Menüsü

Hamilelikte seyahat

Hamilelikte seyahat

Gebelikte uçak yolculuğu güvenli midir?

Her şeyden önce hamilelik bir hastalık durumu değildir. Gebeliğiniz uygun dönemde ise ve doktorunuz, sehayate çıkmanızda herhangi bir sakınca olmadığını söylediyse, gönül rahatlıyla yolculuk yapabilirsiniz. Ancak rahatsız durumlardan kaçınmak için bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

Ne zaman seyat etmelisiniz?

Seyahatinizi hamileliğinizin ikinci üç ayında gerçekleştirmeniz en iyidir, çünkü o dönemde en iyi hissedeceksiniz ( kişiye göre değişiklik gösterebilir). Hamileliğin ilk üç ayında seyahat önerilmemektedir, bebek ile ilgili bazı sorunlar çıkmaması açısından. Üçüncü üç aylık dönemde ise yolculuk daha zor olmaktadır- anne karnının büyümesinden rahatsız olur, çabuk yorulur ve erken doğum riski olmaktadır.

Uçuştan önce

Öncelikle, kendinizi iyi hissetseniz bile uçuştan önce doktorunuza danışmalısınız.

Mümkünse kısa uçuşlar tercih ediniz- en fazla 3 saat. Aktarmalı yolculuk yapacaksanız,seyahatinizi oyle planlayın ki, uçuşlar arasında dinlenebilmek için otelde konaklayın.

Zorunlu aşı yapılması gereken veya böcek ısırma riski, bulaşıcı hastalık riski olan bölgelere, hamilelik döneminde gitmeyin, çünkü bildiğiniz üzere hamilelik döneminde aşı yapılmamaktadır (örneğin, tifo, çocuk felci, sarı humma, vb). Ayrıca hamilelerin sıtmaya karşı ilaç almaları mümkün değildir, bebek ve anne için çok tehlikeli bir hastalıktır. Egzotik ülkelere seyahat önerilmemektedir, çünkü gıda hijyeni oldukça düşük olduğundan, anne ve bebek açısından gida zehirlenmesi riski taşımaktadır. Tropik bölgelere seyahat ise, ani iklim değişikliği açısından hamilelere önerilmemektedir.

Uçuş sırasında

Sık sık tuvalete gitmek gerekebilir, bu nedenle koridor yanı koltuk tercih edin.

Koltuk kemerlerini takmak için hostesten yardım isteyin ( karnınızın alt bölgesine takılmalıdır)

Zaman zaman kabinde dolaşmak iyi gelir.

Aktivite

Hamilelik döneminde, sizin aktivite düzeninize bakılmaksızın, bazı fiziksel aktivitelerden uzak durulması ve daha dikkatli olunması gerekir- örneğin suya dalma veya yüksek irtifada uzun süre kalmak ve vücudun basınç değişikliğine maruz kalınacak diğer durumlar.

Ten

Hamilelik döneminde güneşlenme tavsiye edilmemektedir. Annenin cildi, güneş ışığına daha duyarlıdır ve karnın güneşe doğurudan maruz kalmamalıdır. Bu kaçınılmaz ise, karın bölgesini bir kıyafet veya havlu ile kapatabilir ve yüksek faktörlü güneş kremleri tercih etmelisiniz.

Tavsiyemiz, yola çıkmadan önce, gittiğiniz şehrin en yakın sağlık merkezlerinin bulunduğu yeri kontrol edin ve aynı zamanda doktorlar ile nasıl iletişim kuracağınızı belirleyin. Yanınıza hamileliğiniz hakkında tüm belgelerin kopyalarını almayı unutmayın ve aynı zamanda kan grubunuzun belgesini de.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.