski mimarinin sevgilileri, 11. yüzyıldan kalma bir orta çağ kalesi olan St Claus, bir ortaçağ kalesi olan Blake Gate'i ve 10. yüzyılın başlarından kalma bir çelik köprü olan Tyne köprüsünü de ziyaret etmelidir.

Orada hangi yemeklerin tadına bakılması gerekir? Bu bölge için en karakteristik yemekler, işçi sınıfı geleneğinden geliyor. Çok süslü bir görüntüye sahip olmasalar bile, onları denemeye değerdir. Yerel spesiyaller arasında pan haggerty (patates, soğan, kaşar peyniri dilimleri ve graten ile hazırlanmaktadır) ve saveloy dip (yeşil bezelye, hardal soslu sosis ve kalın soslu çörek ile hazırlanan bir hamburger türüdür) yer almaktadır. Tadına bakılması gereken bir diğer lezzet ise stotties (buğday unundan yapılan kalın kıvrımlı, yuvarlak bir ekmeğin türüdür). Arasına konulan frenk üzümü ile oldukça lezzetli bir hale gelmektedir ve farklı türleri vardır. Nerede lezzetli ve kaliteli yemekler yenir? Diğerlerinin yanı sıra Starks Kitchen, The Bridge Tavern ve Blackfriars Restaurant'ı tavsiye ediyoruz.

Havaalanları

Gdansk Newcastle

Gdansk - Newcastle güzergâhındaki popüler hava yolları