Menüsü

Ryanair Hahn'dan Filibe'ye uçak biletleri

Filtreleri göster

Filibe

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Bulgarca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Bulgar levası (BGN)

 • Ücretsiz rehberli tur

  Plovdiv ziyaretinizde herkesin ücretsiz olarak katılabileceği ve rehber eşliğinde yürüyerek gerçekleştirilen şehir turuna katılabilirsiniz. Şehir turu, İngilizce konuşan rehberler tarafından her gün sabah 11'de, akşam 6'da (Mayıs-Eylül arası) veya saat 14: 00'da (Ekim'den Nisan'a kadar) gerçekleştirilmektedir. Tura katılabilmek için belirtilen saatlerde Knyaz Alexander I Caddesindeki Belediye Binası önünde olmanız gerekmektedir. 

 • Her Zaman Çevrimiçi Kalın

  Bulgaristan’da kullanılan internet hızı Avrupa'da kullanılan en hızlı internet bağlantılarından biridir. Plovdiv'deyken her zaman çevrimiçi kalabilirsiniz. Şehir boyunca bir çok ücretsiz bağlantı noktası bulunmaktadır. Yerel restoranlar ve kafelerde müşteriye sunulan ücretsiz Wi-Fi’nin internet hızı 30Mbps'lik standart servistir.

 • Nefis, Kaliteli ve Ucuz!

  Bulgar mutfağı sizlere sadece lezzetli yemekler sunmamaktadır. Yemekler aynı zamanda sağlıklı ve oldukça düşük fiyatlıdır. Akşam yemeği için 2-5 € arası, bir bira için 1,5 € ve bir bardak meyve suyu için 2 € ödeyerek yemek anlamında oldukça güzel bir gün geçirebilirsiniz. Kapana bölgesinde veya Eski Kent'te yer alan bir çok dükkan veya restorandan yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

Plovdiv Gezi Rehberi

Plovdiv şehrinde gezilecek yerler

Plovdiv, Avrupa'nın en yaşlı şehirlerinden biridir. Şehirde ki antik kalıntıların dışında, Eski Roma  dönemine ait bir çok bina yer almaktadır. Plovdiv aynı zamanda Bulgaristan’ın en modern şerhirlerinden biridir.

Antik Çağ'a ait tarihi kaynaklara göre, "Plovdiv tüm şehirler içinden en büyüğü ve en güzelidir. Onun güzelliği uzaktan parlamaktadır ". Bulgaristan'ın en büyük ikinci şehridir. Turistlerin yoğun ilgisini sadece şehir merkezinde yer alan tarihi kalıntılara değil, aynı zamanda Plovdiv şehri etrafında yer alan tarihi bölgelerede çekmektedir.

Tıpkı Eternal City (Ebedi Şehir)'de olduğu gibi, Plovdiv'de çok iyi korunmuş Antik Çağ’dan kalan bir çok tarihi alan bulunmaktadır. Antik Çağ’a ait eserler Roma döneminden kalan eserler ile karşılaştırıldığında daha temiz ve daha iyi muhafaza edilmiştir. Şehrin amfitiyatrosu, yaklaşık 2.000 yaşındadır ve bugüne kadar sürekli olarak faaliyet göstermektedir. Plovdiv, İtalyan başkentine benzer bir şekilde yedi tepeye üzerine kurulmuştur. Nefes kesici bir panorama için tepelerden birine tırmanabilirsiniz. Gündoğumu veya gün batımını izlemek için mutlaka tepelerden birine çıkmalısınız.

Üç tepe üzerinde (Nebet Tepe, Taksim Tepe, Dzhambaz Tepe) yer alan Eski Kent, başka hiçbir yerde bulunması zor bir mimari karışımı temsil etmektedir. Tarih öncesi kalıntılar, Helenik ve Roma siteleri (örneğin Nebet Tepe'deki arkeolojik kompleks veya Philippopolis'in eski tiyatrosu), orta çağlardan ve sonralarından kalma binalar ve modern mimarinin örnekleri yer almaktadır. Bu tarih kokan binaların arasında modern hayatı gözlemleyebilirsiniz.

2019 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Plovdiv sadece anıtlar ve müzelerden ibaret değildir. Şehir, aynı zamanda müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Kapana sanatsal meydanın da yer alan kulüpleri, butikleri galerileri ve dükkanları ziyaret etmelisiniz.

Kapana, Bulgarca'da "tuzak" anlamına gelmektedir. Plovdiv’e gelip Kapana bölgesinde yer alan renkli binaları, dar ve şirin sokakları ziyaret edip vakit geçiren turistler daha sonra şehirden ayrılmakta zorlanmaktadır. Sizin "Mutlaka Görülmesi  Gereken Yerler Listenize" Çar Simeon Bahçesini eklemelisiniz. Bahçe içinde yer alan müzikli ve ışıklı su gösterisinizi izlemelisiniz. Her Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü saat 9.30'da gösteri gerçekleştirilmektedir.

Havaalanları

Hahn Filibe