Menüsü

Uçakta özel bagaj taşıma

Uçakta özel bagaj taşıma

Özel bagaj:

 • Bebek arabası
 • Bisiklet
 • Dalış ekipmanı
 • Sörf tahtası ve windsurf
 • Kayak ve snowboard;
 • Golf sopası
 • Müzik aletleri
 • Elektronik aletler
 • Çicek

Not: Özel eşya taşımayı planlıyorsanız, uçuşunuzdan 48 saat önce müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek bagajınız hakkında bilgilendirmede bulununuz. 

Bebek arabası veya bebek puseti:

Sizinle birlikte 2 yaşından küçük bebek seyahat edecekse, ücretsiz olarak  katlanılabilir bebek arabası, puseti taşıyabilirsiniz.

Her havayolu şirketinin ilgili eşyanın taşınması ile ilgili farklı kuralları bulunmaktadır.. Bazı düşük tarifeli havayolları, 2 yaşından küçük bebeklerin sadece belirli özel eşyaları taşımaktadır. Her durumda bebek arabası veya puseti katlanılabilir özelliğine sahip olmalıdır. Ağırlıkları ise ilgili havayolu şirketinin genel şartlarında belirtilen limitleri aşmamaları gerekir.

Lüften dikkat ediniz, 2 yaşından büyük çocuk arabası, araba sandalyesi, puseti almak istediğinizde ek ücret talep edilebilir.

Özel bagaj taşıma talebi önceden bildirilmesi gerekmketedir. Bunun içim müşteri hizmetlerimize bağalanarak bilgi alabilirsiniz. Ek ücretler hakkında detaylı bilgi ve havayollarının genel koşullarına istinaden, size en uygun olan yöntemi öğrenebilirsiniz.

Bisiklet:

Çoğu havayolu ek ücret karşılığında bisiklet tasımasını gerçekleştirir. Ancak bu ücret havaalanında (online veya müşteri hizmetlerimize bağlanar bildirme) daha pahalıdır.

Bisiklet taşımasının hazırlanması:

 • Pedallarını sökün ve bisiklete sabir bir şekilde durmalarını sağlayınız;
 • Ön tekerleğini sökün ve gövdesine sabit duracak şekilde bağlayınız;
 • Lastiklerin havasını indiriniz;
 • Parçalara ayrılmış olan bisikleti karton kutuya veya özel plastik konteynera koyunuz;

Dalış ekipmanları:

Dalış ekipmanları sadece kayıtlı bagaj bölümünde, ilgili havayolunun genel koşullarına istinaden ve ek ücret karşılığında taşınmaktadır.

Dalış ekipmanının taşıma hazırlığı:

 • Oksijen tüpü boş olmalıdır;
 • Anahtarlar ve vanalar “kapalı” konumuna getirilmelidir;
 • Güç kaynağı lambadan ayrılmış olmalıdır;
 • Dalış ekipmanlarının hassas unsurları özel korumalı paketlenmiş olmalıdır, örneğin strafıra sarılabilir. Zıpkın ve çeşitli mühimmatların korumalı ayrı bir şekilde paketlenmelidir.

Sörf tahtası ve windsurf:

Sörf tahtası ve windsurf taşıması mümkündür, ancak bagaj kayıt limitlerine eklenmemiştir. Böyle özel bagaj taşınması için havayolu şirketi ek ücret talep edebilmektedir.

Not: Eğer sörf tahtalarının ağırlığı tüm parçaları ile birlikte 50 kg aşarsa, bagajınız uçağın kargo bölümünde taşınacaktır.

Tüm  havayolu şirketleri, sörf tahtası ve windsurf gibi özel eşyaların taşımasını kabul etmemektedir. Örneğin British Airways, Ryanair’ in aksine, bu gibi özel eşyaları taşımasını kabul etmez.

Kayak ve snowboard:

Çoğu havayolu şirketlerinde kayak ve snowboard ekipmanlarının taşınması mümkündür. Bu tür eşya kayıtlı bagaj bölümünde taşınmaktadır- bir adet kayıtlı bagaj 1 çift kayak takımı ( ayakkabılar ve diğer aksesuarları ile birlikte) olarak değerlenidirilir. Kayak ve snowboard ekipmanları seyahat esnasında zarar gormemeleri çok dikaktli bir şekilde pakatlenmeleri gerekir.

İlgili özel eşyaların taşıma ücretleri her havayolu şirketine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.Bazı düzenli havayollarında bir çift kayak ve snowbord ekipmanın taşıması için ek ücret almamaktadırar (Lufthansa и Austrian Airlines).

Tüm düşük tarifeli havayolları spor ekipmanlarının, kayak ve snowbord dahil olmak üzere, taşıması için ek ücret talep etmektedirler.

