Menüsü

Afganistan'dan Kosova'ya uçak bileti ara

Kosova

 • Priştine
 • Genel bilgi

  Resmi dil: Arnavutça, Sırpça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Bir Saat Kulesi

  Kentte 19. yüzyılda inşa edilen saat kulesi yer almaktadır. İlginç olan şey ise, 18'inci yüzyılda Moldova'da yapılan saat çanı, 2011 yılında çalınmıştır. Saat, daha sonra yenisiyle değiştirilmiştir.

 • Bağımsızlığın Kazanılması Sembolü

  Turistler arasında en popüler olanlardan biri de renkli bir yazı olan NEWBORN (Yeniden Doğuş). Yakın zamanda tekrar kazanılan bağımsızlığı hatırlatması için Rahibe Teresa'nın bulvarında yer almaktadır.

 • ABD Aşkı

  Priştine, Batı ülkelerine daha yakın olmak istemektedir. Bunun için de, Bill Clinton veya George Bush gibi isimleri, üniversite kampüslerine veya sokaklara vermektedir.

Priştine Gezi Rehberi

Priştine Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Priştine, 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova'nın başkentidir. Dinar Alpleri ile çevrili kuzey kesiminde yer almaktadır. Şehirde Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Romlar yaşamaktadır. Şehir, başkent olması sebebiyle, çok etnikli bir yöne sahiptir. Kosova'nın geneli de çok etniklidir ancak Priştine, birçok yönüyle Kosova'nın diğer şehirlerinden ayrılır. Burası, tipik bir Balkan ve Müslüman şehri olması sıfatının üstüne Avrupa tarzı Batı kültürünü de eklemiş bir yapı arz eder. Şehir, Kosova’nın alışveriş, eğlence ve gece hayatı bakımından en canlı şehridir. Büyük alışveriş merkezleri ve kafeler, özellikle genç nüfusun buluşma yerlerinin başında gelir. Diğer büyük Avrupa başkentleri gibi bunaltıcı değildir. Hoş ve sakin gündelik hayatı ile ilgi çekicidir. Priştine, güneyde ana şehirler olarak Prizren (batı koluyla) ve Makedonya’nın başkenti Üsküp’e ulaşan ana karayolunun kuzey ucunda yer alır. Şehrin kuzeyindeki iki ana karayolu ise Mitroviça ve Poduyeva’ya ulaşır. Şehir, Yugoslavya ve NATO arasında 1999 yılında meydana gelen savaştan sonra BM'nin kontrol merkezi oldu.

Priştine, batılı başkentlerin seviyesine ulaşmaktadır. Çılgın bir trafiğe sahip olmasına rağmen, her zaman kendinizi (geceleri de) güvende hissedebilirsiniz. Kosova, diğer Müslüman ülkelerinden oldukça farklı ve modern bir yerdir. Kadınları çok nadiren çarşaflar içinde görebilirsiniz.

Şehirde pek çok tarihi mekan bulunmamasına rağmen, gezi için önemli bir birkaç ilginç nokta bulacaksınız. Her şeyden önce, Sultan II. Mehmet'in ve Yaşar Paşa'nın adına yapılan camileri ya da bir zamanlar bir pazar alanı olarak kullanılan meydanı görmeniz gerekiyor. Ziyarete değer bir diğer önemli nokta ise, Kosova müzesidir. Priştine-Mitroviça karayolu üzerinde Sultan Murad Hüdavendigâr’ın şehit olduğu yerde kurulan türbe Meşhed-i Hüdavendigâr ve Gazimestan bulunur.

Rahibe Teresa'nın kent tepesindeki tahta kaldırımında yürürken, bugünkü Priştine'nin en iyi halini hissedebilirsiniz. Her iki tarafta da vatandaşların öğleden sonralarını ve akşamlarını geçirmeyi sevdikleri küçük meydanlar vardır. Kosova yolları boyunca, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin dalganan bayraklarını görebilirsiniz. Bu durum, batı kültürüne olan sevgilerinin kanıtı olarak gösterilmektedir. Yakındaki bir kafede oturmak ve yerel sakinlerin günlük yaşamlarını gözlemlemek çok güzel bir duygudur.

Nerede yemek yemeniz gerektiğini biliyor musunuz ? En az birkaç yer önerebiliriz. Mesela, Meto Bajraktari semtinde çok iyi yemekler bulabilirsiniz. El Greco ve Liburnia gibi popüler restoranları orada bulabilirsiniz. Fehmi Agani 23 adresinde yer alan Princessa Gresa da harika bir mekandır.

✔️ Afganistan'dan Kosova'ya uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ Afganistan'dan Kosova'ya destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları Afganistan'dan Kosova'ya uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde Afganistan'dan Kosova'ya uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.