Menüsü

Arnavutluk'tan Bosna-Hersek'e uçak bileti ara

Bosna-Hersek

 • Tuzla
 • Genel bilgi

  Resmi dil: Boşnakça, Hırvatça, Sırpça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Bosna-Hersek değiştirilebilir markı (BAM)

 • Nargile mi?

  Eski Kent'in tam ortasında, Prekinute mladosti 2 adresinde, nargile servisi olan ve aynı zamanda bir restoran olarak işlev gören Divan Han vardır. Tuzla'daki gençler, burada sıkça vakit geçirmektedir.

 • Sirnice

  Tatlı ya da ikinci kahvaltı olarak tüketebileceğiniz bu bol şekerli hamur işinin tadına mutlaka bakmalısınız. Sirnice isimli bu tatlıyı, her fırından satın alabilirsiniz.

 • Hayvanat Bahçesi

  Old Town'un merkezinden Güneybatı yönüne doğru, arabayla 10 dakika mesafede bulunan Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar ile seyahat eden insanlar için önerilir. Farklı hayvan türlerini görebileceğiniz bu hayvanat bahçesinde, ailenizle güzel vakit geçirebilirsiniz.

Tuzla Gezi Rehberi

Tuzla Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Bugünkü Tuzla topraklarında, yerşik hayat ilk defa Neolitik Çağ'da görünmüştür. Saraybosna ve Banyaluka'dan sonra Bosna-Hersek'in üçüncü büyük şehridir. İsmi Türkçe olan Balkan şehirlerindendir. Tuzla coğrafik pozisyonu, gizli eşsiz güzelliği, bitki ve hayvanların jeomorfolojik ve hidrogrofik doğal bolluğuyla tepelik ve dağlık bir alandır. Kent ve kentin adı hakkında ki ilk yazılı kayıt, 1460 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde gerçekleşmiştir. Şehir, Tuzla isimiyle Osmanlı kayıt defterlerine geçmiştir. O zamanlarda bu bölgede büyük ölçekli tuz üretilmi yapılmaktaydı.

Sonunda tuz üretimi ve madeni, şehrin laneti haline gelmiştir. Birkaç yüzyıldır boyunca yapılan madencilik sonucu, eski şehrin(Old Town) bir kısmı çökmüştür. Çöküntü sonucunda binalar arasında bataklık meydana gelmiştir. Çöküntüler ve ortaya çıkan bataklıklar, şehrin tüm güzelliğini bozmuştur. Nihayetinde, 20. yüzyılın başında, şehrin bu bölümünde bir tuz gölü oluşturulmuştur. Panonika adı verilen alan, zamanla büyüyordu. Bugün, gölleri, yüzme havuzu, yapay şelalesi ve arkeolojik alanları ile turistlerin ilgisini çeken dev bir kompleks haline gelmiştir.

Geçmişte, eski kasaba bölgesinde, tuz ticaretinin yapıldığı bir Tuz meydanı yer almakta idi. Bugün ise, o eski pazarın izleri yok olmuştur. Ancak, çeşmeler ve banklar ile çevrili kasaba evlerinden meydana gelen küçük bir meydan vardır. Neredeyse her adım başı zevkle yemek yiyebileceğiniz yerler vardır.

Tuzla'da kesinlikle aç kalmayacaksınız.Balkan mutfağının mükemmel yemekleri oldukça büyüleyicidir. Hem restoranlardan hem de yerel sokak satıcılarından kaliteli yemekler yiyebilirsiniz. Cevapi isimli yemeği sadece Balkanlar'da yiyebilirsiniz. Kuzu, dana veya sığır etinin kıyma haline getirilerek, rulo şeklinde ve mangalda ızgaralanmasından meydana gelmektedir. Hazırlanan et, lepinii (keçi sütünden hazırlanmış peynir ve kızartılmış soğan ekmekğin üzerine konur) isimli küçük ekmekler ile servis edilmektedir. Et yemeklerinden hoşlanıyorsanız, bu geleneksel lezzetin tadına mutlaka bakmalısınız.

En lezzetli Balkan yemekleri kraliyet tarzında servis edilmektedir. Trg žrtava genocida u Srebrenici adresinde bulabileceğiniz Čaršijska česma restoranına giderek, bu yemeklerin tadını bakabilirsiniz. Yaz günlerinde yer halkın hayatını gözlemlemek için açık havada oturmanızı tavsiye ederiz. Bu restoranın iç kısmı, özellikle yerel folklorü sevenler için inanılmaz bir yerdir. Özellikle de ahşap yapısı, köy tarzı masa örtüleri, tereyağlı yemekleri ve günümüzde evlerde pek kullanılmayan su testileri ve çaydanlık ilginizi çekecektir. Bu restoranda alkol servis edilmemektedir ve bu durum sizi şaşırtmalıdır. 

✔️ Arnavutluk'tan Bosna-Hersek'e uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ Arnavutluk'tan Bosna-Hersek'e destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları Arnavutluk'tan Bosna-Hersek'e uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde Arnavutluk'tan Bosna-Hersek'e uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.