En iyi otel fırsatlarını karşılaştırın ve en ucuza rezervasyon yapın!

  • 1,3 M'den fazla tesis
  • Oteller
  • Daireler
  • İndirimler
2 1
% 30 İndirimli rezervasyon! Dünya çapında 1,3 M'den fazla otelde %30'a varan indirimler.
Hiçbir gizli ücret yok Rezervasyon politikaları tamamen şeffaftır. Ne kadar ödeyeceğinizi en baştan bilirsiniz.

Otel veya rezervasyon hakkında sorularınız mı var?

Tüm cevapları Seyahat Rehberimizde bulacaksınız.

Otellerin yıldız sınıflandırması
Otellerin yıldız sınıflandırması

Otellerin sınıflandırılması standartlara uyumlaştırılması amacıyla yapılmaktadır, böylelikle insanlar otellerden beklentileri hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu kriter otelin – standart ve odaların donanımlarını, restoranların bulunmasını ve bir çok hizmetlerin sunmasını yansıtır. Bu yıldız kriteri ne kadar fazlaysa, sunulan hizmet okadar yüksektir. ✮ Tek yıldızlı oteller çok mütevazi donanıma sahip ve sadece en temel hizmetleri sunmaktadır. Odalar küçük ( tek kişilik oda yaklaşık 8 metre kare) ve odada sadece yatak, dolap, komodin ve lavabo bulunmaktadır. Banyo odanın dışında olması mümkündür. Telefon sadece resepsiyondadır. Bir restoran veya snack bar olabilir. ✮✮ İki yıldızlı otellerin odaları küçüktür (yaklaşık 9 metre kare) ve temel mobilyalara ek olarak odada banyo, telefon ve TV bulunmaktadır. Genellikle fiyata kahvaltı dahildir. Hotel misafirleri için bir garaj veya park sağlamaktadır. ✮✮✮ Üç yıldızlı oteller orta sınıftır, odada banyo, televizyon, telefon ve klima bulunmaktadır. Bu standarttaki otellerde havlu ve çarşaflar hergün değiştirilir. Otelde otopark, restoran, çamaşırhane, eğlence ve dinlenme araçları olmalıdır. ✮✮✮✮ Dört yıldızlı oteller yüksek standarttadır, odalarda rahat mobilya, kanepe, koltuk ile donatılmıştır. Dört yıldızlı otellerde konferans odaları, iki restoran, bir spor salonu, güzellik salonu ve internet bulunmaktadır. ✮✮✮✮✮ Beş yıldızlı otellerde geniş suitler bulunur ve en kaliteli hizmeti ve lüksü sunar. Bu tip oteller şehir ve iş merkezi yakınında bulunmaktadır. Her odaya ait bir park yeri vardır, oda servisi  saat çalışlır ve resepsiyon personeli en az iki yabancı dil konuşur. Beş yıldızlı oteller hala enderdir. Bu standarttaki oteller son derece yüksek standartlara sahip ve en seçkin hizmetleri ve olanakları sunmaktadır. Mimari ve görsel açıdan çok çekici, gelişmiş teknoloji ile donatılmış ve şehrin en cazip yerinde konumlandırılmıştır. Otel sınıflandırılması Dünyanın  farklı bölgelerinde farklı olabileceğini unutmayın. Örneğin gelişmiş ülkelerdeki iki yıldızlı oteller, Asya ve Afrika’daki dört yıldızlı otellere eş değerde olabilir.

Otellerde oda türleri
Otellerde oda türleri

Otel odaları büyüklük ve sayısına göre aşağıdaki gibi sınıflandırılır: Tek kişilik oda (Single Room – SGL) - tek kişilik yatak. Otel standardına bağlı olarak oda 8 ve 14 m2 arasında değişebilir. Standart iki yataklı oda (Twin for Sole Use)- iki yataklı bir kişilik oda. İki kişilik oda (Twin Room)- iki kişilik oda. Bu tip odada iki tekli yatak bulunmaktadır. Standart çift kişilik oda (Double Room – DBL)-  çift kişilik, çift yatak. ABD'de bu odalarda iki çift kişilik çift yataklar vardır. Üç kişilik oda (Triple Room) - üç kişi için üç tek yataklı oda. Dört kişilik oda (Quad) -dört kişi için 4 tek yataklı oda. Yurt tarzı oda-  bu tip odalarda fazla yatak bulunmaktadır ve genellikle çift katlılardır. Pansiyonlarda sunulmakta ve fiyat açısından,  standart odalardan çok daha uygundur. [deals Limit=2 ArrivalCountry=ES DepartureCountry=TR Sort=Price Order=Ascending]      

Otellerde sunulan yiyecekler
Otellerde sunulan yiyecekler

Açık büfe Bu tür masa (açık büfe) self- servis prensibinden, konuklara kısıtlama olmaksızın farkı gıdaları tüketmeyi sunar. Açık büfe masa misafirlerin kendi mutfak tercihlerine göre seçebileceği yaklaşık 12 çeşit yiyecek içerir. Geleneksel açık büfe sıcak ve soğuk yemekler içerir. Fransız kahvaltısı- bu tür kahvaltıyı kruvasan/ tost, tereyağı, reçel, kızarmış yumurta, peynir,sosis, portakal suyu veya kahve oluşturur.  Akdeniz ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygındır. İngiliz kahvaltısı- biraz ağır ve yağlı, genellikle yumurta ve pastırma, jambon ya da balık, tost tereyağı, reçel, kahve, çay ve meyve suyundan oluşur. Özel yemek seçimi Müşterinin yemek seçimi mevcut olan yemek menüsüne göre belirlenir. İyi bir menu çeşitli et türleri, balık yemekleri, vejetaryen yemekleri, çorbalar, ve tatlılar içermektedir. Menü özellikleri tamamen otele bağlıdır. Özel yemek tercihi olan müşteriler, örneğin diyet vs. gibi, otel personeline önceden belirtmeleri gerekmektedir, buna istinaden ilgili isteği karşılamak mümkün olup olmadığı kontrol edilecektir.

