Menüsü

Wizz Air Katowice'den Split'e uçak biletleri

Filtreleri göster

Split

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Hırvatça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Kuna (HRK)

 • Diocletian Sarayı

  Diocletian Sarayı, dördüncü yüzyılın başında Roma İmparatoru Diocletianus için yapılmış ve bugün Hırvatistan'ın eski Split kentinin yaklaşık yarısını oluşturan eski bir saraydır. Bugün 220 binadan oluşan komplekste yaklaşık 3 bin kişi yaşıyor.  Katedralın karşısında bulunan ve erken Ortaçağ'da vaftızhaneye dönüştürülen Jüpiter Tapınağı'nı görebilirsiniz. Peristilyum yakınındaki Halk Meydanı şehrin genişlemesini temsil etmekte ve etrafında birçok güzel köşk yer almaktadır. Surlar köşkleri, tapınakları, sokakları, ortaçağ kaleleri, 12. ve 13. yüzyıllardan kalma romanesk kiliseleri, meydanları ve diğer eserleri çevrelemektedir. 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

 • Saint Domnius Katedrali ve Çan Kulesi

  Split'in Aziz Dominus Katedrali’nin bulunduğu alan önceleri ölmüş olan Roma imparatoru Diocletian Mozelesi olarak inşa edilmiştir. 7. yüzyılın başlangıcından bu yana, yapının bir ibadethane olarak kutsanmış olması ve yaklaşık 500 yıl sonra büyük çan kulesi eklenmesiyle bugünkü halini aldı. Bugün, yüzyıllar öncesinden inşa edilen bu kilise (yerli halk tarafından Sveti Duje olarak adlandırıldı) halen kullanılmakta olan en eski orijinal Katolik katedralidir. Ayrıca, Split'in en tanınmış kültürel simgesidir. Yaz aylarında bir ziyarette bulunursanız, şüphesiz çan kulesine çıkarak şehrin 360 derecelik panoramik görüntüsünün keyfine varabilirsiniz.

 • Bilinmesi Gerekenler

  Split'in yoğunluğu ve kalabalığı ile çok hareketlidir. Eski Kent etrafında bulunan, otobüs-tren garları ve işlek durumda olan deniz limanı nedeniyle şehir mekezine arabayla giremeyeceğinizi ve etrafında ise yoğun trafiğe ve uzun zaman kaybıyla karşılacağınızı belirtmek isteriz. Eski Kenti, yürüyerek ziyaret etmek, antik binaların manzaralarını izlemek ve çok sayıda kafe atmosferinin keyfini çıkarmak için en iyi ve tavsiye edeceğimiz yöntemdir.

Split Gezi Rehberi

Hırvatistan'ın ikinci en büyük şehridir. Split, tarihi zenginliğinin yanısıra, aynı zamanda Adriyatik'teki gemi yolculuğuna çıkabileceğiniz harika bir limandır; aynı zamanda büyük bir sanayi merkezi ve Hırvatistan'ın önemli ulaşım merkezi. Roma imparatoru Diocletian, Roma askeri kampında modellenen saray kompleksini buraya inşa etti. Bu nedenle şehir doğu Adriyatik'in ana limanlarından biri haline geldi. Split şehri her zaman Roma dönemi anıtlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bunların arasında sekizgen Diocletian Mozalesi, Jüpiter Tapınağı, üç adet Roma şehir kapısı ve etkileyici surlar üzerine kurulmuş olan St. Dujama Katedrali bulunmaktadır.

Havaalanları

Katowice Split

Katowice - Split güzergâhındaki popüler hava yolları