Menüsü

Wizz Air Katowice'den Malmö'ye uçak biletleri

Filtreleri göster

Malmö

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İsveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: İsveç kronu (SEK)

 • Yemek Kültürü

  İsveç genelinde olduğu gibi Malmö'de de deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfak söz konusu ve deniz ürünlerinin her çeşidini bulabilirsiniz. Özellikle somon balığı çok güzel, hering balığıda bulunuyor ve bunu sabah kahvaltılarında bile kullanıyorlar.

 • İklim

  Malmö’nün soğuk bir iklimi var. Özellikle kışın hava çok soğuk ve aynı zamanda da karanlık bir havası var. Kışın hava 10:00 gibi aydınlanır gibi oluyor fakat çok fazla güneş yok sadece bir aydınlanma olayı söz konusu. Saat üç gibi de tekrar kararıyoryani günün büyük bir kısmını karanlıkta geçiriyorsunuz.

 • Nerede Kalınır?

  Malmö’de konaklama için tercih edilecek yerlerin en başında Norr Bölgesi geliyor. Bütçenize uygun otel seçenekleri özelikle bu bölgede mevcut.

Malmö Gezi Rehberi

Stockholm ve Gothenburg'dan sonraki en büyük 3. İsveç şehridir. Malmö'nün 1275 yılında kurulmuş olduğu tahmin edilmektedir. Şehrin o zamanlardaki ismi; kum yığını anlamına gelen Malmhaug idi. Şehir sınırlarında bulunan Öresund Boğazı, Danimarka'yı İsveç'ten ayırmaktadır. 2000'da inşa edilen Öresund Köprüsü sayesinde; Malmö ve Kopenhag kentleri arasında kara ve tren yolu ile ulaşımı sağlanmaktadır. Şehir, Okyanus İklimi'ne sahiptir. Malmö şehrine hava, kara ve deniz yolula ulaşmak mümkündür.

Malmö'de Yapılması Gerekenler

Kungsparken, çok çeşitli bitkilerin eski asırlık ağaçların bulunduğu sessiz sakin ve güzel yürüyüşler yapabileceğiniz 24 saat açık bir alan.

Oresund Köprüsü, Kopenhag ile Malmö şehirlerini birbirine bağlayan bu köprüde hem demir hem de karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Tren yolu hem deniz altındaki tüneli hem de köprüyü kullanıyor. Köprünün üzerinden giderken rüzgar güllerini de seyredebilirsiniz. 1999 yılında inşası tamalanan köprüde, Danimarka Kraliyet Ailesi Prensi Frederik ve İsveç Kraliyet Ailesi Prensesi Victoria köprünün yapılışını kutlamak amacıyla köprünün ortasında biraraya gelmişler.

Malmo Stadsbibliotek, Modern cam ağırlıklı dış cepheye sahip olan binada ki kütüphaneyi gezebilir. Burada ücretsiz kitap gazete dergi vs de okuyup güzel vakit geçirebilirsiniz.

Malmö'de Gezilecek Yerler

St. Petri Kilisesi, İsveç Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olarak kabul edilen kilise, 14. Yüzyılda inşa edilmiş olup Malmö'nün en eski yapısı olarak kabul edilmektedir. Kilisenin kulesi 105 metre yüksekliğindedir.

Malmöhus Kalesi, Şehrin en eski tarihi bölgesidir. Malmö’nün Danimarka topraklarına ait  olduğu dönemlerde en iyi korunan kalesi olarak kullanılmıştır. Beş yıl boyunca hapishane olarak kullanıldıktan sonra günümüzde müze olarak hizmet veren bu kalenin çevresi sularla çevrilidir. Turuncu kiremitli bu kale şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

Turning Torso, Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış olup 2005 yılında yapılmıştır. Kule 54 katlı ve 190 metre yüksekliğindedir. İskandinavya'daki en yüksek bina olan yapı Moskova'daki 264 metre yüksekliğinde olan Zafer Sarayı'ndan sonra Avrupa'daki en yüksek ikinci gökdelendir. Bina Kopenhag'dan görülebilmektedir. 

Malmö'de Ne Yenir? Yeme İçme Tavsiyeleri

Marine edilmiş balık, tütsülenmiş ya da marine edilmiş balık türevleri Malmö’de çok yaygın tüketilmektedir. Özellikle de marine edilmiş somon balığı en popüler yemeklerden birisi olarak yer almaktadır.

Zencefilli kurabiye, İnce kıtır zencefil ve bal aromalı kurabiyeler şehrin önemli tatlılarından birisi olup tüm kafelerde servis edilmektedir.

Denizci yahnisi, Malmö’nün geleneksel yemeklerinden biri olan bu yahniyi yaparken patates biftek ve bira kullanılır. Etler pişirilirken su yerine bira konur. Alt katmanına kızartılmış patates konularak servis edilir.

Sıcak şarap, İsveç soğuk iklim ülkesi olduğu için sıcak şarap ünlü içeceklerden birisidir. Ancak bu şaraba tarçın gibi çeşitli baharatlar da katılmaktadır.

Havaalanları

Katowice Malmö

Katowice - Malmö güzergâhındaki popüler hava yolları