Otele giriş kayıt işlemi

Otele varıldığında ilk olarak resepsiyona giderek, konaklama ile ilgili gerekli belgelerin (otel fişi ve kimlik belgesi) ibraz edilmesi gerekmektedir. Fotoğrafı karşılaştırmak için farklı bir belge daha talep edilebilir. Otel resepsiyonlarının çoğu 24 saat çalışmaktadır. Buna rağmen, çoğu otele giriş kayıt işlemleri  yeler  saate göre 14:00 'ten sonra  yapılmaktadır. Saat 12:00 kadar önceki misafirlerin çıkış işlemleri yapılır ve saat 14:00 kadar odalar temizleniz ve sonraki misafirlere hazırlanız. Bu saatler otelden otele değişebilir ve her zaman otele giriş yapmadan önce check- in ve check-out saatlerini hakkında bilgi edinmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz. Böylece giriş saati için uzun süre beklemeyi önlemiş olursunuz. Kayıt sırasında otelde  sunulan hizmetlerin handi saate açıldıkları ve kapandıkları hakkında bilgi paylaşılacaktır. Daha sonrasında oda numarası veya oda kartı teslim edilir.  

Otel odalarının standart ve donanımları

Oda standartı önemli ölçüde otel kategorisi ile işikindir. Burada size en yaygın oda tipleri hakkında bilgilendireceğiz, ancak bunun ortak kural olmadığını bilmeli ve ülke, bölge ve otel türüne göre standartlarda az farklılıklar olabileceğini belirtmek isteriz. Standart oda Standart donanımda olan odanın genel olarak içerdikleri:  yatak, komodin veya yatağa yakın raf,  dolap, masa, ayna, kıyafet askısı ve lamba.  Bunların dışında televizyon, radyo, telefon vs. gibi eşyalar da olabilir.  Banyolar otel standartına bağlı olarak farklı  düzende olur. Odada her kişiye ait havlu çarşaf olması gerekir.  Yüksek kategorideki otellerde saç kurutma makinesi, kozmetik ürünleri bulunmaktadır. Aile odasi Aile odası (FAM) genellikle standart odadan biraz daha büyüktür. Oda donanı yukarıda belirtilen eşyalardan pek bir farklı değildir, ancak bu odalar daha fazla kişi için uyarlanmıştır, örneğin büyük bir dolap, daha fazla sandalye, geniş bir banyo gibi. Apart Apart (APT) standart donanıma sahip bir oda, fakat ek olarak bir mini mutfak, tabak, çatal bıçak gibi mutfak eşyaları vardır. Bu odada kendiniz yemek hazırlayabilirsiniz. Bazı durumlarda,apartta ayrı iki odabilir ( örneğin çocuk için). Yatak türleri Yatak türleri ve boyutları çok spesifiktir ve her otel belirli standartlara göre uyarlamamıştır. Ancak en yaygın yatak türleri aşağıdakilerdir: İki kişilik odada tek kişilik yatak (Twin Room) – tek kişilik yatak, baza boyutları genellikle 90 х 190–200 сm* Çift kişilik yatak (Double Room) – iki kişilik yatak, boyutları 140 х 190–200 сm * Queen Size yatak –iki kişilik yataktan daha büyük, boyutları 153–160 х 203 сm * King Size yatak- Queen Size yataktan daha büyük, boyutları 198–200 х 203–210 сm* *ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir [deals Limit=2 ArrivalCountry=RU DepartureCountry=TR Sort=Price Order=Ascending]

Otelin sunduğu ek hizmetler

Bir çok otel müşterilerine ek hizmetler sunmaktadır- çamaşırhane, oda servisi ( Room Service) taksi siparişi, kültür etkinliklere bilet sunma,  turistik enformasyon, değerli eşya saklama kasası vs.  Bu tür hizmetler ek ücrete tabir olabilir. Unutmayın: Genellikle küçük bir buzdolabı şeklinde odada bulunan mini bar, çoğu zaman ek hizmettir ve bunun içinden tüketilen ürünlerin ödemesi otelden çıkış sırasında (kasada) ödenmektedir. Her odada mini barda bulunan ürünlerin fiyat listesi olması gerekmektedir. Bir çok otel odada kendiniz yapabileceğiniz ücretsiz çay ve kahve sınmaktadır. Bu amaçla odalarda kahve makinesi veya su ısıtıcısı, çay, kahve, krema, şeker, plastik veya cam bardak bulunmaktadır. Aynı zamanda otel kategorisine bağlı olarak -yüzme havuzları, sauna, fitness merkezi, spor salonu, kuyumcu, hediyelik eşya dükkanları, kuaför, ütü, bagaj depolama odası, konferans salonları, ücretsiz otopark gibi ek hizmetler sunulabilir. İnternet Çoğu otelde ücretli veya ücretsiz internet erişimi bulunmaktadır. Ücret her otel tarafından farklı belirlenir. Birçok otel kablosuz internet (WI-FI) sunuyor.  Ağ korumalı parolalı olabilir ve erişimi için ek ücret ödemeniz mümkün olabilir. Otel personelinden erişim ve ödeme hakkında ek bilgi alabilirsiniz.  

İlginizi çeken bir konu seçin

Gizlilik Politikası hakkında bilgi için (GDPR - kişisel bilgilere referansla) – tıklayın Kabul ediyorum