Menüsü

Vinnytsia'ya uçak bileti ara

Filtreleri göster

Vinnytsia

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Ukraynaca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Grivna (UAH)

 • Hitler'in yerleşkeleri

  Vinnytsia'dan 10 km kuzeyde, birkaç bin mahkum tarafından inşa edilmiş olan Adolf Hitler'in eski bir evi olan Wehrwolf bulunmaktadır. Burayı inşa eden mahkumların büyük bir çoğunluğu daha sonra öldürülmüştür. Ziyarete açık olan bu yeri rahatlıkla gezebilirsiniz.

 • Busza'da Bir Tapınak

  Şehrin 150 km güneyinde, kayaların arasında pagan tapınağının saklandığı Busza köyüne mutlaka gitmelisiniz. Arkeologlar, bu alanda yaklaşık 6000 yıllık gemileri buldular!

 • Grocholski Kalesi

  18. yüzyılın ilk yarısında Boh nehrinin iki bacağı arasında yer alan adalar üzerine inşa edilen Polonya Kraliyer ailesinin ikametgahıdır. Birkaç kez yeniden inşa edilmiştir ve bugünlerde ziyaretçiler için yeniden açılmıştır.

Vinnytsia Gezi Rehberi

Vinnytsia Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Geçmişi çelişkiler ile dolu olan bir şehirdir. Yıllar boyunca Polonya hükümdarlığı altında olmuştur. Vinnytsia, 17. yüzyılın başlarında, Walenty Aleksander Kalinowski'nin emriyle ilk büyük modernizasyonunu geçirmiştir. Şehre, büyük bir kale, bir okul, bir Cizvit kilisesi ve Dominican Order manastırı ve üçüncü olarak bir Capuchin manastırı kurulmuştur. Kentin diğer devasa gelişimi, 19. yüzyılın ikinci yarısına denk gelmektedir. Odessa ve Kiev gibi büyük şehirlere demiryolu bağlantıları inşa edilmesiyle kent, hızlı bir yükselişe geçmiştir. Vinnitsya birçok endüstri tesisine sahiptir. Otomotiv sektörüne cam ve yedek parça üretimi de yapılan kentte pırlanta işleme fabrikaları da bulunmaktadır.

Şehir, bugüne kadar iyi korunmuş birçok güzel ve tarihi binaya ev sahipliği yapmaktadır. 1911 yılında inşa edilmiş olan Duma görülmeye değerdir. 19. yüzyılın son yıllarında inşa edilen bölgesel mahkemeyi, askeri kışlaları ve 1912 yılında inşa edilmiş postaneyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Soborna 62 Caddesine giderek, 1897 yılında inşa edilen Ana Ortodoks Kilisesi'nin bulunduğu alana uğradığınızdan emin olun. Yapımı, yerel bir tüccar olan Lifszyc tarafından finanse edilmiştir. Tapınak, günümüzde bu isimle anılmaktadır. 20. yüzyılın 30'lu yıllarında kilise önemini tamamen yitirmiştir. Önce bir kulüp, daha sonra Yahudilerden çalınan kıyafetler için bir depo alanı ve en son olarak bir konser salonu olarak kullanılmıştır. Tapınak, kayıp ışığını ancak 20. yüzyılın 90'lı yıllarında bulmuştur.

Ukrayna'da kimse etrafta aç bir şekilde dolaşmamaktadır. Hemen hemen her yerel restoranda mükemmel ev yemekleri servis edilmektedir. Uzmanlık alanının ve yemeklerinin yerel mutfağa ait olan bir yer seçtiğinizden emin olun. Kesinlikle Ukraynalı borsch (Ukrayna’nın bir numaralı yemeğidir ve pancar kökü ile yapılır) yemeğini ve haşhaşlı krepin tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Tadına bakılması gereken bir diğer lezzet Varenikidir. Mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantıdır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık ve yumurta gibi her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz, meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir.

Kentin adı, şarabın orada üretildiğini öne sürse de, büyük bir beklenti içine girmemelisiniz. Yerel şaraplar yerine çoğu restoranda enfes Gürcü şarabları servis edilmektedir. Kurutulmuş meyvelerden hazırlanan ve kompostoya benzeyen uzvar, balla tatlandırılır ve Ukrayna’daki en gözde içeceklerden biridir. Tadına bakılması gereken yerel bir içecektir. Lezzetli uzvar içeceğini hemen hemen her restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Havaalanları Vinnytsia'da

Vinnytsia'ya uçan popüler hava yolları

Uçuş tablosu: Vinnytsia

Otel mi arıyorsunuz? Vinnytsia'daki en iyi otelleri kontrol edin

Vinnytsia'da otel bul