Menüsü

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport, yabancı bir ülkeye iş, turistik yada sağlık amaçlı gitmek isteyenlerin kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, İngilizce yada bir başka yabancı dilde hazırlanmış olan ve sahibinin bilgilerini barındıran uluslararası bir kimlik belgesidir.

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

İlk olarak E-pasaport sitesine buraya tıklayarak giriş yapmalısınız. Sayfaya girdikten sonra size “TC Kimlik Numaram, Var ya da Yok” sorusu sorulacaktır. Eğer soruya yok derseniz pasaport alma hakkınız da olmayacak ne yazık ki. Var seçeneğini işaretledikten sonra size “T.C. Nüfus Cüzdanınızda “T.C. Kimlik No” yazılı mı?” sorusu sorulacaktır. Evet yazılı kutucuğunu işaretledikten sonra size uygun pasaport türünü seçmelisiniz. Eğer yurt dışına gezmeye gidiyorsanız Umuma Mahsus (Bordo) pasaportu seçmeniz gerekmektedir.Daha sonra ise bulunduğunuz şehri seçip, şehrinizde size uygun randevu yer, saat ve tarih seçimlerinizi yapabilirsiniz. Bu adımdan sonra ise kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurduğunuza emin olduktan sonra, siz dahil kaç kişi randevu alacak kısmını durumunuza göre yanıtlayın. Bu işlemlerin ardından pasaport randevusu alınmıştır. Sonraki adım ise pasaport için gerekli evrakları hazırlamak.

Pasaport İçin Gerekli Belgeler Neler?

Randevu alma işlemlerini tamamladıktan sonra randevu gününüz geldi ve müracaata için bulunduğunuz il ve ilçe emniyet müdürlüğüne gittiniz. Peki pasaport için hangi belgeler gerekli? İlk olarak nüfus cüzdanınız gerekiyor, fotokopi değil aslı. Pasaportlara özel çekimi yapılan iki adet biometrik fotoğraf. Belirtilen bankalardan birine yatırılmış olan pasaport harcı dekontu ve son olarak da orada aldırdığınız parmak izi raporu yanınızda olması gerekenlerdir. (Pasaport harcınızı yatırmak için şu bankalara başvurabilirsiniz; Ziraat bankası, Şekerbank, Halkbank, İş bankası, Yapı kredi, Akbank, Vakıfbank, Garanti bankası, Türkiye Finans, İng bank, Finansbank, Denizbank.)

2016 Yılı Pasaport Harç Fiyatları Ne Kadar?

25.12.2015 tarihli ve 29573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Maliye Bakanlığının Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliğine göre; 01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere; (Diplomatik, hususi damgalı, hizmet damgalı, umuma mahsus münferit pasaportlar için)

Pasaport cüzdan bedeli 87.50. TL.
(6) sayılı tarifede belirtilen yeni harç bedelleri;  
6 Aya kadar 111.70 TL.
1 Yıl için 163.30 TL
2 Yıl için 266.40 TL.
3 Yıl için 378.30 TL.
3 Yıldan fazla süreli 533.10 TL.

01 Ocak 2016 tarihi itibariyle pasaport işlemleri buna göre yapılacaktır.​​

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.