Menüsü

Ryanair Krakov'dan Edinburgh'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Edinburgh

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İngilizce
  Zaman dilimi: UTC+1 (yaz), UTC+0 (kış)
  Para birimi: İngiliz sterlini (GBP)

 • Havaalanına Tramvayla Ulaşım

  Edinburgh şehrinin yerel toplu taşıma ağı ve araçları oldukça gelişmiştir. 2014 yılında açılan ve 13 km'lik yeni bir tramvay hattı açılmıştır. Havaalanından şehir merkezine (York Sarayı) ulaşım oldukça kolaydır.

 • J. K. Rowling Kenti

  Dünyaca ünlü Harry Potter kitapları ve hikayelerinin yazarı olan J. K. Rowling, Edinburgh şehrinde bir süre yaşamış ve bir çok farklı eseri burada meydana getirmiştir. Ancak, Harry Potter serisi bu şehirde yazılan kitaplar arasında yer almamaktadır.

 • Edinburgh Şehir Müzeleri

  Tarih hakkında tutkulu iseniz, Edinburgh sizin için en ideal nokta. Şehirde yer alan müzeler oldukça geniş koleksiyonlara sahiptir ve müzeler ücretsizdir. İskoçya Ulusal Müzesi'ni mutlaka ziyaret etmeli ve tamamen mamutlara ayrılan özel sergiyi ziyaret etmelisiniz.

Edinburgh Gezi Rehberi

Edinburgh Şehrinde Yapılacak Şeyler

Her adımda tarihin hissedildiği yeşillik ve uyumun bir arada olduğu şehirdir. Şehirde düzenlenen festivallere ve gösterilere on binlerce sanatçının katıldığı renkli ve hareketli bir şehirdir. Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir.

Edinburgh, 15. yüzyıldan beri İskoçya'nın başkenti ve en büyük ikinci şehridir. Şehrin eski tarihi merkezi ile yeni modern bölgesi birbirleri ile uyum içerisindedir. Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihi şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile'a hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin "Old Town" ve "New Town" bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Her iki bölge de Princes Street Gardens tarafından birbirinden ayrılmıştır. Edinburgh şehrinde 4 farklı üniversite yer almaktadır. Edinburgh Üniversitesi, yılda yaklaşık 40 bin öğrenci kapasitesiyle, şehrin en prestijli ve tanınan üniversitedir.

Edinburgh, kamusal alanlarla ilgili çok kısıtlayıcı kurallara sahiptir. Yerel otoriteler, şehir planlamasına çok önem vermektedir. Edinburgh’da gezerken çarpık kentleşmenin en ufak bir örneğiyle bile karşılaşamassınız. Sokaklar geniş, düzgün ve güzel binalarla doludur ve geziniz boyunca kendinizi şehrin güzelliğinde kaybedebilirsiniz.

Şehir panoramasını tüm görkemi ve güzelliğiyle görebilmek için, Edinburg'daki en ünlü yerlerden biri olan Sir Walter Scott onuruna yapılan anıtı ziyaret etmelisiniz. Bu anıtın bulduğu tepeye çıkmak için 4 Sterlin ödemeniz gerekmektedir. Bu anıt tepeden şehrin tamamını izleyerek güzel fotoğraflar çekebiliriniz.

Cowgate ve Grassmarket de şehrin popüler bölgelerindendir. Burada bir sürü bar ve restoran bulabilirsiniz. İngiliz tarzı bir öğle yemeği yemek için, 30 Victoria Caddesi'nde yer alan Grain Store’a gidebilirsiniz. Fransız mutfağını tercih ediyorsanız, 38-40 Grassmarket'te bulunan Petit Paris restoranına mutlaka uğramalısınız. 34 Victoria Caddesi'nde yer alan Oink’i ziyaret ederek lezzetli hamburgerler yiyebilirsiniz.

Edinburgh Festivali her yıl düzenli bir şekilde şehir çapında kutlanmaktadır. Temmuz'dan Eylül'e kadar organize edilen yedi farklı etkinliğine bu isim verilmektedir. Bu etkinlikler arasında yer alan ve en popüler olanı Fringe Festivali’dir. Binlerce yerli ve yabancı sanatçının katıldığı dünyanın en büyük sanat festivalidir (2016'da 50 binden fazla sanatçı katılmıştır). The Royal Edinburgh Military Tattoo, askeri grupların yeteneklerini sergiledikleri, ancak çoğunlukla İngiliz Ordu Orkestrası’nın gösterisinden oluşmaktadır.

Havaalanları

Krakov Edinburgh

Krakov - Edinburgh güzergâhındaki popüler hava yolları