Menüsü

Wizz Air Gdansk'tan Tromso'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Tromso

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Norveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Norveç kronu (NOK)

 • Hükümetin Geçici Binaları

  İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanlar Norveç'ten çok uzaklaştıklarında, hükümet binalarının yeri değiştirilmiştir. Bu bölgede, okyanus suları donmadığı için şehir limanı, işlevini yıl boyunca aktif olarak sürdürmektedir. 

 • Her Şeyin En İyisi

  Şehir, sahip olduğu Kuzey Üniversitesi, Protestan kilisesi, botanik bahçesiyle övünmektedir. Hatta en uzak noktalarda bulunan ve bira fabrikaları olan, Mack Pilsner, Haakon veya Isbjørn gibi markalara da ev sahipliği yapmaktadır.

 • Alışılmadık Bir Dükkan

  Kirkegata 6 adresinde, kasabanın en popüler mağazalardan biri olan Tromsø Bruktbokhandel bulunmaktadır. Bu orijinal mağazadan, kitaplar ve oyunlar satın alabilir ve en önemlisi şehrin büyüsünü hissedebilirsiniz.

Tromso Gezi Rehberi

Tromsø Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Tromsø, kuzey Norveç'teki en büyük şehirdir. Kuzey Kutup Dairesi'nin üzerinde yer alsa da iklim, göründüğü kadar zorlu değildir. Perpetual Night (Sürekli Gece), Mayıs ayının ortasından Temmuz ayının sonuna kadar ve Kasım ayının sonundan Ocak ayının ortasına kadar devam etmektedir. Kuzey Norveç'te bulunan en büyük şehirsel alan ve Kuzey Kutup Dairesi'nde bulunan üçüncü büyük kenttir (Murmansk ve Norilsk'in ardından). Norveç'in en çok bilinen müzisyenleri, Svein Berge ile Lene Marlin Tromsø'de büyümüş ve kariyerlerine burada başlamıştır.

Kuzey Kutup dünyasına açılan bir kapı olarak adlandırılan Tromsø, Kuzey Işıkları olarak adlandırılan olağanüstü olayı hayranlıkla izlemek için de mükemmel bir mekandır. Bu doğa harikası olayı, Eylül ve Mart ayları arasında izleyebilirsiniz. Değişen hava koşulları da dahil olmak üzere pek çok faktöre bağlı olduğu için ne zaman meydana geleceğine dair net bir tarihlendirme yapılamamaktadır.

Tromsø'ya yaklaşık dört kilometre uzaklıkta, Storsteinen tepesi bulunmaktadır. Şehrin muhteşem panoramasını izlemek istiryorsanız, burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 420 metrelik tepenin zirvesine yürüyerek yada Fjellheisen teleferiğini kullanarak kolyaca ulaşabilirsiniz. Doruk noktasından kasabayı, çevresindeki dağları ve eğer şanslıysanız, Kuzey Işıklarını ve beyaz geceleri görebilirsiniz.

Açık havada vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, Tromsø'da ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Organize edilen kano raftingine katılabilir, balık tutmaya (balıkçılığın hayranı olmasanız bile doğa koşullarında harika bir deneyim) gidebilir, yürüyüş yapabilir ve hatta köpeklerin çektiği kızaklar ile kısa turlara çıkabilirsiniz. Norveç'in en muhteşem doğal hazinelerinden biri olan fiyortlara hayran olma fırsatını kaçırmamalısınız. Kent limandan her gün kalkan gemilerden birine atlayarak ufak bir maceraya çıkabilirsiniz. Bu güzel alanları görmek için kısa süreli bir seyahate çıkmaya değer.

Şehirde yaşayan 100'den fazla farklı ulus ve kültür sayesinde, dünyanın dört bir yanından buraya gelen mutfaklardan harika yemekleri deneyebilirsiniz. Güzel bir öğlen yemeği veya akşam yemeği için nereye gidebilirim ? En çok ziyaret edilen ve popüler mekanlardan biri, İskandinav mutfağı ile ünlü Gronnegata 58/60'daki Mathallen’dir. Strandgata 22 adresinde kolayca bulabileceğiniz Huken Pub’a giderek de lezzetli ve pratik bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Lezeetli deniz ürünlerinden hazırlanan yemekleri denemek istiyorsanız, Emma'nın Drommekjokken'ini ziyaret etmelisiniz. Killengrens kapısında bulunan bu popüler restoran, Kirkegata 8 veya Fiskekompaniet adresinde yer almaktadır.

Havaalanları

Gdansk Tromso

Gdansk - Tromso güzergâhındaki popüler hava yolları