Menüsü

Air Astana İstanbul'dan Nur-Sultan'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Nur-Sultan

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Kazakça, Rusça
  Zaman dilimi: UTC +6
  Para birimi: Kazakistan tengesi (KZT)

 • Gerçek Kazakistan

  Kazakların gerçek hayatını öğrenmek isterseniz, başkentte çok uzun süre vakit geçirmeyin. Büyük, modern ofis binaları, gerçeklerinden çok hayalleri yansıtmaktadır.

 • Başkanlık Sarayı

  Yapı, Astana'da hakim olan mimari lezzetin özünü temsil ediyor: büyük olması, zengin olması ve ezici hakimiyeti oldukça görkemlidir. Sarayın, Beyaz Saray'a benzemek üzere inşa edildiği söylenmektedir.

 • Virgin Land

  Virgin Land programı ilan edildiğinde, step alanları 1960'lı yıllarda bir tarım arazisine dönüşmeye başladı. Kruşçev'in planına göre, burada buğday tarlaları oluşturulacaktı.

Astana Gezi Rehberi

Astana Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Astana, Kazakistan'ın başkenti ve en büyük 2. şehridir. 1998'de Kazakistan'ın başkenti ilan edilen şehir Akmola Eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Kazakistan'ın orta kesimindedir. İnsanların güney kesiminde yığılmasını önlemek için başkent buraya taşınmıştır. Astana Kazakça'da "başkent" anlamına gelmektedir. Eski isimleri sırasıyla Akmolinsk (Çarlık Rusyası dönemi), Tselinograd (Sovyetler Birliği dönemi) ve Akmola'dır. Nispeten genç olan bu şehir, Ruslar tarafından bir kale şehri olarak 1824 yılında inşa edilmiştir. 40 yıl sonra yerleşim, şehir statüsüne ulaşmıştır. Astana, yirmi yıldır Kazakistan'ın başkenti olmuştur. Tarihi binalar yerine, özellikle bozkır manzarasına sahip arka planıyla inanılmaz bir izlenim bırakan modern mimari binaları bulacaksınız.

2002 yılında kurulmuş bir gözlem kulesi olan Bayterek'teki ziyaret ederek gezinize başlayabilirsiniz. Benzersiz şekli, gökyüzünü arkasına almış efsanevi yaşam ağacını da mutlaka görmelisiniz. İki büyük dalı arasındaki yarıkta yumurta bırakmış efsanevi büyü kuşu ile ilgili bir hikayeyi de burada dinleyebilirsiniz. Güneş doğuş şeklini sembolize etmektedir. Gözlem güvertesi, yumurtayı sembolize etmek için kullanılan altın bir kürede bulunuyor. Kuleyi kolayca tanıyacağınıza şüphe yoktur. Ulusal banknotların tersi üzerinde resmedilmiş olan kule, şehrin sembolü niteliğindedir.

Şehrin en ilginç binalarından biri Barış ve Karşılık Piramidi. Yapı beş seviyeli cam üçgeninden oluşmaktadır. Piramit, 2009 yılında 3. Dünya ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi'ne ev sahipliği yapmak üzere özel olarak inşa edilmiştir. Dinsel sembolleri bulunmamakla birlikte, birçokları tarafından eski Güneş ibadet tapınağı olarak tanınmaktadır. Her öykü sembolizmle doludur: tavana güneşli bir görüntü getiren koyu renkli bodrumlar, Opera Binasını barındırıyor. Bir sonraki katta, güneş motifi ile muazzam bir masa bulunan bir Konferans Salonu var. Üst kat ise, Güneş ile doğrudan temas sağlamak için tamamen sırlıdır.

Şehrin spesifik geçmişi, Astana'nın çoğu kentte olduğu gibi genişleme yoluyla oluşturulmadığı, tamamen tasarım üzerine oluşturulduğunu kanıtlamaktadır. Kaybolabileceğiniz küçük, dar sokaklar yoktur ve tüm şehir düzene sahiptir. Simetri, düzen ve düzgünlük üzerine kurulmuş olan bu şehir, kentsel yapılaşma için adeta bir örnektir. Gün boyunca sokaklarda pek çok insan olmadığını fark edeceksiniz ve trafik asla sıkışık ve ağır olmayacaktır. Binalar ise nüfusa oranla oldukça büyüktür.

Kent, iklimini yarı kurak steplerde bulunduğu gerçeğine borçludur. Kış, Ekim ayının ortasında gelir ve altı ay boyunca olumsuz hava şartlarına hakimdir. Sıcaklık, sıfırın altındaki 40 santigrat derecede bile düşmektedir ve bazen rüzgar saatte 130 km'ye kadar hızlı bir şekilde esmektedir.

Havaalanları

İstanbul Nur-Sultan

Havaalanına git

İstanbul - Nur-Sultan güzergâhındaki popüler hava yolları