Menüsü

Ryanair Krakov'dan Baf'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Baf

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Yunanca, Türkçe
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • En Güzel Mozaikler

  Arkeolojik parkta mükemmel bir şekilde korunmuş antik mozaikleri görebilirsiniz. Bu bölgede yapacağınız yürüyüş oldukça uzun olduğu için yanınıza su almayı unutmamalısınız.

 • Karşılıksız Aşka Çare

  Birini seviyorsanız ve duygularınız karşılıklı değilse, Agios Agapitikos kilisesini ziyaret etmelisiniz. Efsanaye göre; Bu kilisenin toprağından bir tutam alıp sevdiğiniz kişinin içeceğine karıştırırsanız o kişide sizi sevmeye başlayacak. İnanıp inanmamak size kalmış. 

 • Kısa Muzlar

  Bu tür muzların tadına sadece Kıbrıs'ta bakabilirsiniz. Kısa muzlar çok miktarlarda üretilmesine rağmen neredeyse bütün üretim yerel pazarda tüketilmektedir. Çünkü, Avrupa standartlarına göre bu muzlar çok kısa olduğundan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı yapılamamaktadır.

Paphos-Baf Gezi Rehberi

Paphos-Baf Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Baf, Kıbrıs'ta bir liman kentidir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin batı kesiminde yer alan Baf Bölgesinin idari merkezidir. Bir liman kenti olan Baf, farklı ve yeşil bitki örtüsüyle bilinir. Ayrıca canlı bir turizm merkezidir. Şehrin ekonomisi turizm ve tarım (üzüm ve muz üretimi) üzerine kuruludur. Yunan mitolojisine göre aşk tanrıçası Afrodit burada doğmuştur. Antik zamanlardan günümüze ulaşan kalıntıları şehrin her köşesinde görmek mümkündür. Baf şehri, tahminlere göre M.Ö. 14. yüzyılın başında kurulmuştur. Yaklaşık olarak iki yüzyıl sonra Afrodit Tapınağı inşa edilmiştir.

Şehirin sahip olduğu çok sayıdaki antik kalıntılar ve tarihi binalar nedeniyle UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Geçmişten gelen güzelliği hissedebileceğiniz en önemli yerlerden biri Kral Mezarlarıdır. Kayaların oyulmasıyla yapılmış yaklaşık 100 yer altı mezarının bulunduğu bu antik kompleksi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Duvarların üzerinde, o zamanki Baf Halkının hayatını gösteren fresk parçaları da vardır. Tarihi bölgenin ismi yanıltıcı olabilir. Bu antik mezarlıkta kralların değil, yerel aristokratların ve adayı yöneten son dönem liderlerin mezarlarını bulacaksınız. Baf şehri, Aarhus'la birlikte 2017 yılı için Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir.

Baf şehrine Eylül ayında gitmek istiyorsanız, şarap festivalleri için kendinizi hazırlamalısınız. Baf ve yakınlarındaki kasabalarda, yerel tarlalardan gelen şarapları tadabileceğiniz birkaç günlük parti düzenlenmektedir. Bu festival, bazı orijinal hediyeler almak için de harika bir fırsat.

Acıktığınız zaman, meze servisi yapan bir mekan seçmenizi tavsiye ederiz. Bunun sayesinde bir anda birçok yerel aperatif deneyebilir ve en sevdiğiniz yemeği seçebilirsiniz. Tabaklarda farklı et çeşitleri, deniz ürünleri, salatalar, meyveler servis edilir. Tasou Markou Avenu'da yer alan Sidayes'de servis edilen mezeler de oldukça lezzetlidir. Queen Verenikis bölgesinde bulunan Ristorante Bacco giderek et yemeklerinin tadına bakmanız mümkün. Özellikle koyun eti içeren yemekleri sipariş edin. Şehirde oldukça popüler olan ve tüketilen bu et türü, yerel aşçılar tarafından mükemmel bir şekilde hazırlanmaktadır.

Gezerken atıştırmalık olarak ne yemeliyim? Bahçelerinde asma olan evlere giderek, küçük bir ücret karşılığında veya çoğu zaman ücretsiz olarak taze üzümlerin tadına bakabilirsiniz. Kıbrıs güneşinde yetişen üzümlerin tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız. Şehre subtropikal-Akdeniz iklimi hakimdir.

Baf şehrine direkt olarak deniz ve hava yolu ile ulaşmanız mümküdür. Baf Uluslararası Havalimanı bölgedeki en büyük ikinci havalimanıdır ve oldukça işlektir.

Havaalanları

Krakov Baf

Krakov - Baf güzergâhındaki popüler hava yolları