Biletinize spor ekipmanı ekleme ve/ veya rezervasyon yapmak için müsteri temsilcilerimize bağlanarak ilgili taleplerinizi belirtebilirsiniz.

Golf sopaları:

Golf sopalarının, neredeyse her havayolu şirketi tarafından taşınması mümkündür.

Uçuşunuzu düşük tarifeli havayolu şirketi ile gerçekleştirdiğinizde ve yanınıza golf sopaları almak istediğinizde, bunun için havayolu şirketi ekstra bir ücret talep edilebileceğini bildirmek isteriz.

Düzenli havayolu şirketlerinde, yolcunun sadece bir adet kayıtlı bagaj olduğunda, golf sopalarının taşınması için ek ücret talep edilmemektedir. Eğer ilgili golf sopaları, havayolunun belirtmiş olduğu bagaj taşıma sınılarını ( genellikle 15 kg) aştığında, havayolu tarafınızdan ek ücret talep edebilmektedir.

Müzik enstrumanları:

Kuçük müzük enstrumanarı (viyola, keman, marakas, kastanyet, flüt, klarnet, tef, küçük vurmalı çalgılar, vb) kabin bagajında taşınabilir.

Düşük tarifeli havayollarının gereksiminlerinde, kabin bagajının sayısı sadece 1 adet almalıdır ve ilgili müzik aletinin el çantasının içinde olması gerektiğini unutmayınız. Aksi taktirde, havayolu şirketi tarafından bagajınız için ek ücret talep edilebilir.

Büyük müzik aletleri,ilgili havayolu şirketinin belirtiği boyut ve ağırlık sınırları kapsamında, kayıtlı bagaj bölümünde taşınabilir.

Eğer müzük enstrümanı kırılma veya hasar görme riskinden dolayı, uçağan bagaj taşıma bölümünde taşınmasını istemiyorsanız, uçağın kabin bölümünden ek alan (koltuk) satın alabilirsiniz. Bunun için havayolu şirketinin belirlediği tarifeyi ödemeniz gerekecektir.

Uçağın kabin bölümünde taşınacak müzük enstrümanları, uygun bir şekilde paketlenmiş olmaları gerekmketedir- ambalajın, başka yolcuya veya kabin bagajına zarar vermeyecek şekilde olmalı ve sivri kenar veya köşeleri olmamalıdır.

Elektronik cihazlar:

Elektrikli ve elektronik cihazların taşınması düşük tarifeli ve düzenli havayolu tarafından yapılması mümkündür.

Unutmayınız:

 • Bagaj bölümünde taşınacak tüm cihazların kapalı olmaları gerekmektedir;
 • Elektronik cihazınız için ıslak hücreli  pil taşımanız gerektiğinde, bu tür bataryaların taşınmaları mümkün olmadığını bilmelisiniz. Sadece bu bataralarının elektronik cihazdan ayrılması mümkün olmadığı durumlarda taşınabilir ve  ureticiden ilgili bataryanın akma tehlikesi olamadığını belirten orjınal etiket ve bilgiler olmalıdır.

 • Elektronik cihazların/ aletlerin iyi paketlenmiş ve bütünlüğü ihlal olmayacak şekilde, korumalı olmalıdır.

 • Uçağın yolcu kabininde taşınacak tüm elektronik cihazlar, kalkış ve inis sırasında kapatılmış olmaları gerekmketedir.

 • Bazı elektronik cihazlar uçuş sırasında kullanılabilir. Dizüstü bilgisayar ve MP3 çalar gibi cihazların kullanımı, herhangi bir tehlike teşkil etmediğinde, kabinde elektronik göstergeler bulunmaktadır.

 • Masüstü bilgisayar ve monütör, uçağın kargo bölümünde taşınabilirler ancak güvenli bir şekilde paketlenmiş olamalıdır. Bagaj havayolu şirketinin bagaj ağırlık limitlerine uygun olmalıdır.

 • Vergiye tabir ürünlerde, yolcu varış ülkeye ulaştığında, ilgili eşyanın beyanında bulunması gerekir.

Çiçek taşıma:

Çiçek taşıma, gümrük veya güvelik yetkilileri açsından yasak değildir. Yapay çicek kabin bagajında ve kayıtlı bajda taşınabilir. Canlı bitkiler taşınması durumunda, coğu havayolu şirketi bunun sadece kabin bagajında olabileceğini belirtirler.

Kabin bagajının limit kısıtlamalarında,( özellikle düşük tarifeli  havayolları), çicekler havayolunun belirlediği ağırlık ve boyut ölçüleri doğrultusunda olmaktadır.

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.