Menüsü

Ryanair Frankfurt'tan Thira'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Thira

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Yunanca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Limana Giden Yol

  Skala Thira limanı, Thira'nın yaklaşık 300 metre altında bir uçurumda bulunmaktadır. Oraya gitmek için üç farklı yol bulunmaktadır. İlk seçenek, 580 taş basamağı yürüyerek inebilir veya ip yolunu kullanabilirsiniz. Son seçenek ise, bir eşeğin üstünde bu yolu tamamlayabilirsiniz.

 • Oia Günbatımı

  Oia, Santorini'de en çok fotoğraflanan noktadır. Gün batmaya başladığında, sokakları, muhteşem manzaranın resmini çekmek isteyen turistler doldurmaktadır.

 • Girit'e Uğrayın

  Tatiliniz sırasında Yunanistan'ın diğer bölgelerini ziyaret etmek isterseniz, Girit Ada’sına gitmenizi tavsiye ederiz. Oraya feribot ya da katamaran ile kolayca ulaşılabilir.

Thira Gezi Rehberi

Thira Şehrinde Gezilmesi Gereken Yerler

Thira (veya Thera), volkanik Santorini adasının başkentidir. Benzersiz, beyaz ve mavi yapılarıyla, Yunanistan'ın en çekici köşesi olarak kabul edilir. Buraya gelmek için milyonlarca neden vardır. Santorini fotoğraf çekmeyi sevenler için tam bir cennettir.

Thira şehri, siyah bir pomza ana kayasının üstüne inşa edilmiştir. Bu ana kaya, MÖ 1600 civarında patlayan yanardağın kalıntılarından biri olarak kabul edilir. Bu doğal felaketten sonra, ada yaklaşık 500 yıl boyunca ıssız kalmıştır. Bu durum, Dorian yerleşimcilerinin M.Ö. 1100 yıllarında takımadalarda yaşamaya başlayana kadar devam etmiştir. Santorini, Yunanistan'ın en güzel günbatımını izleyebileceğiniz, lezzetli tatlı şarabını tadabileceğiniz ve kar-beyaz evleri ile sanki siyah volkanik kayaya yapışmış gibi görünen ünlü bir turistik yerdir. İlginçtir ki, adanın diğer yerleri arasında olan Kamari ve Perissa'daki plajlar siyah volkanik kumla kaplıdır. Bu renkten dolayı, 20. yüzyılın başlarında bile, adanın vampirler tarafından ziyaret edildiğine inanılmaktaydı. Yunanlılar, plajlara siyah kum, kırmızı kum gibi çekici isimler bulup turist çekmeyi başarmışlar.Plajlara ulaşım için Fira otobüs terminalini kullanabilirsiniz.

Nereleri ziyaret etmeliyim ? Meyhaneler, küçük restoranlar ve hediyelik eşya butikleri ile dolu büyüleyici dar sokaklarlada mutlaka yürüyüşe çıkmalısınız. Ayrıca, dekoratif saat kulesi ile Katolik Katedral St John the Baptist de ziyaret etmeye değer yerlerdendir. Kentten çok uzakta değilseniz, Akrotiri Arkeolojik Alanı'nı ziyaret ederek, M.Ö. 9. yüzyıla dayanan antik Thira kalıntılarını görebilirsiniz ("Minoan Pompeii" olarak anılacaktır). Thira'daki eski limandan, yanardağ krateri içinde meydana gelen kaplıcalarda banyo yapmak isterseniz, Nea Kameni adasına bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca, sadece dünyadaki en güzel yerlerden biri olarak bilinen Oia kasabasını de görmeniz gerekir.

Bu bölgede bulunan tüm Yunan adaları, verimli volkanik topraklarıyla ünlüdür. Yerel beyaz şarap (tatlı vysado, nikteri ve kuru santorini bunlardan bazıları) üretilen üzüm asmaları için mükemmel bir ortama sahiptir. Domates, yerfıstığı ve buğday da burada yetiştirilmektedir. Santorini'de neyin tadına bakmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Balık ve deniz ürünleri, listenin başında yer almalıdır. Özellikle bölgesel bir uzmanlık olan ahtapotlu yemeklerin tadına da mutlaka bakmalısınız. Patlıcanlı ve beyaz peynirli Yunan salatası, mezeler, kabak ve kiraz domatesleri de tavsiyese edilen şeyler arasındadır. Mükemmel bölgesel yemekleri denemek için Selene ve Anemoloos Restaurant'ı veya Parea Lokali'ni ziyaret etmelisiniz. Geleneksel yemeklerin servis edildiği, zengin menülere sahiptirler. Muhteşem Caldera manzarası eşliğinde, bir Teras retsaurantlarının birinde  mutlaka yemek yemelisiniz.

Havaalanları

Frankfurt Thira