Menüsü

Tokat'tan uçak bileti ara

Tokat

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Patlıcan Kebabı

  Tokat ayrıca yenilikçi bir kebap tarifi ile de ünlüdür. Et ve patlıcan parçalara bölünerek şişe dizilir. Hazırlanan şişler daha sonra birkaç saatliğine ateş üzerine konur ve ızgaralanır.

 • Zile Pekmezi

  Beyaz renkte olan Zile pekmezi Tokat’ın Zile ilçesinin narince üzümlerinin yumurta akı ile karıştırılarak bir takım işlemlerden geçilmesiyle elde edilen bir pekmez çeşididir.Besin değeri olarak oldukça yüksek olan meşhur zile pekmezi baldan daha zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca anne sütünü artırma ve kansızlığı giderme gibi durumlarda sıklıkla tüketilir. 

 • Mevlevihanesi

  Soğukpınar Mahallesinde bir müze olarak faaliyet göstermektedir. Müzede, Mevlevi dervişleri tarafından kullanılan geleneksel giysiler, araçlar ve gereçler sergilenmektedir.

Tokat Gezi Rehberi

Tokat Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Tarihsel olarak, Tokat’ın bulunduğu topraklar, çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Frigler, Romalılar ve Bizans gibi uygarlıkların izlerini halen burada görebilirsiniz. Şehirde, günümüze kadar ulaşan birkaç görkemli tarihi camii ve tapınak kompleksi yer almaktadır.

Tokat turunuza, 28 kuleye sahip olan ünlü şehir kalesini ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Kale, şehir merkezinde bulunan ve sarp kayalıklardan oluşan tepenin üstünde kurulmuştur. Buranın en erken tarihi buluntuları 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tokat Kalesi, 1074 yılında Danimarkalılar tarafından kontrol altına alınmıştır. Daha sonra ise, Türkler tarafından ele geçirilmiştir. Bu kale, Osmanlı döneminde, devlete isyan eden kişilerin tutulduğu bir cezaevi olarak kullanılmaktaydı. Son bulgulara göre, Vlad the Impaler (Kont Dracula olarak bilinir) de burada tutulmaktaydı. Vlad the Impaler, 1442 yılında Sultan II. Murad ile yapılan diplomatik toplantı sırasında tutuklanarak buraya gönderilmiştir.

Yapımı 16. yüzyıla kadar uzanan Ali Paşa Camii’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu büyük karmaşık yapının bünyesinde; bir cami, Kuran okulu, türbe ve Türk hamamı yer almaktadır. Camii binası, tamamen kesme taştan inşa edilmiş olup son derece güzeldir. Bu tarihi alan sadece turistik geziler için kullanılmamaktadır. Camii ve hamam halen aktif olarak faaliyet göstermektedir. Eğer hamamı ziyaret etmek isterseniz, kadınlar ve erkekler için ayrı günler olduğunu unutmamalısınız. Hamama girerek hem tarihi yapıyı inceleyebilir hem de banyo yapabilirsiniz. Vücut masajının tadını da denemelisiniz.

Ünlü Ballıca Mağarası'na gitmek için bir şansınız var ise, bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Kentin 26 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. Cüce yarasa kolonileri de bu mağaranın belli kısımlarında yaşamaktadır. Mağaranın duvarlarında dans eden inanılmaz renk gökkuşağına da hayran kalabilirsiniz. Mağaranın “salon” olarak tabir edilen birçok geniş bölümlere sahiptir. Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu ve Yarasalı Salonu gibi. Ballıca Mağarası’nın, atmosferdeki oranın yaklaşık dört katı saf oksijen içeren havası nefes almayı kolaylaştırdığı gibi astım rahatsızlığı olanlara çok iyi geliyor.

Tokat'ın batısında, arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunan Pazar'ın kasabasına da uğramalısınız. İran'dan Ege Denizi kıyılarına uzanan ve daha sonra Çin ile Avrupa'yı birbirine bağlayan İpek Yolu’nu burada görebilirsiniz. Bu alanı ziyaret ettiğinizde ise, geçmişten günümüze ulaşan güzel bir kervansarayı görebilirsiniz. 21. yüzyılda restore edilen bu tarihi yapının içini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kervansarayın içinde yer alan restorandan yerel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

✔️ Tokat'tan uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ Tokat'tan destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları Tokat'tan uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde Tokat'tan uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.

Havaalanları Tokat'ta

Tokat'tan uçan popüler hava yolları