Menüsü

Arnavutluk'tan İsveç'e uçak bileti ara

İsveç

 • Stockholm
 • Göteborg
 • Malmö
 • Lulea
 • Genel bilgi

  Resmi dil: İsveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: İsveç kronu (SEK)

 • Şehir İçi Ulaşım

  Stockholm'da ulaşım son derece kolay. Metro, tramvay, otobüs ve tren sadece tek bir firma tarafından idare ediliyor ve tek bir kart ile (SL Access Card) tüm toplu ulaşım araçlarını kullanmak mümkün. 24 saatlik, 72 saatlik ya da 7 günlük sınırsız ulaşım biletleri satın alınabiliyor. 24 saatlik bir biletin ücreti 115 SEK, yani yaklaşık 36 TL.

 • İsveççe

  İsveçlilerin dili İngilizce, Almanca, Norveççe, Danca gibi dillerin oluşturduğu Germen dilleri ailesine ait, ayrı bir dil, yani İsveççe. Bu dilin sesletimi biraz Almancayı, biraz Fransızcayı hatırlatıyor. İsveç alfabesi de Latin tabanlı ve hemen hemen fonetik, yani yazıldığı gibi okunuyor.

 • Hava Durumu

  Stockholm’de yaz ortası 18 saat, Aralık ayında 6 saat gündüz. Sonbahar oldukça serin ve yağmurlu. Aralık-Mart dönemi kış ayları hava durumu soğuk geçiyor, sıcaklık eksilerde seyrediyor. Stockholm gezisi için en iyi mevsim yaz.

Stockholm Gezi Rehberi

İsveç’in başkenti olup aynı zamanda ülkenin kültür, sanat, siyaset ve ekonomi merkezi. Kent, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği kanala sahiptir. Dünyanın en yaşanabilecek şehirleri listesinde daima en üstlerde yer alan Stockholm; çevresinde bulunan çok sayıda adacığın yanında, onları birbirine bağlayan kanal ve köprüleriyle ünlü. Yaklaşık olarak 2 milyon kişi Stockholm’de yaşamaktadır. 1998 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen Stockholm'de UNESCO tarafından korumaya alınan iki bölge vardır: Drottningholm Sarayı ve Skogskyrkogården.

Stockholm'de Yapılması Gerekenler

Skyview, Küre şekilli dünyanın en büyük binası olan Ericsson Globe üzerinde yükselen Skyview, 130 metreye çıktığında konuklarına Stockholm’ün eşsiz manzarasını sunmaktadır. Her 10 dakikada bir kalkan ve her seferi tam 20 dakika süren asansör ile Stockholmü gökyüzüden izleyebilirsiniz.

Vasterlanggatan Caddesi, Gamla Stan sınırları içerisindeki en popüler 2 caddeden birisi olan Vasterlanggatan, Mynttorget ile Jarntorget meydanları arasında yer alıyor. Fotoğraf çekmek, alışveriş yapmak ve eğlenmek için elverişli olan cadde de birçok kültürel mirasla karşılaşabilirsiniz.

Stockholm'de her yıl düzenlenen bazı kültürel aktiviteler ise; Caz Festivali - Temmuz[19], Stockholm Karnavalı - Temmuz[20], Stockholm Maratonu – Haziran ve Nobel Ödülleri - 10 Aralık.

Östermalms Saluhall, yerel çiftliklerde üretilmiş ürünlerin en tazesine ulaşabileceğiniz bir pazaralanı. İlk olarak 1888’de kurulan pazarda ürünlerin satıldığı stantların dışında yemek yiyebileceğiniz kafeler ve restoranlar faaliyet göstermektedir. Pazar alanı alışveriş yapmak ve sosyal yaşamı gözlemlemek ve kültürel anlamda bilgi edinmek için en uygun yerlerden birisi.

Stockholm'de Gezilecek Yerler

 • Gamla Stan, Geçmişi 13. yüzyıla uzanan ve yerel dilde adı Eski Şehir anlamına gelen bölgenin merkezinde yer alan Stortorget Meydanı’ndan gezinize başlayarak Arnavut kaldırımlı sokaklarda ki mağazaları gezebilirsiniz. Bölgede ziyaret edebileceğiniz yapıların başında Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası ve Nobel Müzesi geliyor. Ayrıca 1722’de kurulan ve dünyanın en eski restoranı olarak rekorlar kitabına giren Den glydene freden’i de ziyaret edebilirsiniz.
 • Vasa Museum, Djurgarden Adası’nda yer almakta olup 1990 yılından beri faaliyet göstermektedir. 1628’de sefer halindeyken yakalandığı fırtına neticesinde batan savaş gemisine ev sahipliği yapmaktadır. 1956 yılında keşfedilen batığın %95 oranında korunarak sergilendiği müzede yüzen saray niteliğindeki gemide yer alan heykelleri de görmek mümkün. Hediyelik eşya dükkânının ve lüks bir restoranada sahip olan kültürel tesiste dönemin hanedanının ismini taşıyan gemi ile ilgili 16 farklı dilde yayınlanan bilgilendirme filmini de izleyebilirsiniz.
 • Stockholm Kraliyet Sarayı: İsveç Kraliyet ailesinin resmi ikametgâhı olan saray, Gamla Stan da yer alıyor. 13 yüzyılda bir hisarın inşa edildiği tarihi alanda bulunan 600 odalı saray, 1697-1760 arasındaki süreçte günümüzdeki haline getirilmiş. Tuğla ve kumtaşı kullanılarak inşa edilen görkemli yapının güney yönü Slottsbacken’e, adını Medici aslanları heykellerinden alan rampaların bulunduğu kuzey yönü ise, Skeppsbron Rıhtımı’na bakıyor. Taht Odası, Şövalye Salonu gibi bölümlerini gezebileceğiniz sarayda 3. Gustav’ın Antika Müzesi, Kronor Müzesi gibi farklı bölümler yer almaktadır.

Stockholm de Ne Yenir? Yeme İçme Tavsiyeleri

İskandinav ülkeleri kahve tüketiminde çok üst sıralarda yer almatadır. “Fika” demek ise İsveççe’de kahve molası anlamına geliyor. Fika’ya ise yanında bazen bir sandviç, bazen ise zencefilli tarçınlı kurabiye eşlik ediyor.

 • Gravad lax, İsveç’te en çok tüketilen besin ürünü olan, balık ve balığın en çok tercih edileni de gravad lax adı verilen somon balığının dereotuyla birlikte marine edildiği bir yemek türüdür.
 • İsveç köftesi, ufak köfteler, lingonberry adı verilen ve frambuaza benzeyen bir meyve sosuyla karıştırılıp hazırlanmaktadır.
 • Lahana çorbası, İsveç’te yetişen ender sebzelerden biri olan lahana, çorbası ve  dolması ile sıkca tüketilmektedir.
 • Elma reçelli bademli kek, Stockholm’de baharatlı kek kurabiye türleri çok tüketilmektedir. Bu tarz kekleri hemen hemen tüm kafelerde bulabilirsiniz. Bunlardan en popüleri elma, reçel, badem ve esmer şekerden yapılan kekler ve kurabiyelerdir.

✔️ Arnavutluk'tan İsveç'e uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ Arnavutluk'tan İsveç'e destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları Arnavutluk'tan İsveç'e uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde Arnavutluk'tan İsveç'e uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.

Arnavutluk - İsveç güzergâhındaki popüler hava yolları