Menüsü

Wizz Air Gdansk'tan Turku'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Turku

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Fince, İsveççe
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Åbo Akademi

  Turku'daki ilk üniversite 1640 yılında kurulmuştur. Bu üniversite Vasa evinden İsveç Kraliçesi Christina tarafından kurulmuştur. Kraliçe bu üniversiteyi kurduğunda 14 yaşında bir kız çocuğu idi. İsveç dili, üniversitenin eğitim dilidir.

 • Ticaret Şehri

  Turku, kuruluşundan itibaren çok önemli bir ticaret merkezi olmuştur ve bu durum ticaret merkezinin adına da yansımıştır. Turku, "tǔrgǔ" sözcüğünden türetilmiştir ve eski Rusçada pazar anlamına gelmektedir.

 • Alışveriş Yapmak İçin

  Şehrin merkezindeki Turku Kauppahalli'ye uğramalısınız. Taze balık, meyve ve sebze satın alabilirsiniz. Aynı zamanda kentten hediyelik eşyalar da satın alabileceğiniz bir pazardır.

Turku Gezi Rehberi

Turku Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Finlandiya'nın en eski kentidir. Şehrin bulunduğu bölge, Bronz Çağı’ndan beri yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Aura nehrinin ağzındaki konumu nedeniyle, 8. yüzyıldan beri Turku önemli bir liman kentidir. Tarih boyunca, sahip olduğu limandan dolayı oldukça hareketli ve canlı bir şehir olmuştur. Turku şehri, ortaçağ'dan 19. yüzyıla kadar birçok ülkeye başkentlik yapmıştır.

Turunlinna kalesi, ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir kalesidir. 1280'de inşa edilen tarihi yapı, zaman içinde birçok kez restore edilmiştir. Finlandiya ülke sınırları içinde bulunan en eski kale ünvanına sahiptir. Şehrin ve ülkenin tarihi hakkında ilginç eserlere sahip olan müzeyi gezdikten sonra, kalenin odalarını ve hatta zindanları ziyaret edebilirsiniz.

Luostarinmäki El Sanatları Müzesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken özel bir müzedir. 1827 yılında çıkan büyük yangında hemen hemen şehrin tamamı yanmıştır. Bu yangından zarar görmeden kurutulan tek bölge ise, küçük bir tepede bulunan Luostarinmäki idi. Günümüzde bu bölge 18 farklı kompleks binadan meydana gelmektedir. Luostarinmäki bölgesine giderek 19. yüzyıldan günümüze ulaşan postaneyi, pamuk fabrikasını, fırını ve tarihi evleri ziyaret edebilirsiniz. Çevreleyen yeşil alanlar sayesinde, yürüyüş yapmak için hoş bir yerdir. Nehir boyunca yer alan Läntinen Rantakatu caddesinde, 19. Yüzyıldan kalma bir de eczane bulunmaktadır. Eczaneyi ziyaret ederek o dönemden günümüze ulaşan ilaçları, dükkanın vitrinlerinde görebilirsiniz.

Çocuklarınızla beraber mi seyahat ediyorsun? Kailo adasında yer alan Naantali’yi çocuklarınızla beraber mutlaka ziyaret etmelisiniz. Moomin Dünyası (The world of Moomins) olarak adlandırılan eğlence parkında güzel zaman geçirebilirsiniz. Park, Tove Jansson'un kitaplarındaki karakterlerin yaşadığı bir köyün aynı şekilde inşa edilmiş halidir. Snork Maiden'la buluşabilir, Snufkin ile armonika çalabilir veya Little My ile tartışabilirsiniz. Az bilinen karakterler de unutulmamıştır. Çocuklar Stinky ile oyunlar oynamaktan kesinlikle mutluluk duyacaktır.

Romantik akşam yemeği için Aura nehri kıyısında demirlemiş teknelerde bulunan restoranlardan birine gitmelisiniz. Tekneler, köprü altından geçemeyecek kadar büyük olduğu için denize yelken açmamaktadır. Bu restoranlardan birine giderek harika bir deneyim edinebilirsiniz. Viking gibi bir bayram yapmak ister misin? Viikinkiravintola Harald'a giderek bir Viking gibi hissedebilirsiniz. Tamamen ahşaptan yapılmış olan bu mekana girdiğinizde, koltukların üstünde duran hayvan derileri ve kılıçla bir tabağın içinde servis edilen biftek sizi şaşırtmasın. İskandinav mutfağı sadece etli yemeklerden ibaret değildir. Mükemmel bir şekilde hazırlanmış bazı sebze yemekleri de denemeye değerdir. Vejetaryenler için de pek çok sebze yemeği menüde yer almaktadır.

Havaalanları

Gdansk Turku

Gdansk - Turku güzergâhındaki popüler hava yolları