Menüsü

Afganistan'dan Arnavutluk'a uçak bileti ara

Arnavutluk

 • Tiran
 • Genel bilgi

  Resmi dil: Arnavutça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Arnavut leki (ALL)

 • Dağ Manzarası

  Kenti farklı perspektiften görmek için en iyi yol 1811'de inşa edilmiş bir saat kulesine girmektir. 90 adım tırmanmak için kendinizi hazırlayın.

 • Şehir Dışında Bulunan Bir Mağara

  Antik tarihin büyüsüne kapılmışsanız, şehir dışında bulunan mağara Pellumbas'ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.  Tarihi Paleolitik döneme kadar uzanan en eski insanlık izlerine sahiptir.

 • Bir Göl Kenarında Dinlenmek

  Grand Park, Tiran vatandaşlarının dinlenmek için kullandığı en favori yerdir. Bu yeri neden bu kadar sevdiklerini bilmek istiyorsanız, oraya gitmelisiniz. Bir battaniye alın ve büyük gölün yanında oturun. Burayı her mevsimde ziyaret edebilirsiniz.

Tiran Gezi Rehberi

Tiran Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Şehrin adı eski Yunanca'da mutlak güç sahibi, yönetici anlamına gelir. Tiran, Dalmaçya Denizi'ne kıyısı olmamasına rağmen, Arnavutluk'un sahil kesimine ulaşmak için en uygun geçiş noktasıdır. Şehir kamu kurumları ve özel üniversitelere ev sahipliği yapmakta ve ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel yaşam merkezidir.Tiran Arnavutluk'un en büyük endüstri ve finans merkezidir. 1920'lerden itibaren hızlı bir büyüme yaşamış ve tarım ürünleri ve makineleri, tekstil, ilaç, metal ürünleri ve hizmetler gibi birçok sanayi kolları kurulmuştur.

Yüzyıldan beri ülkenin başkenti olan şehir, 17. yüzyılın başında kurulmuştur. O zamanlar, Süleyman Paşa Bargjini, çok sayıda kamu binası inşa etmeyi emretmiştir. Bazıları, halen aktif olarak kullanılmaktadır. Şehrin gerçek gelişimi, Tiran'ın resmi olarak Arnavutluk'un başkenti haline geldiği 1900’lü yıllarda başlamıştır. Savaştan sonra yönemtime geçen Enver Hoca'nın zamanlarında, anıtsallık mimarlıkta hüküm sürmeye başlamıştır. Mimarlıkta daha sonra yeni bir stil doğmuştur ve bu stile, Hoxha’nın devliği adı verilmiştir. İlginç olan şety ise, Hoxha'nın yaşadığı şehir merkezindeki bir ev diğerinden çok da farklı değildir. Bu ev, gümüzde ordu güçleri tarafından korunmaktadır.

En ilginç binalardan biri, ilk olarak İkinci Dünya Savaşı’nın kaybedilmesinden sonra, inşaatını bitiremeden ülkeden kaçan Kral Zog I'in ikametgahı olduğu, Tugay Sarayı (Palace of Brigades)'dır. Ülkeyi işgal eden İtalyanlar bu yapının inşaatını tamamlamıştır. Kızıl Ordu'nun ülkeye ulaşıp İtalyanların uzaklaşmasının ardından, Brigades Sarayı adı verilmiştir. Bugün resmi Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılmaktadır. İçirisinde bulunan sanat eserleri, komünist rejim tarafından yok edilmemiş, bunun yerine kıyafetlerle üstleri kapatılmıştır. Bu sayede, neredeyse bozulmamış olan en önemli sanat eserleri, halen görülebilmektedir.

Tiran, festivaller şehridir. Festivallerin muazzam çeşitliliği herkesin kendileri için bir şeyler bulabileceği anlamına gelir. Her yıl 14 Mart'ta, tüm ülkede kutlanan en büyük Pagan tatili olan Dita e Vernes (Bahar Günü), şenlikleri düzenlenmektedir. Her yıl, en ilginç yabancı ve yerel projelerin gösterildiği Uluslararası Film Festivali de gerçekleşiyor. Caz Festivali, Gitar Müziği Festivali veya Arnavut Şarap Festivali de bunlardan sadece bazılarıdır.

Alışveriş için Pizari i Ri (Yeni Çarşı) bölgesine gitmelisiniz. Şehrin en eski semtlerinden birinin adı, çarşının faaliyet gösterdiği meydanı ifade etmektedir. Taze meyve ve sebzeler, mükemmel kerevitler, balıklar veya etlerle ilgili her şeyi buradan satın alabilirsiniz. Ev yapımı yerel şarapları da burada bulabilirsiniz. Meydanı çevreleyen kasaba evlerinde ve lezzetli fırınlardan atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

✔️ Afganistan'dan Arnavutluk'a uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ Afganistan'dan Arnavutluk'a destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları Afganistan'dan Arnavutluk'a uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde Afganistan'dan Arnavutluk'a uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.