Yurtdışında zor durumlar

Yurtdışında zor durumlar

Yurtdışında bazı olumsuz olaylarda yapmamiz gerekenler nelerdir?

Hırsızlık

Eğer saldırıya ve soyguna uğradıysanız ilk olarak yerel polise haber verin. Daha sonra yurtdışı Türkiye temsilcilerilerimize başvurun. Konsolosluk ailenizle veya yakın arkadaşınızla irtibat kurmanıza yardımcı olacaktır, böylelikle banka havalesi veya özel şirket aracılıyla, ailenizden para veya belge ulaştırılabilir. Bu yöntemle para gönderilemediği taktirde, Konsolosluk tarafından size yardım edilecek ve daha sonrasında aileniz ilgili miktarı Dışiçleri Bakanlığının hesabına havale yapması istenecektir.

Hastalık veya kaza

Hastalık veya kaza durumunda, ülkedeki Türkiye diplpmatik misyon size tıbbi yardım yapamaz. En iyi çözüm yurtdışında tedavi için tıbbi bakım ve geri ödeme sağlayacak seyahat sigortası almaktır.

Belgelerin kaybedilmesi

Belgelerin kaybolması veya çalınması durumunda, en yakın Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğine başvurun. Kimliğinizin onayladıktan sonra, Konsolosluk eve dönmeniz için geçici bir pasaport verebilir. Belgelerinizi otelde veya yolculuk sırasında kaybederseniz, ilk otel personeli veya havayolunun temsilcisinine bildiriniz.

Tutuklanma

Eğer gözaltına veya yurtdışında özgürlüğünüzden yoksun bırakma bir durumla karşılaşırsanız, Türkiye Konsolosluğu ile  irtibata geçme talebinde bulununuz, böylelikle Konsolosluk, rızanız olması halinde:

  • ailenize veya yakınınıza haber verebilir;
  • yerel yetkililere, tutuklama nedeni, beklenen cezai yaptırım yargılama süresi ve tahliye ihtimali hakkında sorgulama yapabilir;
  • avukat seçme sunabilir;
  • sizinle itribat kurabilir;

Kaybolma

Yurt dışına seyahat eden bir yetişkin ya da çocuk kaybolduğunda, hemen en yakın polis şubesine rapor edilmesi gerekmektedir. Daha sonra sadece kayıp kişiler ile ilgilenen büroya başvurmalısınız. Eğer çocuk Avrupa Birliği topraklarında kaybolduyda, üzretsiz telefon hattı -116 000  numarayı aramalısınız. www.missingchildreneurope.eu internet sayfasından cocuk arama kuruluşlarının listesine ulaşabilirsiniz. Sonrasında, size yardım sağlayacak olan, yurtdışı Türkiye Diplomatik ve Konsüler Misyonlara başvurunuz.

Hangi konularda Konsolosluk yardımı bekleyemezsiniz:

  • Yurtdışında iş bulma onayında arabulucuk
  • Yurtdışında bir konaklama yeri bulma konusunda
  • Borç, para cezasi, mali yükümlülükler ile ilgili konularda müdahale;
  • Anlaşmazsızlarda müdahale;
  • Konsolosluk görevleri içerisinde avukatlık bulunmamaktadır, ama size konsolosluk tarafından güvenilen avukatların listesini sunabilir;

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Görüşlerinizi paylaşın
İptal
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.

x

Tarayıcınız eski sürümdür

Web sitemizin tüm fonksiyonları kullanabilmek için, tarayıcınızın son sürümünü yükleyin.

Sorularınız için, danışmanlarımızla irtibata geçiniz:

0 850 455 1609

Pazartesi - Cuma: 09:00 - 18:00

Sabit hat arama yönü üzerinden ücretlendirilir.