Menüsü

Türk Hava Yolları İstanbul'dan Gazipaşa'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Gazipaşa

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Sallune Kenti Görülecek Yerler

  Antik kentin kalıntıları bugünkü Gazipaşa'ya yaklaşık 3,5 km uzaklıktadır. En uygun yol ise, oraya bir taksi ile gitmektir. Tarihi alanda yürüyüş yapmak ücretsizdir. Ancak çalılıklarda yürüyüşe hazır olun.

 • Çarşıda Alışveriş Zamanı

  Gazipaşa'da bulunan çarşıların nasıl işlediğini görmek isterseniz, Pazartesi veya Cuma günleri halk pazarının kurulduğu alana gitmelisiniz. Pazartesi ve Cuma günleri, meyveler, sebzeler, çeşitli kumaşlar ve ev eşyaları getirilerek satılmaktadır.

 • Dağlarda Ufak Bir Gezi

  Şehir, Toros dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Gazipaşa'dan farklı parkur ve zorluklarda organize yürüyüş turları düzenlenmektedir. Eşsiz manzarayı görmek için mutlaka katılmalısınız.

Alanya Gazipaşa Gezi Rehberi

Alanya Gazipaşa'da Görülmesi Gereken Yerler

Antalya'nın 180 km doğusunda, 10 km uzunluğu ve 7 km eninde Akdeniz kıyısında Gazipaşa Ovası üzerine kurulmuştur. Günümüzün Gazipaşa bölgesi antik çağlarında, Roma imparatoru Trajan'ın öldürüldüğü Sallune veya Selinus adında bir yerleşime ev sahipliği yapmakta idi. En eski izler, yerleşim yerinin 2000 yıllık bir süredir var olduğuna işaret etmiştir. Sahip olduğu mükemmel tarım şartları nedeniyle insanların bu toprakları çok eskiden beri kullandığı varsayılmaktadır. Oradan Kıbrıs'a giden bir ticaret güzergahı bulunmaktadır ve M.Ö. 2. yüzyılın başında Sallune, Romalılar tarafından fethedilmiştir.

Bu zamanlardan geriye birkaç ilginç anıt kalmıştır. Tarihi su kemerinin bir kısmı, eskiden bir tapınak olarak kullanılan bir yapı ve Trajan'ın ölümünü anımsatan sembolik bir mezar bunlardan bazılarıdır. Yakınlarda iki tane de Roma hamamı vardır. Sallune bölgesinden küçük arkeolojik kazılar sonucu çıkarılan eserler, komşu şehir Alanya'daki müzede bulunmaktadır.

Gazipaşa'da ekonomik yaşam hava şartlarına bağlı olarak kuru tarım ,küçük el sanatları ve ticaret, ormancılık ve hayvancılık üzerine kuruludur. 2011 yılında inşa edilen havalimanından dolayı, sakin bir tarım kasabası olan bölge, popüler bir turist beldesine dönüşmüştür. Yine de alan büyük tarım alanları ile kaplıdır. Kıyı boyunca uzanan şeritte büyüyen turunçgilleri ve muzları görebilirsiniz. Gezerken göreceğiniz büyük seralar sizleri şaşırtmasın. Bu büyük seralar genellikle çilek yetiştiricileri tarafından kullanılmaktadır. Gazipaşa Akdeniz sahilinin Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı 17 merkezden biridir. Yalan Dünya Mağarası başta olmak üzere tarihi kale ve şehir kalıntıları, tertemiz deniz ve kumsalları, bol yeşil ve oksijenli yaylaları, özetle bozulmamış doğasıyla turizm bakımından çok büyük bir potansiyele sahiptir.

Daha sakin ve serin bir günde, birkaç düzine motorlu tekne veya daha küçük teknelerin yanaştığı eşsiz pitoresk limana doğru yürümenizi tavsiye ederiz. Eğer güneş parlıyorsa, kesinlikle güzel dağ manzarasını görmek için yakındaki kumlu sahilde uzanmak isteyeceksiniz. Dalış yapmak isterseniz, mağaralarda gerçekleştirilen bir sualtı gezisi ile ilgilenebilirsiniz.

Şehir boyunca yemek yiyebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Bu yüzden girdiğiniz hemen hemen her restoranda, lezzetli ve yöresel yemekleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Reşatbey Mahallesi Türkkuşu Caddesi 13 numarada bulunan Adana Koco Ocakbaşı & Restorantına giderek lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Ev yapımı geleneksel yemekleri denemek istiyorsanız, Pazaryeri Caddesi 2 adresindeki Tadım Ev Yemeklerine mutlaka uğramalısınız. Lezzetli çorbaların tadına bakmayı unutmamalısınız.

Havaalanları

İstanbul Gazipaşa