Menüsü

Onur Air İstanbul'dan Şanlıurfa'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Şanlıurfa

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Gizli Mandylion (Kutsal Örtü)

  Mandylion, “insan eliyle yapılmayan” Mesih'in imgesidir. Düşmanlara karşı korunmak için sihirli bir özelliği vardır. Efsaneye göre, halen şehrin gizli bir yerinde beklemektedir.

 • Göl ve Odun Balıkları

  Nemrutun, Hz İbrahimi küçük bir tepenin üzerine kurdurduğu mancınık ile tepenin dibinde yanan ateşe fırlattığına ve İbrahim Peygamberin düştüğü yerdeki ateşin göle, ateşte yanan odunlarında balığa dönüştüğüne inanılır. Peygamberin, düştüğü yerde oluşan göle “Halil-ür Rahman” denir.

 • Şifalı Su

  Şanlıurfa'da, hastalıkları iyileştirildiğine inanılan şifalı su kaynakları da bol miktarda yer almaktadır.

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Dünyada, Şanlıurfa, Urfa, Edessa ya da Peygamberler Şehri olarak bilinen kent, geçmişte Hıristiyanlar için önemli bir merkez idi. Günümüze kadar eşsiz havasını koruyarak, Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu bölgesinin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan bir şehirdir. Şehrin tarihinin M.Ö. 1000 yılına kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Şanlıurfa’da bulunan Göbekli Tepe Höyüğü M.Ö. 11.yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehrin ekonomik faaliyetleri başta tarım olmak üzere hayvancılık, turizm ve sanayi ürünleridir. Şanlıurfa tarım olarak verimli topraklara sahiptir. Harran Ovası'da bunların başında gelir. Tarımsal faaliyetlerde fıstık tarımı, pamuk tarımı, mercimek, buğday vb. tahıl tarımı gelişmiştir.

Şehrin tarihi, tektanrılı din tarihi - Hıristiyanlık, Yahudilik ve İslam tarihine sıkı sıkıya bağlıdır. Nuh tufanından sonra kurulan ilk şerhir olup İbrahim peygamberin doğum yeridir. İpek Yolu üzerinde yer almasından dolayı, tarih boyunca önemli bir konuma sahip olmuştur. Şanlıurfa, tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ve dine ev sahipliği yapmıştır. Bu bölge, ilk Hıristiyanlar için merkez konumda idi.

Cüzzam hastalığına tutulan Eyyüp Peygamber, mağarada çile çekmeye devam ederek Allah'a ibadetten vazgeçmez. Allah tarafından belirtilen şifalı su ile yıkanarak iyileşir ve daha sonra uzun müddet yaşar. Şanlıurfa merkezinde bulunan Eyyüp peygamberin çile çektiği mağara, Eyyüp Peygamber Makamı olarak ziyaret edilmektedir.

Şanlıurfa hakkında edinebileceğiniz ilk izlenim, çay servis eden birçok garson, taksiler ve pazar tezgahlarının oluşturduğu renkli bir kaosdur. İkincisi ise, şehrin sahip olduğu mistik havası, çekiciliği ve keşfetme arzudur. Modern şehrin gölgesinde kalmış yeşil vahaları inanılmaz derecede güzeldir ve sıcaktan bunaldığınızda dinlenmeniz için en ideal noktadır. Balıklı Gölü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bir dergah, cami ve park kompleksi olmasının yanı sıra İbrahim peygamberinin doğumunun gerçekleştiği mağarayı da içinde saklayan pitoresk bir parktır. Önemli bir diğer nokta ise, neredeyse her şeyi satın alabileceğiniz yerel bir çarşıdır.

Şanlıurfa’dayken hangi yemeklerin tadına bakmak gerekir? Şehir, Güney Doğu Anadolu'nun geleneksel mutfağına sahiptir. En tipik atıştırmalıklar arasında, humus ( zeytinli veya cevizli) yer almaktadır. Şehrin dünya ve ülke çapında bilinen en önemli yemeği Urfa kebabıdır. Tadına bakılması gereken bir diğer lezzet ise, Ali Nazik (patlıcanın püresi ile servis edilen et, yoğurt ve sarımsak ile hazırlanır) yemeğidir. Nerede kaliteli ve güzel yemekler yenir? Cevahir Han Restaurant, Altın Lokantası ve Sevgi Ciğer Salonu'nu tavsiye ediyoruz.

Havaalanları

İstanbul Şanlıurfa

İstanbul - Şanlıurfa güzergâhındaki popüler hava yolları