Menüsü

Wizz Air Hahn'dan Sibiu'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Sibiu

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Rumence
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Rumen leyi (RON)

 • Belediye Sarayı Kulesi

  Kentin panoramik görüntüsüne, Belediye Sarayı Kulesi'nin tepesine çıkarak ulaşabilirsiniz. Şehrin güzel mimarisi ve dağların arka planda yer alan görkemli görüntüsünü görmek için bu kuleye çıkmaya değer.

 • Yalancıların Köprüsü

  Köprü, üzerinde Evanjelist bir katedralin bulunduğu bir alan ile Küçük Meydan'ı birbirine bağlamaktadır. Şehrin ilk demir köprüsüdür ve efsaneye göre eğer bir kişi köprü üzerinde durup yalan söylerse, köprü çökecektir.

 • Forbes Sıralaması ve Avrupa Kültür Başkenti

  Sibiu, Forbes dergisi tarafından yapılan araştırma sonucunda, Avrupa'da yaşamak için en iyi şehirler sıralamasında sekizinci sırada yer almıştır. Ayrıca 2007'de Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir.

Sibiu Gezi Rehberi

Sibiu'da Görülmeye Değer Yerler Neresidir?

Sibiu - Sybin - Romanya'nın orta kesiminde, Transilvanya'daki Fagaras Dağları'nın eteklerinde bulunan tarihi bir şehirdir. Şehir, Bükreş'ten yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yakınında, Romanya'nın en popüler kayak merkezi olan Păltiniş bulunur. Şehir, Olt Nehri' nin en önemli yan kolu olan Cibin nehrinin iki yakasında yer almaktadır. Dağlarla çevrili ve yüksek bir konumda yer alan şehir, güzel doğa alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Almanca Hermannstadt adıyla bilinen Sibiu, her zaman Erdel’deki Alman azınlığın en önemli merkezi olmuştur.

İlk yerleşim, Erdel’de kaleler ve korunaklı köyler kuran göçmen Saksonlar tarafından 12. yüzyılda kuruldu. Şehirden tarihte ilk defa 1191 yılındaki belgelerde “Cibinium” adıyla bahsedilmiştir. 1241 ve 1242 yıllarında Avrupa’ nın Moğollar tarafından istilası sonrasında yerleşimdeki savunma sistemi güçlendirilmeye başlamış olup, 15. yüzyılda Sibiu Erdel’deki en iyi savunma kalelerinden birine sahip olan yerleşim oldu. 1292 yılında bugünkü Romanya topraklarında yer alan ilk hastane Sibiu’ da günümüzde de ayakta duran Asylum Kilisesinde kuruldu.

Sibiu, Transilvanya’da Alman Saksonların kurmuş olduğu 7 şehirden (Siebenburgen) en zengini ve en büyüğüdür. 1940’lara kadar nüfusun büyük çoğunluğu Almanlardan oluşmaktaydı. Bu şehrin kültürünü ve mimarisini tamamen bu Alman mirası şekillendirmiştir. 1920’de ilk üniversite açıldığından bu yana şehirde önemli bir öğrenci nüfusunu bulunmaktadır.

Nikolay Tchaikovsky, 1989 yılında diktatörlüğü sırasında şehri yok etmeyi planlamıştır. Diktatör, kentin Sakson sömürgecileri tarafından kurulduğunu ve Alman kültürünün yıkılması gerektiğini ileri sürerek bu kararı almıştır. Neyse ki Nikolay Tchaikovsky'nin planları hiçbir zaman hayata geçirilemedi.

Bugün Sibiu şehri, ülkenin en büyük kültür merkezlerinden biridir. Geziniz sırasında eski şehrin meydanı olan Piata Mare'yi ziyaret ettiğinizden emin olun ve bu bölgede yer alan renkli evlerin çatılarının sizi izlediği hissine kapılabilirsiniz. Çünkü, bu evlerin çatı katındaki pencereler özellikle bu şekilde tasarlanmış ve küçük penceler binaların gözlerine benzetilmiştir. Şehrin bu kısmına tepeden bakma imkanınız olursa, bu gözler sizi kendine hayran bırakıyor. Meydanda bir kahve içmek ister misiniz? O zaman rotanızı Strada Arhivelor 2'de yer alan Arhiva de Cafea Si Ceai'ye çevirmelisiniz. Açlık hissetmeye başladığınızda, meydandan (Strada Filarmonicii 2) yürüme mesafesinde bulunan Hermania restoranını ziyaret ederek, Avrupa ve Romanya mutfağından çeşitli yemeklerin tadına bakmanızı öneririz. Harika bir restoranda sadece geleneksel ve lezzetli yemekleri yemeyi tercih ediyorsanız, yerliler ve turistler tarafından Sibiu'daki en popüler yemekhanelerden biri olarak kabul edilen bir mekanı ziyaret etmelisiniz. Strada Ilarian Papiu Alexandru 3'de yer alan meşhur Crama Sibiul Vechi restoranına mutlaka uğramalısınız.

Havaalanları

Hahn Sibiu