Menüsü

Honduras'a uçak bileti ara

Honduras

 • Tegucigalpa
 • Roatán
 • Genel bilgi

  Resmi dil: İspanyolca
  Zaman dilimi: UTC -6
  Para birimi: Lempira (HNL)

 • Tehlikeli Havaalanı

  Sıradışı dağlık konumu ve çok kısa bir pist uzunluğu nedeniyle Tegucigalpa havaalanı, iniş için en zorlu yerlerden biri olarak kabul edilir. En deneyinli pilotlar için bile buraya iniş yapmak oldukça zordur.

 • Nuestra Señora de Suyapa

  Şehrin güzel bir Basílica de Suyapa’ya sahiptir. Honduras'ın himayesi altındaki azize olan Nuestra Señora de Suyapa (Our Lady) 'dir. Burası mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde yer almalıdır.

 • Birçok Muhtemel Kaynak

  Nahuatça dilinde, şehrin adı "gümüş dağ" olarak tercüme edilmektedir. Diğer kaynaklar, "boyalı taşlar" sözcüklerinden ya da küçük ve yeşil bir papağan "tototi" kelimesinden esinlendiğini söylüyor.

Tegucigalpa Gezi Rehberi

Tegucigalpa Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Tegucigalpa, Honduras'ın en büyük ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Orta Amerika'nın en eski başkentlerinden biridir. Deniz yüzeyinden 990 metre yükseklikte yer almaktadır. 16. yüzyılda Picacho Dağı'nın eteğinde kurulmuştur. Orta Amerika'nın beşinci büyük şehridir. Dünyada demiryolunun geçmediği ender başkentlerden olan Tegucigalpa'nın ulaşımı büyük ölçüde Toncontin Uluslararası Havaalanı'na dayanır.K urulduğu dönemde önemli bir gümüş ve altın madenciliği merkezi olmuştur. Bugün burada, gençlerin, çoğunlukla sanatçıların, müzisyenlerin ve tasarımcıların egemen olduğu olağanüstü kültürü keşfedebilirsiniz. Honduras’ın %90’ı Mayaların soyundan gelmektedir.

Tegucigalpa'nın iklimi çok sevimli ve yumuşaktır. Gün boyunca sıcaklık çoğu zaman yüksektir ve akşamları biraz düşer ve herkesi dışarıda vakit geçirmesi için teşvik eder. İşte o zaman La Leona Park'a gitmelisiniz. Bir tepede yer alan bu parktan kentin ve nehrin güzel panoramik manzarasını görebilirsiniz. Özenle hazırlanmış olan bahçeleri gördükten sonra burada vakit geçirmek ve rahatlamak için kendinizi tutamayacaksınız. Sokaklarda dolaşırken sömürge döneminden günümüze ulaşan çok sayıda güzel evleri görerek bu evlere hayran kalabilirsiniz. Aynı tepenin üstünde, El Picacho adı verilen başka bir park daha vardır. Burası Tegucigalpa'nın en önemli anıtlarından birinin inşa edildiği yerdir. Vatandaşları ve şehri koruyacak olan Mesih'in heykeli burada yer almaktadır.

Honduras'ın başkentinde kaldığınız süre boyunca, kalabalıktan biraz uzaklaşmak istiyorsanız, şehir merkezinin yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde bulunan La Tigra Ulusal Parkına gitmelisiniz. Ayrıca, Tegucigalpa'ya sadece yarım saat uzaklıktaki Valle de Angeles gibi yakında bulunan kasabaları ziyaret etmenizi de tavsiye ederiz. Çok fazla turistlerin olmadığı zamaların birinde buraya gelip piknik yapmanızı öneririz. O zaman bölgede yaşayan bu küçük topluluğun nasıl çalıştığını göreceksiniz.

Honduras'ın başkentinde nerede yemek yemeniz gerektiğini biliyor musunuz ? Honduras’ta Mayalar’dan kalma çok eski bir yemek geleneğinin olmasının yanı sıra, ülkenin Meksika başta olmak üzere, diğer Orta Amerika ülkelerinin de etkisinde kaldığını söylemek mümkündür. Ülkede bolca tüketilen tortilla ve taconun yanında baharat kullanımı da çok yaygındır. Ülkede başlıca denemeniz gereken tatlar arasında ise platos tipicos, frijoles,tajadas ve pannela var. Orta Amerika mutfağının tipik lezzetlerini tatmak isterseniz, Marriott Hotel'in karşısında bulunan Hacienda Real'e gitmelisiniz. Avenida Roble'deki The Multiplaza Market'te lezzetli İtalyan yemekleri servis edilmektedir. Aynı bölgede bulunan Factory Steak & Lobster'de mükemmel bir ıstakozun tadına bakabilirsiniz. Şehrin ve tepenin muhteşem manzarasına sahip romantik bir akşam yemeği yemek ister misiniz ? El Hatillo'da (7.5 km uzaklıkta) yer alan bir restoran olan La Cumbre'yi ziyaret edin.

Honduras'a uçan popüler hava yolları