Menüsü

Ryanair Gdansk'tan Aarhus'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Aarhus

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Danca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Danimarka kronu (DKK)

 • Olağanüstü Bir Festival

  Ağustos ve Eylül aylarında, İskandinavya'nın en büyük festivallerinden biri Aarhus'ta gerçekleşmektedir. Her yıl, festivalin teması değişmektedir ve her zaman farklı sanat türleri gösterilir.

 • Zaman Geri Mi Gidiyor?

  Aarhus'ta saat kullanmanın oldukça garip bir geleneği vardır ve saatler geriye doğru hareket etmektedir. Saatlerin içinde bulunan akrep ve yelkovan, sağa yerine sola yönüne doğru dönmektedir. Saatin kaç olduğuna karar vermeden önce, yönüne bakmanızı tavsiye ederiz.

 • Kraliyet Bahçeleri

  Marselisborg, Danimarka Kraliyet ailesinin yazlık bir evidir. Kraliyet aile üyelerinin orada olmadığı dönemde bahçeler, ziyaretçilere açıktır.

Aarhus Gezi Rehberi

Aarhus Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Danimarka'nın ikinci büyük şehri Aarhus, Jutland'da bulunuyor. İlginç olanşey ise, şehrin adı Aarhus olarak 1 Ocak 2011 tarihinden beri kullanılmaktadır. Önceleri, Danca olarak Århus şeklinde kullanılmakta idi. 2017 yılında, Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Bu şehir, tarihi ortaçağ binaları ve modern üniversite kenti ortamı ile yüzyıllar boyunca ilham kaynağı olmuştur. M.S. 900 yılında Vikingler tarafından ticaret merkezi olarak kurulan şehrin çok zengin bir tarihi bulunmaktadır. Aarhus, etkileyici bir müze koleksiyonuna ve modern bir mimariye sahiptir.

Aarhus, Danimarka'nın en eski yerlerinden birisidir ve tarihi, 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehir boyunca gezerken, renkli, güzel ve alçak olan binaları sayesinde, geçmiş zamanlara doğru bir yolculuğa çıkmış hissi yaratmaktadır. Bir kıyı şehri olduğu için harika ve dinlendirici bir sahil iklimi sunmaktadır. Kent düz, verimli ve ormanlık bir alan üzerinde kuruludur.

Aarhus'un tarihini daha iyi tanımak istiyorsanız, bu antik kentin en iyi turistik yerlerinden biri olan ve tüm Danimarka'nın en önemli antik kent müzesini ziyaret ettiğinizden emin olun. Den Gamle By bölgesindeyken, 19. yüzyılın 20’li ya da 70’li yıllarına doğru seyahat ettiğiniz hissini yaratacaktır. Mimari yapılar, eski at arabaları ve bu dönemlerden gelen yemeklerin kokusu muhteşem izlenim yaratmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklar, bu bölgeye ücretsiz bir şekilde girebilir. Yetişkinler için bilet fiyatları hafta ve mevsime bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Şehir, haftanın hangi günü olursa olsun sahip olduğu binlerce öğrenciden dolayı her zaman canlıdır. Oradayjen birçok park ve diğer yeşil alanları keşfedebilirsiniz. Özellikle, Peter Holms Vej tarafında yer alan Botanik Bahçesini ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, her yerde göreceğiniz bisikletler, Aarhus'un cazibesine büyük bir katkıda bulunmaktadır. İskandinavya'nın tamanında olduğu gibi, yerli halk bu ulaşım aracını sıklıkla kullanmaktadır. Bu minik şehri gezmek için sizde bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Şehrin sahip olduğu özel bisiklet yolları ve halkın alışık olmasından dolayı oldukça güvenlidir.

Marselisborg Ormanı'nda bulunan Tivoli Friheden Eğlence Parkı, şehrin merkezinden yürüme mesafesindedir. Her yaştan insan için hizmet veren bu parkta, dört Roller Coaster, Sky-Tower, 5D-Cinemagic ve Dönme Dolap bulunmaktadır.

Bir şeyler yemek için nereye gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Akdeniz mutfağı ve deniz ürünlerinde uzmanlaşmış en popüler restoranlardan biri, Skaering Strandvej 3'teki Sevags Graekeren ve Volden 28'deki Mefisto'dur. Skolegyde 8'deki Cafe Piccolina'da lezzetli pizzaların ve bifteklerin tadına bakabilirsiniz. Aaboulevarden 23 adresindeki KoD'yi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Havaalanları

Gdansk Aarhus

Gdansk - Aarhus güzergâhındaki popüler hava yolları