Menüsü

SunExpress İzmir'den Samsun'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Samsun

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Amazonlar

  Şehrin kökenleri, cesur Amazon kabilesi ile ilişkilidir. Bu kabile cesareti ve dövüş sanatları ile tanınırlardı.

 • Tarihe Yolculuk

  Bu bölgedeki en eski yerleşim izleri Paleolitik döneme aittir. Samsun'un 15 km doğusunda yer alan bu tarihi mağaralar, Tekkeköy köyünde yer almaktadır. Bu bölgeye otobüs, taksi veya araba ile ulaşabilirsiniz.

 • Türk fiyordları

  Samsun'dan yaklaşık iki saat uzaklıkta, bölgedeki en güzel yerlerden biri olan Şahinkaya Kanyonu'nu bulacaksınız. Kayaların arasından çıkan kırmızı nehir suları Norveç fiyordlarına benzemektedir.

Samsun Gezi Rehberi

Samsun'da Yapılacak Şeyler

Samsun, Türkiye'nin en kalabalık on altıncı şehridir. “Karadeniz’in Başkenti” olarak bilinen Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi'nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden biridir. Modern adını eski Yunanlılar tarafından kullanılan "Amisos" kelimesinden türeten kent şimdi Karadeniz kıyısında yer alan en büyük liman kentidir. Muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan şehir,  yazları sıcak ve nemli kışları ise bol yağışlı bir iklime sahiptir. Bölge, bütün Türkiye'de bilinen hamsi balık türü ve bu balıkla hazırlanan yemekleriyle meşhurdur. Yaz aylarında geniş ve temiz kumlu plajlar, güneşlenmek ve denize girmek için turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Atatürk, 19 Mayıs 1919’da 18 arkadaşı ile birlikte Bandırma Gemisi ile şehre geliyor. Burada Milli Mücadele’nin ilk adımı atılıyor. Şehrin zengin bir tarihe sahip olmasına rağmen bugüne kadar yalnızca birkaç eser ciddi anlamda korunmuş ve günümüze kadar ulaşmıştır. 13. Yüzyılda inşa edilen Pazar Camii, Atatürk Müzesi ve (hem Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını anlayan) heykeli görülmeye değer önemli tarihi yapılar arasındadır. Bünyesinde pek çok konserin, tiyatronun ve sanatsal aktivitelerin yer aldığı kayak pisti modeli üzerine şeklinde inşa edilmiş olan Kültür Sarayi mutlaka ziyaret edilmelidir. Antik tarihe karşı ilgiliyseniz, Pontus Krallığı'ndan kalma Roma mozaikleri, antik kafatasları veya altın takıları içeren Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret etmelisiniz.

Şehrin ve denizin en iyi panoramik görünümü, Amisos Tepesi'ne (Aisos Tepesti) çıkarak hayranlıkla izleyebilirsiniz. Tepeye çıkmak için, şehir merkezinden ya da Baruthane Mahallesi üzerindeki Batipark istasyonundan teleferiğe yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tepeye ulaştığınızda, gözlem güvertesinde manzarayı izleyebilir ve romantik bir akşam yemeği için tepede yer alan restoranı tercih edebilirsiniz.  arkeoloji müzesi. Amisos Tepesi’nde ilginizi çekebilecek bir de Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.

Samsun aynı zamanda bölgenin kültürel, sanatsal ve sportif açılardan da en gelişmiş kenti olarak, birçok festival, uluslararası organizasyon ve sempozyumun da başkenti. Samsun mutfağı Karadeniz, Anadolu, Balkan ve Kafkas izleri taşımaktadır. Yemekleri ve yüzlerce çeşit otlarıyla da zengin bir mutfak kültürüne sahip olan kentte bu yıl ikincisi yapılan Ot Yemekleri Festivali düzenlendi. Karadeniz sahili lezzetli ve sağlıklı yemekleriyle ünlüdür. Pide veya hamsi pilav (yerfıstığıyla karıştırılmış pilav ve "hamsi") gibi yöresel lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Samsun Mevlevihanesi, Samsun'da müzik kültürünün bilinen ilk merkezidir ve dinî ile Klasik Türk müziğinde büyük etkileri vardır.

Samsun bir adet havaalanına sahiptir. Şehir, oldukça gelişmiş bir yerel ulaşım ağına sahiptir ve her yere ulaşmak oldukça kolaydır.

Havaalanları

İzmir Samsun

İzmir - Samsun güzergâhındaki popüler hava yolları