Menüsü

Afganistan'dan Fas'a uçak bileti ara

Fas

 • Fes
 • Genel bilgi

  Resmi dil: Arapça, Berber dilleri
  Zaman dilimi: UTC +0
  Para birimi: Fas dirhemi (MAD)

 • Dünyanın En Eski Üniversitesi

  El-Karawina (ya da El-Karaouine), Fez'de bir cami ve üniversite olarak hizmet vermektedir. Dünyanın en eski akademik merkezlerinden biri olarak kabul edilir. 9. yüzyılda kurulmuş olan üniversite halen aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir.

 • Fez'den Bir Fes

  “Fez” ismi de Fez şehrinde kullanılan bir şapka türüdür. Bazı Müslüman ülkelerde erkekler tarafından giyilen püsküllü ve karakteristik süslemelerle süslenmiş eşsiz bir konik keçe şapkadır.

 • Riads - Fas Misafirperverliğinin Sembolleri

  Riads, konaklama (genellikle yemekle) sunan geleneksel Fas evleridir. Zengin, saraya benzeyen iç mekanları, yerel kültürünün mükemmel bir örneğini sunuyor.

Fez Gezi Rehberi

Fez Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Fes, Fas'ın Fès-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin üçüncü büyük şehridir. Fes, Rif ve Atlas Dağlarının arasında bulunan vadide kuruludur. Şehir, geçmişte Fas Sultanlığı'na başkentlik yapmış kentlerden de biridir. İdrisiler hanedanından I. İdris tarafından kurulan kent, daha sonra giderek gelişmiş ve bolca göç almasıyla nüfusu giderek artmıştır. 1250 yılından itibaren Meriniler hanedanının bölgede egemenlik kurmasıyla siyesi önemi de artmıştır ve 1471 yılında bir başka hanedan Vattasiler tarafından ele geçirilmiştir. Fez bölgesine girdikten sonra, zamanın yüzyıllardır burada durduğunu hissedeceksiniz. Eski Kent'in geniş bir alanı, ortaçağ binaları ve yerel halkı oldukça şaşırtıcıdır. Hala eşeklerin taşıma aracı olarak kullanıldığı tıkanmış yoğun sokaklar ile karakterize edilmiştir. Burada kaybolmak çok kolaydır. Yerel halkın dediğine göre, birkaç farklı Fez haritaları vardır ve bunların hiçbiri şehrin gerçek altyapısını yansıtmamaktadır. Aslında, birçok turist yerel yaşamın gerçek lezzetini elde etmek için labirent benzeri sokaklarda dolaşmayı ve kaybolmayı tercih etmektedir.

Fez genellikle, iyi korunmuş bir ortaçağ kasabasının seçkin bir örneği olarak kabul edilir. Tıpkı Ortaçağ'da olduğu gibi, şehrin sakinleri arasında birçok usta vardır ve onları iş başındayken kolayca izleyebilirsiniz. Fez'deki en popüler noktalar arasında, Chouara Tannery, 14. Yüzyıldan günümüze ulaşan Medrese Bou Inania ve El-Qaraouiyine Camii bulunur. Dar el- Makhzen (Kraliyet Sarayı) ise görülmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Kralın hala oturduğu sarayın içine, halkın girmesi yasak. Fakat her gün yüzlerce turist, bir çok turist rehberi kitaplarının kapağına konu olmuş bu altın kapıları görmeye gidiyor.

Şehrin her yerinde ve her safhasında bakır, ahşap ve deri eşyaların yanı sıra desenli halı veya mücevher satan tezgahlar bulacaksınız. Bazı yerel spesiyaliteleri deneyebilir ya da oryantal otlar ve baharatlar satın alabilirsiniz. Fas mutfağı, Avrupa ve Afrika etkilerinin geleneksel bir karışımıdır. Tagines (güveçte benzeyen bir yemektir) ve harira (geleneksel mercimek çorbası) en popüler seçeneklerdir. Tipik yöresel yemeklerin tadına bakmak ve Fas nane çayının tadını çıkarmak için, Chez Rachid (Fez'deki en iyi restoranlardan biri) veya Riad Rcif'ye giderek şehrin güzel bir manzarasını seyredebilirsiniz. İki kişilik romantik bir akşam yemeği planlıyorsanız, en iyi seçenek, güzel ve yemyeşil bahçe verandasına sahip büyüleyici bir yer olan Jardin Chrifa olacaktır.

Fez'de, Fas çölüne ve doğa rezervlerine, jeep safari ile birçok doğa ve vahşi yaşam turları düzenlenmektedir. Meknes, Rabat ve Kazablanka şehirlerini gezebilir ya da bir deveye binebilirsiniz. Fez'deyken, Kuzey Afrika'daki en uzun ve en derin mağarası olan Friouato turuna da katılabilirsiniz.

✔️ Afganistan'dan Fas'a uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ Afganistan'dan Fas'a destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları Afganistan'dan Fas'a uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde Afganistan'dan Fas'a uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.