Menüsü

Wizz Air Katowice'den Stavanger'e uçak biletleri

Filtreleri göster

Stavanger

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Norveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Norveç kronu (NOK)

 • Müze

  19. yüzyıldan beri Stavanger sakinleri balıkçılık yapmakta ve sardalya imal etmektedir. Bu hikayeyi anlatan Kadehler Müzesi'nde sergiler yer almaktadır. Yağmurlu veya yağışlı bir gün ise, bu müzeyi ziyaret ederek, şehrin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Kendinizi Nefes Kesen Manzaralar İçin Hazırlayın

  42 kilometre uzunluğundaki Lysefjord'un güzelliğini, bir gemiden hayranlıkla izlenmek için en iyi seçenektir. Bir gün için bilet alıp limana gidin, bir feribotla binin ve kendi gözlerinizle doğanın ihtişamına tanık olun. Pişman olmayacaksınız.

 • Deniz Kenarındaki Aktiviteler

  Sahilde uzanıp hiç birşey yapmak istemeyen gezginlere güzel haberlerimiz var. Stavanger yakınlarındaki Solastraden, dünyanın en güzel altıncı ve en pitoresk sahili seçildi.

Stavanger Gezi Rehberi

Stavanger Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Stavanger, Norveç'in güneybatı kesimindeki Rogaland ilinin merkezi olan kent ve limandır. Norveç Denizi ile Ganda Fiyordu arasındaki bir yarımadanın doğu kıyısında yer alır. Norveç'in 4. büyük şehridir. 1125 yılında kurulan kent, bir zamanlar sardalya, balıkçılık ve petrol ürünleri imalatı ile meşhur idi. Günümüzde, güzel ve alçakgönüllü olan eski kasabası ve balığa dayalı geleneksel yemekleri ile turistleri cezbetmektedir. Stavanger, Liverpool'la beraber 2008 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Ülkenin en pahalı olarak bilinmektedir. Stavanger’i neden ziyaret etmeliyim ?

Eski Stavanger anlamına gelen Gamle Stavanger sokaklarında gezintiye çıkarak, liman bölgesini keşfedebilirsiniz. Rahat ve dar sokaklarda yürürüken, 18. ve 19. yüzyıllardan günümüze ulaşan 170 adet ahşap evi görebilirsiniz. Kentin bu kesiminde, Kalıntılar Müzesi (Norsk Hermetikkmuseum), St. Swithun (Stavanger domkirke) Roma Katedrali, 18. yüzyıldan kalma Mahkeme Ledaal ve Piskopos Sarayı gibi değerli anıtlar da bulunmaktadır. İlçe, kentin güzel manzarasına sahip olduğu bir tepede yer almaktadır. Şehrin tam ortasında yapay bir göl bulunmaktadır. En lezzetli balık yemekleri sunan en iyi restoranlar, liman boyunca yer almaktadır.

Stavanger, trekking ve yürüyüş turları ile ilgilenenlerin en gözde ​​merkezlerinden biridir. En çok ziyaret edilen yerler Preikestolen (fiordan 604 metre yukarıda olan çıkıntı yol) ve Kjeragbolten'dir (su seviyesinin yaklaşık 1000 metre yükseklikte, uçurumun kenarında sıkışarak oluşmuş yuvarlak şekilli taş). Her iki nokta da çok karakteristiktir. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında,  Norveç'in bu kesiminde yapılan turlardan pek çok fotoğraf paylaşılır. Kentin çevresi kış sporları için de bir merkez olarak kabul edilir. Yaz aylarında ise, görkemli plajlar, turistlerden yoğun ilgi görmektedir.

Stavanger, sardalyelerin başkenti olarak görülmekte idi. Günümüzde ise, halibut bu bölgede hüküm sürmektedir. Bu balık, yerel restoranlar tarafından birçok sofistike şekilde servis edilmektedir. Özellikle, ızgara ve füme şeklinde pişirilen balık, ıspanak veya patates ile servis edilmektedir. Etli ekmek (fiskeboller) formunda bulmanızda mümkündür. Yerel lezzetlerden olan tütsülenmiş cod balığı (sztokfisz), balık pasties (mediste kake), şalgam püresi ile servis edilen ahtapot ve gün doğumunda yakalan taze karideslerin ve midyelerin tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Akşam yemeğinden sonra kahve sipariş etmeyi unutmamalısınız. Bu, yıllardır süregelmiş bir İskandinav alışkanlığıdır. Nerede yemek yemeliyim? Fisketorget, Spiseriet veya Bolgen & Moi, tavsiye ettiğimiz bilinen lokantalardır.

Havaalanları

Katowice Stavanger

Katowice - Stavanger güzergâhındaki popüler hava yolları