Menü

Ryanair

En uygun Ryanair uçak bileti fırsatları eSky'da

Gidiş-dönüş 1 yetişkin yolcu ücreti

Ryanair

Ryanair İrlanda düşük tarifeli havayolu şirketi olmakla birlikle, Avrupa’nın düşük tarifeli havayolları arasında lider konumda yer almaktadır. Ticari işetme merkezi Dublin’de bulunmakta ve bir diğer merkezi ise Londra Stansted havaalanındadır. Havayolu Ryanair adını verdiği İrlandalı işadamı Tony Ryan, Christopher Ryan ve Liam Lonergan tarafından 1985 yılında kurulmuştur. Kurul Başkanı Michael O'Leary. Onun gelişi ile birlikte düşük maliyetli havayollarının başarılı modeli olan –ucuz uçak bileti ve tek tip ekonomi sınıfı yolculukla birlikte, havayolu şirketi hızlı bir gelişim yakalamıştır. Ryanair yaklaşık 170 destinasyona sefer düzenlemekte ve beş (Fas – Agadir,Fez, Marakeş, Nador ve Tangier) destinasyon hariç, tümü Avrupa havaalanlarına yapılmaktadır. Şirket uçuşlarını büyük Avrupa şehirlerinin küçük havaalanlarına yapmaktadır- Brüksel Charleroi havaalanı, Wetzel Havaalanı Düsseldorf’dan 70 km, Frankfurt-Hahn Havalimanı, Paris yakınlarındaki Bove-Thiele, vb.

Bagaj

Ryanair uçak bileti fiyatına bir adet kabin bagajı dahildir. Kayıtlı bagaj seçilen destinasyona, bagaj ağırlığına ve sezon yoğunluğuna göre ek ücret karşılığında taşınmaktadır. Detaylı bilgilere Ryanair bagaj ağırlığı ve boyutları linkinden ulaşabilirsiniz.

Bilet fiyatına dahil olup olmadığına bakılmaksızın, kayıtlı bagaj limitleri belirli gereksinimlere uygun olmalıdır. Ryanair hava yolunun bagaj sınırlamaları seyahat güzergahına ve sınıfına göre değişmektedir.

Güncelleme: 06/09/2017 İtibariyle Ryanair, uçak içine alınan bagaj sayısını sınırlama getirmiştir. Check-in sırasında uçağa verilen bagajlardaki ücretsiz taşıma hakkının 15 kilogramdan 20 kilograma çıkarıldığını duyurdu. Ayrıca firma, büyük bagajlar için aldığı taşıma ücretini de 35 pounddan 25 pounda indirdi.
2017 Kasım ayından itibaren, kayıtlı bagaj fiyatı 35 €/£'dan 25 €/£'ya düşürülecek ve bagaj ağırlığı 15 kg'dan 20 kg'a artırılacaktır.

Güncelleme: 15.01.2018 İtibariyle yalnızca Öncelikli Biniş satın alan müşterilere (Plus, Flexi Plus ve Family Plus dahil) uçakta iki adet el çantası izni verilecektir.* Diğer tüm (diğer bir deyişle, öncelikli olmayan) müşterilere yalnızca bir adet daha küçük taşıma çantası getirme izni verilirken, ikinci (daha büyük) çanta ise biniş kapısında ücretsiz olarak teslim alınır.

* Öncelikli Biniş, rezervasyon sırasında sadece 5 €/£ karşılığında satın alınabilir veya 6 €/£ karşılığında rezervasyona eklenebilir ve tarifeli kalkıştan bir saat öncesine kadar kullanılabilir.

  • Kayıtlı bagaj ağırlığı 15 kg'den 20 kg'ye artacaktır.
  • Standart kayıtlı bagaj ücreti bu 20 kg'lık bagaj için € / £ 35 ila € / £ 25 arasında kesilecektir.
  • Yalnızca Öncelikli Biniş müşterilerin (Plus üyeler de dahil olmak üzere) uçakta iki adet taşıma çantası getirmesine izin verilecektir.
  • Diğer tüm (öncelikli olmayan) müşterilerin uçakta yalnızca bir adet küçük taşıma çantası getirmesine izin verilirken, ikinci (büyük) tekerlekli çantaları biniş kapısında (ücretsiz) olarak alınacaktır.

Güncelleme 08.05.2018

Önceliksiz:

Öncelik & 2 Kabin Bagajı (önceki adıyla Öncelikli Biniş) satın almadıysanız, sadece önünüzdeki koltuğun altına sığacak büyüklükte 1 adet küçük kişisel çanta (en fazla 35 cm x 20 cm x 20 cm) getirebilirsiniz. İkinci büyük 10 kg'lık kabin çantanız (en fazla 55 cm x 40 cm x 20 cm) biniş kapısında etiketlenecek ve ücretsiz olarak uçağın bagaj bölümüne alınacak ve varışta bagaj karuseli üzerinden toplanacaktır.

