Menüsü

Ryanair Krakov'dan Göteborg'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Göteborg

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İsveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: İsveç kronu (SEK)

 • Sanat Müzesi

  Avrupa’nın en kapsamlı sanat müzelerinden biri olan sanat müzesi 15. yüzyıldan günümüze uzanan büyük koleksiyonu ile görücüye çıkmaktadır. Monet, Rembrandt, Rubens, Chagall ve Picasso gibi ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği bu müzede İskandinav sanatının önemli örneklerini de görebilirsiniz.

 • Tekne Turu

  Göteborg'u tanımanın en iyi yollarından biri Paddan adındaki teknelerle kanalda bir gezintiye çıkmak. Şehrin muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz bu kanal turunda size İsveç tarihi hakkında bilgi veren rehberler eşlik ediyor.

 • Lehçe

  Göteborg’un kendine has bir lehçesi vardır (Göteborska). Stockholmlüler standart İsveççe konuştuklarını öne sürüp, Göteborg lehçesine alaycı yaklaşsalar da, Göteborska melodikliği ve hecelere basmasıyla kulağa gayet sempatik gelir. Göteborg kelimesini yerlisi “yöt-te-boğ-ri” şeklinde telaffuz ederler.

Göteborg Gezi Rehberi

Göteborg, İsveç’in en büyük ikinci şehri ve İskandinav Ülkeleri arasında ki en büyük beşinci şehirdir. Göteborg, toplamda 60.000 üniversite öğrencisiyle İskandinavya'nın en çok öğrenciye sahip olan şehridir. Şehir, 1621 yılında Gustav II Adolf tarafından kurulmuş olup çok önemli bir ticaret noktasıdır, ayrıca İskandinavyanın en büyük limanı burada bulunamaktadır. İsveç’in kuzeyinde bulunan şehirin içinden Göta Nehri geçmektedir. Göteborg, 2 adet havalanina sahiptir. Tren veya botlarla da farklı ülkelerden ulaşım mümkündür.

Göteborg'da Yapılması Gerekenler

Tekne Turu: Şehri ve tarihi yerleri, “paddan boats” isimli teknelerle, kanallardan ve dehlizlerden oluşan bir rota istikametinde farklı açılardan gezebilirsiniz.

Haga, Göteborg'daki en eski semtlerden birisidir. Haga Nygata caddesi, iyi bir şekilde korunmuş olan ahşap evlerle kaplıdır. Cadde boyunca birçok mağaza ve kafe bulunmaktadır. Cadde boyunca yürüş yapıp etrafı izleyebilirsiniz.

FİKA: İsveç kültürünün en önemli öğelerinden biridir. Günde 2 defa ve 30’ar dakikalık süreyle İsveçlilerin, çörekle veya tarçınlı kurabiyelerle birlikte tüketilen çay veya kahve molasına verdiği isimdir.

Liseberg Eğlence Parkı, İskandinavya'nın en büyük lunaparkıdır. İsterseniz rollercoasterlara ve dönme dolaplara binebilir ve birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Mecaracılar için, Avrupa'nın en yüksek serbest düşüş alanına sahip bu park ziyaret edilmelidir.

Göteborg Gezilecek Yerler

Göteborg Botanik Bahçesi, 1923 yılında, Göteborg'un 300. yıl kutlamaları şerefine oluşturulan bahçe 175 hektarlık alanıyla İsveç'de ki en büyük botanik bahçesidir. Tropik orkideler, etobur bitkiler ve 12 binden fazla bitki türend ev sahipliği yapan bahçeleri gezdikten sonra dinlenebilir, çimlere uzanarak rahatlayabilirsiniz.

Feskekôrka Balık Hali, bütün balık ürünlerini taze olarak bulabileceğiniz, kapalı bir deniz ürünleri marketi. Adını, içinde bulunduğu binanın şeklinden alan market 1874'te inşa edilmiştir. Çarşı, Victor von Gegerfelt tarafından oluşturulmuştur. Hem alışveriş yapabilir hem de bu tarihi balık bazarını ziyaret edebilirsiniz.

Göteborg Sanat Müzesi, 15. yüzyıldan günümüze gelen geniş koleksiyonuyla Avrupa'daki en kapsamlı sanat müzelerinden birisidir. İskandinav sanatının en iyi örneklerine sahip olan müzede; Monet, Rembrandt, Rubens ve Picasso gibi birçok ünlü ressamın eserlerini görüp ziyaret edebilirsiniz. 

​Göteborg'da Ne Yenir? Yeme içme tavsiyeleri

Somon: Göteborg'da somon balığı neredeyse her öğünde tüketiliyor. Genelde patates ile servis edilmektedir.

Kanelbulle: Örgü şeklinde hazırlanmış hamurdan yapılan tarçınlı geleneksel bir kurabiyedir. Hemen hemen tüm kafelerde bu kurabiyenin kokusunu alırsınız.

Glöck: Ağırlıklı olarak kışın tüketilen bir şarap türüdür. Sıcak servis edilen bu şarabın elmalı, tarçınlı gibi farklı aromalar içeren tatları var.

Havaalanları

Krakov Göteborg

Krakov - Göteborg güzergâhındaki popüler hava yolları