Menüsü

İstanbul'dan Diyarbakır'a uçak bileti ara

Filtreleri göster

Diyarbakır

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Yemek

  Türk mutfağının ne kadar zengin ve lezzetli olguğunu gösteren yerlerden biride Diyarbakır'dır. Burada bölgeye özel hazırlanan yemekler farklı lezzetleri keşfetmek adına güzel bir fırsat olacaktır.Et yemeklerinin ağırlıklı olarak sofralarda yer aldığını söylemek mümkün.  Diyarbakır özellikle kebabın  çokça tüketildiği bir şehirdir. Urfa, Antep gibi yörelerin lezzetli kebaplarından yiyebilirsiniz. Ocakbaşı kültürü ile hazırlarnan farklı et yemekleri de sizlerin ete doymanızı sağlayacaktır. Tatlı olarak ise Diyarbakır’ın meşhur burma kadayıfını yemeden dönmeyin. Ayrıca bir diğer meşhur tatlısı ise künefedir. Bu iki tatlı ağzınızı tam anlamıyla tatlandıracaktır.

 • Ulaşım

  Şehre ulaşımda havayolu, demiryolu ve karayolu seçenekleri mevcuttur. Diyarbakır Havaalanı şehre 5 km mesafede yer almaktadır. Uçak yolculuğunu tercih edenler için Diyarbakır Havaalanı hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra uçakla yolculuk istemeyenler için trenler de hizmet vermektedir. Şehiriçi ulaşımda en yaygın vasıta ise dolmuştur.

 • Gece Hayatı

  Burada gece hayatı genelde bar, gece kulübü ve cafelerde geçer. Bu nedenle şehirde büyük partilerin ve çok büyük eğlencelerin yapıldığını söylememek pek mümkün değil. Her ne kadar gece hayatı çok hareketli olmasada eğlenmek isteyenler için yeterli seviyede hizmet veren mekanlar mevcut.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Ülkenin doğusundaki en kalabalık şehridir. Nüfusu 1,5 milyondan fazladır. Sert ve kurak bir iklime sahip olan şehirde yaz aylarında 45 dereceye, kış aylarında ise -25 dereceye düşmektedir.

Diyarbakır şehrinde görülmesi gereken yerler

Diyarbakır Surları şehre heldiğinizde ilk olarak görülmesi gereke yerlerin başında yer almaktadır. Gerek tarihi, gerek mimari yapısı nedeniyle şehrin en çok ziyaret edilen yeridir. 5 km uzunluğu sahip surların 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde UNESCO Dünya Miras'ı listesinde yer almaktadır.

Kervansaray 1527 yılında inşaa edilmiş olan bir handır.  72 oda, 17 dükkan ve 800 deve alabilecek kapasitede bir ahırdan oluşmaktadır. Restore edilen han şu anda otel olarak kullanılmaktadır.

4 Ayaklı Minare şehirde görülmesi gereken güzel yapılardan biridir. Şeyh Mutahhar Ca­misini Dört Ayaklı Minaresi 1500 yılında inşaa edilmiştir.

Ulu Cami şehrin en önemli ve en eski camisidir. 1090 yılında inşa edilmiş olan camii çok eski bir tarihe sahiptir. Dönem dönem zarar görmüş olan cami farklı dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.    

 

Diyarbakır şehrinde yapılması gerekenler

Şehir turu yaparak şehri tanımak en güzel yöntemdir. Bunu yapabilmek adına herhangi bir vasıtayı kullanabilir veya yaya olarak dolaşabilirsniz.

Dicle Nehrine giderek şehrin doğal güzelliklerini görebilirsiniz. Nehrin sesini ve etrafındaki yeşilliğe kendinizi kaptırıp huzur bulabilmeniz mümkün olacaktır. 

Hevsel Bahçeleri Diyarbakır surlarıyla Dicle Nehri arasında yer alan ve göz alabildiğince uzayan bu doğa guzelliği tarihte birçok türküye konu olmuştur. Burada 200'e yakın kuş türünü görebilmeniz mümkün. Buraya gelerek huzulu bir yürüyüş yapabilmeniz mümkün.

✔️ İstanbul'dan Diyarbakır'a uçuşları için eSky.com.tr’de özel fırsatlar mevcut mu?

eSky.com.tr web sitemizde düzenli olarak fırsatları ve seyahat tekliflerini düşük fiyatlarda güncellemekteyiz. Bizi takip edin ve ilham alın!

✔️

eSky.com.tr'de uçak bileti rezervasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza göre farklı sigorta türleri de satın alabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha güvenli ve rahat olacaktır.

✔️ İstanbul'dan Diyarbakır'a destinasyonuna uçuş yaparken, konaklama rezervasyonu da yapabilirmiyim?

eSky.com.tr sitemizde Otel arama motoru sunmaktayız. Bunun sayesinde seyahat etmeden önce, konaklama yerinizi rezerve edebilirsiniz. Konaklama, biletten bağımsız olarak veya Uçuş + Otel paketinin bir parçası olarak da rezerve edebilirsiniz.

✔️ Hangi havayolları İstanbul'dan Diyarbakır'a uçuşları sunmakta?

eSky.com.tr sitemizde İstanbul'dan Diyarbakır'a uçuş teklifleri için sadece düşük maliyetli havayollarını değil, aynı zamanda yüksek standartta uzmanlaşmış olan havayollarını da sunmaktayız.

Havaalanları

İstanbul Diyarbakır

İstanbul - Diyarbakır güzergâhındaki popüler hava yolları

İstanbul, ülkemizin en büyük şehridir. Bugünkü İstanbul’un temelleri ise milattan önce 7. Yüzyılda atılmıştır. Marmara Bölgesi’nde yer alan şehir Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. Diyarbakır, karpuzu ve kalesiyle meşhur olup Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin en kalabalık 12. şehridir. Diyarbakır tarihinin, M.Ö.7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ilinde sert ve kurak bir yayla iklimi hakimdir. İstanbul Diyarbakır seyahati için uçak biletini, bayram ve resmi tatiller dışında kalan zaman diliminde kolayca bulabilirsiniz. Rota dahilinde bulabileceğiniz en ucuz uçak bileti, tercih ettiğiniz uçuş zamanına göre farklılık göstermektedir. Seyahatiniz için bulabileceğiniz en uygun uçak biletini eSky.com.tr sitesinden kolayca satın alabilirsiniz.

Uçuş tablosu:

İstanbul Diyarbakır

Otel mi arıyorsunuz? Diyarbakır'daki en iyi otelleri kontrol edin

Diyarbakır'da otel bul