Öncelik & 2 Kabin Bagajı:
Yalnızca Öncelik & 2 Kabin Bagajı (önceki adıyla Öncelikli Biniş), Flexi Plus, Plus veya Family Plus'ı satın alan müşterilerin kabine 2 çanta getirmesine izin verilecektir: 1 x 10 kg kabin bagajı (en fazla 55 cm x 40 cm x 20 cm) ve 1 küçük kişisel çanta (max 35cm x 20cm x 20cm).

Havaalanı Alışverişi:
Havaalanı veya gümrüksüz (duty free) alışveriş yapan tüm yolcular, kabin bagajına ek olarak (en fazla 35 cm x 20 cm x 20 cm) getirebilirler.

Bebeklerle Seyahat:
Yetişkin kucağında seyahat eden bir bebek için (8 ila 23 ay arası) kabin bagajı hakkı yoktur; bununla birlikte, 5 kg'a kadar bir bebek çantası, kendilerine ait kabin çantasına ilaveten, eşlik eden yetişkin tarafından taşınabilmektedir.

Ryanair Kabin bagajı

Bilet fiyatına dahil bagaj Maksimum boyut Maksimum ağırlık
Küçük bagaj - EVET 55 x 40 x 20 cm 10 kg
Ek küçük çanta - EVET 35 x 20 x 20 cm sınırsız

 

Ryanair Kayıtlı bagaj

 

Bir adet Kayıtlı Bagaj ücreti

 

düşük sezon yüksek sezon
eSky.com.tr ' den alınan bagaj- 15 kg kadar 15-20 EUR 25-35 EUR
Havaalanından alından bagaj - 15 kg kadar 30-40 EUR 50-70 EUR
eSky.com.tr ' den alınan bagaj- 20 kg kadar 25-30 EUR 40-45 EUR
Havaalanından alından bagaj - 20 kg kadar 35-45 EUR 55-75 EUR

Havaalanında ödenilen fazla bagaj ücreti

10 EUR -1 kg

Rezervasyon sınıfları

Ryanair müşterilerine olabildiğince ucuz ve zamanında hareket sağlamayı amaçlayan bir düşük maliyetli şirket olarak, havayolu hizmetinde sadece bir sınıf sunar-ekonomi.

Online check-in

Ryanair online check-in işlemi kesinlikle zorunludur ve bunu önceden yapmanızı önermekteyiz. Zira biniş kartı olmayan yolculardan güzergaha bağlı olarak 70 pound'a kadar varan ceza ücretler talep edilmektedir.

Ryanair Online check-in yapma işleminin başlama süresi, uçakta koltuk seçimi yapıp yapamayacağınız ile ilişkilidir. Koltuk seçim hizmeti, bulunduğunuz yere bağlı olarak 5 ila 10 Euro arasında değişmektedir. İlgili hizmeti kullanmak istediğinizde online check-in işlemi planlanan uçuşa 30 gün kala başlar ve uçuşa 2 saat kalıncaya kadar yapılabilmektedir.
 

Ücretsiz online check-in

Ryanair ücretsiz online check-in imkanı uçuşa 4 gün kala yapılabilmektedir. Eğer dönüş tarihi 4 günden fazla ise, her güzergah için ayrı uçuş kaydı yapılması gerekmektedir. Koltuk seçimi yapmak istemediğinizde uçuşa 7 gün kala uçuş kaydınızı bildirebilirsiniz, böylece koltuğunuz sistem tarafından belirlenmektedir.

Tüyo: Ryanair uçaklarında 1, 2, 5, 16 ve 17 sıralardaki koltuklarda daha fazla koltuk arası mesafesi bulunmaktadır.

Filo

Filosunda 301 Boeing 737-800 bulunmaktadır ve 170''den fazla uçuş noktası bulunmaktadır.

Dublin Havaalanı

Dublin Havaalanı İrlanda’nın en işlek Havaalanıdır ve şehir merkezinden 10 km kuzeyinde bulunmaktadır. Havaalanı 2011 yılında 18.8 milyon yolcusuyla, ülke trafiği kapsamasına göre ikinci ve üçüncü sırada yer alan Cork ve Shannon havaalanlarının yolcu trafiğini geçmektedir. Havaalanı Ryanair ve İrlanda ulusal havayolu şirketi olan Aer Lingus dışında, İrlanda bölgesel havayolu olan Aer Arann’ında ticari işletme merkezidir. Dublin Havaalanın’dan ilk sivil uçuş Liverpool’a, 1940 yılında yapılmıştır ve aynı yıl içinde terminalin inşaatı da başlatılmıştır. Günümüzde yolculara iki terminal hizmet vermektedir. Terminal 1 Ryanair ve kısa mesafe uçuşlarına, Terminal 2 ise Aer Lingus, American Airlines, Emirates, Etihad Airways, United Airlines, US Airways ve Delta Air Lines yolcuları için ayrılmıştır.

Yemekler

Ryanair uçak bileti fiyatına yemek dahil değildir, ancak uçuş esnasında da satın alınabilir. Menü geniş kayhvaltı, sıcak yemek, alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleri sunmaktadır.

Ek hizmetler

Ryanair uçaklarında hava yolunun dergisi mevcuttur.