Menüsü

Dedeağaç'a uçak bileti ara

Filtreleri göster

Dedeağaç

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Yunanca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Doğayı Gözlemlemek

  Yunanistan ve Türkiye arasındaki doğal sınır olan Evros Nehri'nin bulunduğu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Orada, ülkede yaşayan 423 kuş türünden 314 kadarını görebilirsiniz!

 • Müzeye

  Neoklasik bir taş binada yer alan Trakya Etnoloji Müzesi, susam yağı ekstrüzyonu da dahil olmak üzere bölgenin halk kültürü hakkında ilginç sergiler sunuyor.

 • Şehrin Dışında

  Tarih meraklıları Mesimvria ve Maroneia'nın arkeolojik alanlarına, antik İsmara'ya veya kayaya oyulmuş Agioi Theodoroi kilisesine mutlaka gitmelidir.

Dedeağaç (Alexandropoulis ) Gezi Rehberi

Dedeağaç'ta Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Alexandropoulis şehri, 1920 yılına kadar Dedeağaç olarak adlandırılan küçük bir liman şehridir. Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde, Yunanistan'ın kuzeydoğu kesiminde yer alır ve Türkiye sınırını geçmeden önce son duraktır. Sadece güzel plajları ile değil, aynı zamanda sahip olduğu zengin gece hayatıyla da turistlerin dikkatini çekmektedir. Kentin en işlek caddesi "Dimokratias"dır. Cadde üzerinde birçok cafe, banka ve alışveriş dükkanı bulunmaktadır.

Ondokuzuncu yüzyılın ortalarında, Maronea ve Makri'den gelen balıkçılar, "bir keşiş ağacı" olarak anlaşılan Dede-Ağaç adlı küçük bir köy kurdular. Geleneğe göre, şehrin adı, meşe ağacının altında gömülü olan bir dervişten gelmektedir. Şehir, 1871 yılından itibaren hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Takip eden yıllarda ise şehrin kontrolü Ruslara ve Bulgarlara geçmiştir. Büyük İskender onuruna Dedeağaç adının yerine Alexandropoulis ismi verilmiştir. Bugün, şehir Yunanistan sınırları içinde yer almaktadır ve Türkiye'ye giden güzergahlarda bir liman ve bir aktarma noktasıdır.

Alexandropoulis'te gezerken pek çok tarihi mekanı ziyaret edebilirsiniz. Bunlardan biri, tipik Yunan tavernalarının çoğunu bulabileceğiniz pitoresk gezinti yeridir. Görülmesi gereken diğer yerler ise, eski şehrin dar sokakları, Panagia Kosmosoteira kilisesi ve 1880'den kalma harika bir panoramaya sahip karakteristik Faros deniz feneridir. Altı taş merdiven katlı deniz feneri 27 metre uzunluğundadır ve 37 kilometreden görülebilir. Şehrin cazibe merkezini fark etmek pek de zor değil; 1880 yılından beri limanda duran heybetli deniz feneri. Usanmak bilmeyen denizcilerin haritalarında şehir hala eski adıyla anılır: Dede-Agats. Ayrıca, yakınlardaki Traianoupoli ve Feres sahil kasabalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Şehrin batısında, su sporları için mükemmel koşullar sunan Demir Ali ve Agia Paraskevi gibi harika kumsallar da yer almaktadır. Vistonida Gölü,görülmesi gerekn başka bir noktadır. Flora ve fauna açısından zengin bir önemli bir sulak alan. Kazlar, ördekler, kuğu ve büyük pelikan sürüleri yanı sıra çok sayıda diğer kuş türlerinin göç rotası üzerinde yer aldığından kuş gözlemcileri için önemli bir yer.

Hangi yemeklerin tadına bakmak gerekir? Rıhtım boyunca, lezzetli  balık ve deniz ürünleri yemeklerini sunan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Kızartılmış midye ve risotto ile hazırlanan yemeği ya da miley saganaki denilen ve soğan halkaları, yerel baharatlar, ufalanmış beyaz peynir ve beyaz şarapla hazırlananan yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız. Balıklardan, zeytinyağında uskumru biftek veya tuzlanmış ton balığını tavisiye ederiz. Bölgede çok sayıda Türk ve Bulgar asıllı vatandaşlar yaşamaktadır, Yunan tavernalarına ek olarak, tipik Türk ve Bulgar restoranlarını da bulabilirsiniz. Nerede kaliteli ve lezzetli yemekler yenir? Diğerlerinin yanı sıra Taverna Gialos, Taverna Loukoulos ve Nisiotiko'yu tavsiye ediyoruz.

Havaalanları Dedeağaç'ta

Dedeağaç'a uçan popüler hava yolları

Uçuş tablosu: Dedeağaç

Otel mi arıyorsunuz? Dedeağaç'taki en iyi otelleri kontrol edin

Dedeağaç'ta otel bul