Menüsü

Otel odalarının standart ve donanımları

Otel odalarının standart ve donanımları

Oda standartı önemli ölçüde otel kategorisi ile işikindir. Burada size en yaygın oda tipleri hakkında bilgilendireceğiz, ancak bunun ortak kural olmadığını bilmeli ve ülke, bölge ve otel türüne göre standartlarda az farklılıklar olabileceğini belirtmek isteriz.

Standart oda

Standart donanımda olan odanın genel olarak içerdikleri:  yatak, komodin veya yatağa yakın raf,  dolap, masa, ayna, kıyafet askısı ve lamba.  Bunların dışında televizyon, radyo, telefon vs. gibi eşyalar da olabilir.  Banyolar otel standartına bağlı olarak farklı  düzende olur. Odada her kişiye ait havlu çarşaf olması gerekir.  Yüksek kategorideki otellerde saç kurutma makinesi, kozmetik ürünleri bulunmaktadır.

Aile odasi

Aile odası (FAM) genellikle standart odadan biraz daha büyüktür. Oda donanı yukarıda belirtilen eşyalardan pek bir farklı değildir, ancak bu odalar daha fazla kişi için uyarlanmıştır, örneğin büyük bir dolap, daha fazla sandalye, geniş bir banyo gibi.

Apart

Apart (APT) standart donanıma sahip bir oda, fakat ek olarak bir mini mutfak, tabak, çatal bıçak gibi mutfak eşyaları vardır. Bu odada kendiniz yemek hazırlayabilirsiniz. Bazı durumlarda,apartta ayrı iki odabilir ( örneğin çocuk için).

Yatak türleri

Yatak türleri ve boyutları çok spesifiktir ve her otel belirli standartlara göre uyarlamamıştır. Ancak en yaygın yatak türleri aşağıdakilerdir:

İki kişilik odada tek kişilik yatak (Twin Room) – tek kişilik yatak, baza boyutları genellikle 90 х 190–200 сm*

Çift kişilik yatak (Double Room) – iki kişilik yatak, boyutları 140 х 190–200 сm *

Queen Size yatak –iki kişilik yataktan daha büyük, boyutları 153–160 х 203 сm *

King Size yatak- Queen Size yataktan daha büyük, boyutları 198–200 х 203–210 сm*

*ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.