Menüsü

Gerekli belgeler

Gerekli belgeler

Pasaport ve/ veya kimlik kartı

Pasaport, yabancı bir ülkeye gidecek olanların kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, İngilizce ve/veya bir başka yabancı dille birlikte hazırlanmış olan ve sahibinin kimlik bilgilerini içeren uluslararası bir kimlik belgesidir. Pasaport, ikamet ettiğiniz veya nüfusa kayıt olduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğüne şahsen başvurularak çıkartılabilir. Yaşınız 18′den küçük ise pasaportunuzu anne-babanızın muvafakat namesi ile çıkartabilirsiniz. Yaşınız 18′den büyük ise sizin şahsen başvuruda bulunmanız gerekir.

Seyahatinizi planlamadan önce, pasaportunuzun geçerlilik süresini yitirmiş olmamasına dikkat ediniz ve ilgili belgelerin zarar görmüş  olmamaları gerekmektedir. Pasaport veya kimlik kartının zarar görmesi durumunda, mümkün olan en kısa sürede yeni bir belge başvurusunda bulunulmalıdır. Yeni belge düzenlemesi zaman aldığından, başvurunuzu uçuşunuzdan en geç 1 ay öncesinden yapmanız gerekmketedir.16 yaşından küçüklerin ayrı pasaport sahibi olmaları şart değildir. Bu gibiler, anne ya da babanın pasaportunda kayıtlı olarak seyahat edebilirler.

 • Moskova
  Kalkış İstanbul'dan
  Başlangıç fiyatı: 941 TRY
  Moskova
  Kalkış İstanbul'dan
  Başlangıç fiyatı: 1504 TRY

Vize

yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır.

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin
1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
2. Başkonsolosluğundan veya
3. Konsolosluğundan alınır.
4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

Vize alırken; sizden istenecek belgeler her devlet için farklılık göstermektedir ancak tahmin edeceğiniz üzere fotoğraf, kimlik bilgileriniz, ikametgah ve sicil kaydı gibi klasik belgeler muhtemelen ortak istenilen belgeler olacaktır.

Vize başvurunuzu erken yapmanızı öneririz ( 1 veya 2 ay), çükü işlemler uzun sürebilmektedir. Bunun yanı sıra pasaport tarihinizin süresini mutlaka kontrol ediniz.

Uçak bileti

Uçak yolculuğu için zorunlu gereksinim uçak biletidir. Uçak bileti hava taşımacılığı ile yapılan sözleşmenin imzalanmış kanıtıdır. Bilet aynı zamanda sigorta poliçesi görevi de görmektedir. Düzenli havayollarının her bileti kendine has seri numarasına (kod) sahiptir. Uçak bileti bagaj teslim kanıtı değildir. Bagaj teslimatının onayı, havaalanında teslimat aşamasında verilen bagaj makpuzu ile yapılmaktadır.

Şu anda, uçak biletlerinin en yaygun olan türü elektronik olanlarıdır. Modern teknoloji sayesinden, dışarıya çıkmadan evinizden bilet satın alma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyon onayı (bilet satın alma), seçilen uçuş için tim bilgiler (seyahat güzergahı, elektronik uçak biletinin numarası), tarafınızca belirtilen mail adresine gönderilmektedir. Bu onay belgesini yazdırmanız, havaalanında bagaj, belge ve seçilen uçuş türü kontrollerinin sürecinin kolaylaştıracaktır. Tarfınıza gönderilen tüm onay belgelerini yazdırmanıza gerek yoktur, sadece uçuş numarasını not almak veya yazdırmakta yarar vardır. Elektronik bilet hem zaman tasarrufu hem de çevreyi koruma amaçlıdır. Büyük avantajı, rezervasyon onay belgesinin kaybetme durumunda, bir kez daha basılabilir olmasıdır.

Biniş kartı

Ryanair  Wizz Air, EasyJet vs. gibi bazı havayolları, biniş kartının diğer belgeler ile birlikte sunulmasını istemektedir. Bu güvenlik denetiminde ve uçağa biniş kapısında gereklidir. Mail adresinize göndermiş olduğumuz belgenin çıktısını alıp yanınıza aldığınızdan emin olunuz.

 

Diğer belgeler

Diğer önemli belgeler –ehliyet belgesi, kredi kartı, online rezervasyon için biniş kartı, sigorta.

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.