Menüsü

Ryanair Gdansk'tan Wroclaw'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Wroclaw

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Lehçe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Polonya zlotisi (PLN)

 • Kültür Zenginliği

  Tarih, Wroclaw'da kalıcı bir çok iz bırakmıştır. Çekler, ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısında kenti devraldı ve yaklaşık 200 yıllık bir süre kontrol altında tuttular. Daha sonra Avusturya’nın kontrolüne geçen Wroclow’da Almanca konuşulmaya başlandı. 20. yüzyılların başlarında Wroclaw, dünyanın en büyük şehirlerinden biri haline geldi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Almanların boşaltmış olduğu şehre Lwów şehrinde yaşayan Polonyalılar gelmiştir. Tarih içinde bir çok defa el degiştiren şehir de bir çok kültürün ana öğelerini bulmak mümkündür.

 • Centennial Hall

  Centennial Hall(Hala Stulecia w Wrocławiu), 20. yüzyıl mimarisinin öncü çalışmalarından biridir. UNESCO tarafından ise 2006 yılında Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Wrocław’ın eğlence, müzik, dans ve spor akvitelerinin gerçeleştirildiği Centennial Hall büyük fuarlar için de kullanılmaktadır.

 • Hareketli Şehir Wroclaw

  Birçok şehirde tarihi ve eski şehir merkezleri, sadece turistler tarafından ziyaret edilen sakin alanlardır, ancak bu durum Wroclaw için geçerli değildir. Orta Çağ Pazarı, daima turistlerin ve yerel sakinlerin ilgisini çeken bir yer olmuştur. Birçok bar, kulüp, restoran ve kafeler bu alanda bulunmaktadır.

Wroclaw Gezi Rehberi

Polonya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Wroclaw renkli evleri, geniş meydanları, her köşe başında karşınıza çıkacak cin cüceleri ve üniversitesi ile ünlü bir yerdir. Polonya’nın 4. büyük şehri olan Wroclaw 2016 yılının Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesinden dolayı turistlerin yoğun ilgisi altındadır. Market Square, mimari olarak şehrin en renkli ve en keyifli bölgesidir. Ayrıca, Avrupa’nın en büyük meydanlarından biridir ve mutlaka ziyaret edilmelidir. Wiezienna Sokağı, restoran, cafe ve barlarla dolu bir sokaktır. İtalyanların da yaşadığı Wiezienna sokağı çok sayıda İtalyan stilinde restoran ve cafeteryaya ev sahipliği yapmaktadır. Barok stilinde inşaa edilen Wroclaw Üniversitesinin binası görülmeye değer. Şehrin ana meydanında bulunan St. Elizabeth Kilisesinin kulesinden Wroclaw’a panoramik olarak bakabilirsiniz.

Wroclaw, Hitler’in korunmasını istediği bir şehir, zira burayı Nazilerin kalesi olarak ilan etmiştir. Yaklaşık 100,000 kişinin ölümü ile sonuçlanan İkinci dünya savaşı bitiminde Nazilerden geriye %70’i yokedilmiş bir şehir kalıyor ve Polonyalılar bu şehri 20-25 senelik bir süre içerisinde yeniden inşa ediyor.

Havaalanları

Gdansk Wroclaw

Gdansk - Wroclaw güzergâhındaki popüler hava yolları