Menüsü

Otellerin yıldız sınıflandırması

Otellerin yıldız sınıflandırması

Otellerin sınıflandırılması standartlara uyumlaştırılması amacıyla yapılmaktadır, böylelikle insanlar otellerden beklentileri hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bu kriter otelin – standart ve odaların donanımlarını, restoranların bulunmasını ve bir çok hizmetlerin sunmasını yansıtır. Bu yıldız kriteri ne kadar fazlaysa, sunulan hizmet okadar yüksektir.

✮ Tek yıldızlı oteller çok mütevazi donanıma sahip ve sadece en temel hizmetleri sunmaktadır. Odalar küçük ( tek kişilik oda yaklaşık 8 metre kare) ve odada sadece yatak, dolap, komodin ve lavabo bulunmaktadır. Banyo odanın dışında olması mümkündür. Telefon sadece resepsiyondadır. Bir restoran veya snack bar olabilir.

✮✮ İki yıldızlı otellerin odaları küçüktür (yaklaşık 9 metre kare) ve temel mobilyalara ek olarak odada banyo, telefon ve TV bulunmaktadır. Genellikle fiyata kahvaltı dahildir. Hotel misafirleri için bir garaj veya park sağlamaktadır.

✮✮✮ Üç yıldızlı oteller orta sınıftır, odada banyo, televizyon, telefon ve klima bulunmaktadır. Bu standarttaki otellerde havlu ve çarşaflar hergün değiştirilir. Otelde otopark, restoran, çamaşırhane, eğlence ve dinlenme araçları olmalıdır.

✮✮✮✮ Dört yıldızlı oteller yüksek standarttadır, odalarda rahat mobilya, kanepe, koltuk ile donatılmıştır. Dört yıldızlı otellerde konferans odaları, iki restoran, bir spor salonu, güzellik salonu ve internet bulunmaktadır.

✮✮✮✮✮ Beş yıldızlı otellerde geniş suitler bulunur ve en kaliteli hizmeti ve lüksü sunar. Bu tip oteller şehir ve iş merkezi yakınında bulunmaktadır. Her odaya ait bir park yeri vardır, oda servisi  saat çalışlır ve resepsiyon personeli en az iki yabancı dil konuşur.

Beş yıldızlı oteller hala enderdir. Bu standarttaki oteller son derece yüksek standartlara sahip ve en seçkin hizmetleri ve olanakları sunmaktadır. Mimari ve görsel açıdan çok çekici, gelişmiş teknoloji ile donatılmış ve şehrin en cazip yerinde konumlandırılmıştır.

Otel sınıflandırılması Dünyanın  farklı bölgelerinde farklı olabileceğini unutmayın. Örneğin gelişmiş ülkelerdeki iki yıldızlı oteller, Asya ve Afrika’daki dört yıldızlı otellere eş değerde olabilir.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.