Menüsü

SunExpress İzmir'den Konya'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Konya

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Birçok İsimli Şehir

  Kentin adı yüzyıllar boyunca değişmektedir. İlk önce Iconium, daha sonra Claudioconium ve Colonia Aelia Hadriana idi. Mevcut isim 12. yüzyıldan beri yerini korumaktadır.

 • Sema Ayinleri

  Sema halinde olan dervişler ve Mevlana Celaleddin-i Rumi Konya'nın sembolüdür. Sema ayinleri, belirli bir meditasyon türüyle karakterize edilir.

 • Tatlı ve Lezzetli Bir Şey

  Konya tatlılarından biri olan cezerye, oldukça ünlüdür. Geleneksel olarak yarı sertleştirilmiş, karamelize edilmiş havuç, fındık, kuru meyve ve hindistan cevizinin dilimleri olan jelatinli keklerden meydana gelmektedir.

Konya Gezi Rehberi

Konya'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Konya, Orta Anadolu Platosu'nun güney batısında yer almaktadır. Konya, Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehridir. Konya'da karasal iklim hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Konya sanayisi günümüzde birçok sektörde üretim yaparak tarihsel olarak kullanılan tahıl ambarı kimliğinin yanına sanayi şehri kimliğini de eklemiştir. Konya’nın bir özelliği de; sanayisinin belli tür ürünlere dayalı olmayıp oldukça geniş bir sektörel alanda üretim yapmasıdır.Bu büyük şehir merkezi, yüzyıllarca süren kültürünü ve muhteşem geleneğini modern dünya ile başarılı bir şekilde birleştirmiştir. Buna ek olarak, şehrin etrafında pitoresk manzaralar bulunmaktadır. Konya'da daha uzun süre kalmak için birçok neden vardır.

Arkeolojik bulgular, bugünkü Konya ili bölgesinin 3000 yıl civarında olduğunu göstermektedir. Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Şehrin tarihi fetihlerle doludur: Hititlerin hükümdarlığı, Friglerin ve Perslerin baskını, Büyük İskender'in devleti, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu'nun birleşmesi gibi pek çok büyük devlete ev sahipliği yapmıştır. Selçuklu İmparatorluğu'nun hükümdarlığı altında iken şehir, İmparatorluğun başkenti statüsüne yükseltildi. 12. yüzyılda, tüm zamanlarının altın çağına doğru ilerleyerek görkemli bir şekilde gelişiyordu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu yükseliş sona ermiştir. Turistlere ne gibi gezi olanakları sunmaktadır?

Bölgeyi gezmeye, yakındaki göllere yapılacak kısa geziler ile başlayabilirsiniz. Tuz Gölü ve Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü sizleri beklemektedir. Her yıl, hem güneş banyosu hem de su sporları severler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Konya'nın sembolü, gül bahçeleriyle çevrili kompleks bir tekke olup, içinde Mevlevi Dervişinin kurucusu ve aynı zamanda Semazen dervişleri olarak bilinen Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin bir türbesi vardır. Görülmesi gerekenler diğer yerler ise, günümüzde Ortaçağ sanatının sergilendiği Karatay ve İnce Minareli  medreseleridir. Arkeolojik ve etnografya müzelerinde de hoş zaman geçirebilir, zengin koleksiyonları olan ve anıtsal camileri gezebilirsiniz.

Şehir hangi yerel lezzetleri sunmaktadır? Diğerlerinin yanı sıra, yöresel mutfak spesiyalleri, Bamya çorbası, Çebiç, Etli ekmek, Fırın kebabı ve Arabaşı çorbası gibi yemeklerden meydana gelmektedir. Eğer tatlı bir şeyler denemek istiyorsanız, pişmaniye ve Sacarası (odun ateşinde pişirilir) isimli lezzetleri mutlaka denemelisiniz. Nerede lezzetli ve kaliteli yemekler bulabilirim? Konak Konya Mutfağı ve Somatçi restoranlarını yerli ve yabancı turistler sıklıkla önermektedir.

Havaalanları

İzmir Konya

İzmir - Konya güzergâhındaki popüler hava yolları