Menüsü

Türk Hava Yolları İstanbul'dan Van'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Van

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Tarih Hayranları İçin

  Van Gölü'nün kıyısında yer alan Tilkitepe höyüğü, yüzyıllar öncesinden bu bölgelerde yaşayan en eski uygarlık hakkında tek bilgi kaynağıdır. Ernis Mezarlıklarında yapılan kazılarda Kalkolitik, Tunç, Demir çağlarına ait yerleşimler bulunmuştur. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Üç Kez En İyisi

  Van, Türkiye'nin en büyük ve en derin gölüdür ve aynı zamanda dünyanın en büyük soda gölüdür. Sazan ailesinden endemik bir balık türü sadece burada yaşamaktadır.

 • Van Kedileri

  Şehirde beyaz kürklü uzun tüylü kedi sıra dışı bir tür var. Yüzmeye ve dalmaya bayılır ve bir göz mavi ve bir göz yeşili vardır.

Van Gezi Rehberi

Van'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on dokuzuncu şehridir ve Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin doğu kesiminde, aynı adı taşıyan bir gölden yaklaşık beş kilometre uzaklıkta bulunan Van, Anadolu'nun kayalık dağları boyunca muhteşem, bereketli bir vahadır. Anadolu'nun en büyük kapalı havzası olan Van Gölü kıyısında, akarsuları bol, iklim koşulları oldukça elverişli bir yerleşim merkezidir. Van şehri, İpek Yolu üzerinde bulunması sebebiyle tarih boyunca önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Dünya'nın hala yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Kent, büyüleyici manzarası nedeniyle sıklıkla Doğu'nun incisi olarak anılır. Bu eski Ermenice tarafından şöyle teyit edilir: “Bu hayatta Van, yukarıda cennet”. Hediyelik eşyalar, süs eşyaları ve gümüşler kentin en temel turistik alışveriş kültürünü meydana getirir. Van kilimleri oldukça ünlüdür.

Arkeolojik bulgular, bugün Van topraklarının 5000 yıldan beri yaşam alanı olarak kullanıldığını kanıtlıyor. Şehir, uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. 9. yüzyılda Urartu Krallığı'nın başkenti olarak kullanılmıştır. Daha sonraları Büyük İskender'e, Seleukoslara ve Ermenistan Krallığı gibi birçok farklı milletin egemenliğine girmiş ve daha sonra önemli bir merkez haline gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklular döneminde de önemli bir nokta idi. Orada görülmeye değer ne var?

Taş merdivenlere sahip olan ve 9. yüzyıldan günümüze ulaşan etkileyici kale Çavuştepe'yi ziyaret ederek gezinize başlayabilirsiniz. Pers Kralı Xerxes Kralı döneminden (M.Ö. 5. Yüzyıl)  günümüze ulaşan çivi yazılarını da mutlaka görmelisiniz. Kalenin içerisinde Urartu Krallığına ait mezarlar yer almaktadır. Van'ın eski şehrinde, diğerlerinin yanı sıra Ulu, Hüsrev Paşa, Kaya Çelebi ve İkiz Kümbet gibi birçok cami de bulunmaktadır. Kentin yeni bölümündeki arkeoloji müzesi Urartu'nun bulgularını sunmaktadır. Türkiye'nin ikinci büyük dağı olan Süphan’ı ya da Van gölündeki adaları ziyaret ederek keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. 14. Yüzyılda inşa edilen Halime Hatun Kümbeti'nin güzel türbesini, bir Selçuklu mezarlığının bulunduğu Gevaş'ı ve çok sayıda yürüyüş parkurunun bulunduğu Edremit'e doğru kısa yolculuklar yapabilirsiniz. Kent ormanlarını, ulaşımı olanaklı hale getiren yollarla gezebilir ve buralarda kamp kurabilirsiniz. Van Gölü ve Çatak ilçesinde bulunan ırmaklar olta balıkçılığı için idealdir.

Van’dayken hangi yemeklerin tadına bakmak gerekir? Bölgenin en önemli yemeklerinden biri kürt köftesidir (bulgur ve şifalı otlar ile hazırlanmaktadır). Süt ürünlerini, özellikle de çok iyi terbiye edilmiş ve yumuşak olan yerel peynirlerin tadına bakmalısınız. Sığır etinden yapılan ve bol baharat kullanılan kebapları da denemeyi unutmamalısınız. Nerede yerel yemeklerin tadına bakabilirim? Diğerlerinin yanı sıra Kervansaray ve Aşiyan Ev Yemekleri lokantalarında yöresel yemekler servis edilmektedir.

Havaalanları

İstanbul Van

İstanbul - Van güzergâhındaki popüler hava yolları