Menüsü

Evcil hayvanınızı uçuşa nasıl hazırlamalısınız?

Evcil hayvanınızı uçuşa nasıl hazırlamalısınız?

Çoğu düşük ve düzenli tarifeli havayolu şirketleri uçakta evcil hayvan taşınmasına izin verir ( özellikle köpek ve kedi). Kabinde evcil hayvan taşıma isteği mümkün olan en kısa sürede bildirilmesi gerekir, hatta rezervasyon aşamasında daha sağlıklı olur. Bu isteğinizi 0850 455 1609 telefon numarasından müşteri hizmetlerine ulaşarak bildirebilirsiniz.

1. Belge ve diğer gereksinimler

Avrupa Birliği'nde evcil hayvan taşıma için belirli kurallar geçerlidir. Seyahatinizden önce, evcil hayvanınızın tüm zorunlu belgeleri olduğundan ve gereksinimleri karşıladığına emin olunuz:

- Mikroçip: Bünyesinde bir kod numarası barındıran mikroçipler, evcil hayvanın deri altına özel enjektörü ile yerleştirilmektedir. Mikroçipin barındırdığı kimlik numarası bir veritabanına kaydedilmekte ve evcil hayvanla ilgili bilgiler bu veritabanına girilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile, hayvana temas olmadan hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli tüm bilgilere ulaşılmaktadır.

- Aşı: seyahat edecek hayvanlar kuduz aşısı olmaları gerekmketedir ( Finlandiya için - tenya aşısı da şart).

- Pasaport: Avrupa Birliği sınırlarında kedinizle, köpeğinizle ya da diğer evcil hayvanlarıınızla, Avrupa evcil hayvan pasaportunun olması koşuluyla, özgürce seyahat edebilirsiniz. Bu pasaport, lisanslı bir veterinerden alındığı müddetçe geçerlidir ve kuduz aşısı gibi aşılarla ilgili detayları içermelidir. Evcil hayvanınız 3 Haziran 2011 tarihinden önce yapılmış ve pasaportundaki kodu taşıyan elektronik bir mikroçip ya da dövmeye sahip olmak zorunda.
Not!

Her ülkenin evcik hayvan taşımak için ayrı kuralları bulunmaktadır, bu nedenle seyahatinizi gerçekleştirmeden önce, ilgili ülkenin genel koşullarını kontrol ediniz. Bu bilgiler, genellikle ilgili makamların web sitesinde yer almaktadır.


İngiltere, İrlanda, Finlandiya ve Malta ülkelerine sehayat: Yukarıdaki şartlara ek olarak köpekler tenyaya (Echinococcus multilocularis) karşı kontrollerden  geçmeleri gerekmektedir. Bu seyahatinizden en erken 120 veya 24 saat öncesinde yapılmalıdır.

2. Taşıma koşullarını kontrol etme ve bildirme

Belirli bir havayolunun hayvan taşıma koşullarına ilişkin bilgileri, danışmanlarımızdan veya havayolu genel koşullarından öğrenebilirsiniz. Seyahat edeceğiniz havayou şirketinin, evcil hayvan taşıyıp taşımadığını ve bununla ilişkin genel koşullarını kontrol ediniz. Evcil hayvanınız uçak yolculuğunda uygun kafes veya konteyneri olmalıdır. Havayolunun hayvan taşıma sınırıda bulunmkatadır. Evcil hayvan taşıma isteğinizi, havayolu şirketine mümkün olan en kısa sürede bildirmelisiniz, çünkü bu kararın onaylanması biraz zaman alabilmektedir, hatta talebinizi bilet rezervasyonu aşamasında bildirmelisiniz. Havayolu şirketi hayvan taşıma talebinizi reddedebilir.

3. Evcil hayvanı uçuşa hazırlama

Genellikle küçük hayvanlar uçağın kabin bölümünde özel kafeste seyahat ederler ve toplam ağırlıkları 6-8 kg (havayoluna bağlı olarak) arasındadır. Kafes boyutlarıda sınırlıdır, ancak hayvan kafesinde rahat bir şekilde haraket edebilmelidir. Kafes kilitli olmalı ve hayvanın nefes alması için boşluk olmalıdır. Havayolları genellikle bir yolcuya bir evcil hayvan taşıma imkanı sunar. Hayvan yolcu koltuğunda seyahat edemez, sahibi ek koltuk satın almış olsa bile. Yolculuk esnasında hayvan kafesinden çıkartılmamalı.

Evcil hayvanınız yerine alışmış olması ve yolculuk sırasında strese girmemesi için kafesini daha önceden almanızı öneririz.


Rehber köpekler

Düşük ve düzenli tarifeli havayolu şirketleri, uçakta rehber köpek taşımasına izin verir. Bazı havayolları için istisnalar olabilir. Belirli bir havayolunun rehber köpek taşıma kuralları ile ilişkin müşteri hizmetlerimize ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Uçakta rehber köpek taşıma ek ücrete tabir değildir, fakat bu isteğinizi en kısa sürede havayolu şirketine bildirmeniz gerekmketedir. Köpek tüm gerekli belgelere sahip olmalıdır.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.